Bežme nielen pre krásu, ale aj preto, aby sme niekomu pomohli

Každý deň odbehne pre chudobných a bezdomovcov jeden maratón. Je autorom úspešných projektov ako Adopcia na blízko, Bež so srdcom či Kúp si bežca. V rozhovore nám dáva návod na to, ako vykonať dobrý skutok – staňme sa priateľom chudobných.

0
554

 

Známy kňaz Peter Gombita kedysi prehral stávku a aby slovo dodržal, musel odbehnúť trasu z Ašu do Košíc. Beh spojil s charitatívnym projektom určeným pre chudobných ľudí a bezdomovcov. Dnes sa okrem behu stará o neziskovú organizáciu Oáza – nádej pre nový život, ktorej šéfuje v Záhrade Bernátovce pri Košiciach. Tam od mesta Košice dostal schátranú budovu, ktorá vzišla z popola. Svojpomocne si dobrovoľníci pozháňali materiál a postupne si prostredie zveľaďujú. Nielenže v nej Peter prevádzkuje nocľaháreň pre bezdomovcov, ale poniektorí tam našli útočisko a strechu nad hlavou. Spoločne si svoje rany pohnutých osudov liečia terapiou v práci. Pestujú kvety, zeleninu, starajú sa o zvieratá a voľné chvíle trávia aj v kapele, divadle či v bežeckých projektoch.

Ako ste sa dostali k behu spolu s bezdomovcami?

K behu som sa dostal cez stávku. Stavil som sa ešte pred voľbami, keď som pôsobil vo Svidníku ako farár. Je tomu už vyše desať rokov. V tom čase Svidník navštevoval pán Čarnogurský a Dzurinda. Vtedy som si s Dzurindom potykal a stavil som sa s ním. Ak stávku prehrám, sľúbil som, že odbehnem z Ašu do Košíc. Stávku som prehral a keďže som mu dal slovo, tak som ho musel dodržať. Slovo robí chlapa. Tak som začal v päťdesiatke behať. Aj s bezdomovcom Lacom, ktorý je ubytovaný v Bernátovciach. Bola to pre mňa veľká výzva. V tom čase práve bežal jeden maratónec z Čiech a nedobehol. Denne si dával 84 kilometrov. Po piatich dňoch ho vzala sanitka. My sme si z Ašu dávali po 42 kilometroch – ako jeden maratón. Cesta nám trvala 23 dní. Chceli sme upozorniť na náš projekt Adopcia na blízko. Aby si ľudia všimli bezdomovcov a ľudí, o ktorých sa staráme. Bežali sme s charitatívnou myšlienkou, ktorá sa u nás veľmi ťažko presadzuje. No keď má niečo dozrieť, všetko trvá roky.

4

V čom spočíva spomínaný projekt Adopcia na blízko? Ako ste to mysleli s tou adopciou bezdomovcov?

Myšlienka adopcie na blízko má osloviť každého z nás, aby sme si všimli bezdomovcov a ľudí, o ktorých sa staráme. Často im ponúkame obnosené šatstvo alebo starý nábytok, ale to už dnes nie je charita. Chcel som, aby si ich všimli nielen ako príjemcov pomoci, ale ako ľudí, ktorí tiež potrebujú vzťahy, priateľstvá. Adopcia spočíva v tom, že s konkrétnym bezdomovcom máme na seba telefónne číslo, priatelíme sa, ale nemusíme ho vôbec volať domov. Už len to, keď si idete niekam s partiou posedieť a zavoláte ho, alebo ho autom zoberiete na kávu. Potom, po roku, ho môžete pozvať aj domov do rodiny na spoločný obed, večeru… Alebo ho pozvete do divadla a uvidíte, koľko sa o ňom dozviete. Ako žije, čo sa mu páči na živote… mnohé veci sa naučíte vy od neho. Mnohé veci sa naučí aj on od vás. Viem už o prípadoch blízkej adopcie a má to naozaj obrovský význam pre týchto ľudí. Takže aj o tom by mal ten beh byť.

Kde zvyknete behávať a trénovať?

Keď som v práci, tak behávam blízko Košíc popri jazere dlhšiu trasu, približne 30 kilometrov. Potom je to Alpinka v Košiciach (rekreačné stredisko), kde je pekne, či pri golfovom ihrisku, alebo pri Lájoške chate. Inokedy aj v obci, kde som farár. Behávam v každom ročnom období, aj cez zimu. Síce behať toľko nepotrebujem, ale aspoň si dobre vyvetrám hlavu.

Onedlho sa opäť zapojíte do maratónu. Ktorý v poradí to bude?

Bude to už osemnásty v poradí. Behávam aj preteky na 21 kilometrov a tie malé, 10 kilometrov na letisku v Košiciach. Je to však o priateľstve, človek sa stretne, porozpráva sa a ja sa priznám, že som aj profesionálne zdeformovaný. Ihneď sa pýtam ľudí, či nemajú niečo zvyšné zo stavby, dosky, tehly… Stále čosi zháňam. Ľudia ma už poznajú (smiech). Behám v tričku Pomôžte chudobným, aby si ľudia všimli, že sú medzi nami bezdomovci a denne ich stretávame. Nielen v mestách, ale aj na dedine, a vieme, o koho ide. Oni síce majú kde spať, majú svoje rodiny, ale sú to často ľudia, ktorí sú duševne zranení. Čosi im chýba a povedal by som, že alkoholom si kompenzujú nedostatok lásky. Zapíjajú smútok, strach, sklamanie, bolesť a celé roky žijú v tomto bludnom kruhu. Preto je dobré vytriezvieť, aby sa človek pozrel na to, ako žije.

3

Prečo ich zbierate z ulíc a čo od nich očakávate?

Zbierame ich preto, aby sme ich očistili od alkoholu. Máme dobré skúsenosti, že keď ich zbavíme závislosti od alkoholu, ukážu nám, kto sú a ako vedia pracovať. Chceme ich naučiť, že život má zmysel. Je potrebné im ho ukázať. Keď sú triezvi, ľudia bez domova sa dokážu tešiť zo života, len ich to musíme naučiť. Mnohí mi hovoria: „Dajte mi zmysel života a povedzte mi, čo mám robiť so zarobenými peniazmi. Načo mi je 500 eur, ktoré zarobím? Čo s nimi? Predtým som ich dal doma manželke a teraz, čo s nimi urobím? Komu ich dám?“ Preto takíto ľudia skončia v krčme alebo v herni. Keď má človek rodinu, vloží ich do detí, do manželky a vidí, že to má zmysel. Baví a teší ho to. Ale keď nevie čo s nimi, zlyháva.

Zaregistrovala som novú webovú stránku Kúp si bežca, kde taktiež figuruje vaše meno aj meno iných bežcov. O čo ide?

Projekt Kúp si bežca je charitatívny program, ktorého víziou je rozšírenie podpory činnosti prosociálnych organizácií na Slovensku formou behu na maratóne a iných bežeckých udalostiach. V programe Kúp si bežca si môžete vybrať bežca, ktorý beží za prosociálnu organizáciu a formou finančného príspevku môžete podporiť činnosť organizácie. O takomto projekte som sníval 3 – 4 roky. Aby sa beh stal charitatívnym. Je to spôsob, ako prepojiť radosť z behu s tým, aby sme niekomu pomohli. Podporiť tento projekt môžu bežci, fanúšikovia i diváci, ale aj rôzne organizácie a firmy. Prostredníctvom stránky sa môžu bežci registrovať.

Onedlho pobežíte aj na Medzinárodnom maratóne mieru. S tým je spojený projekt Bež so srdcom. O čo ide?

Bežíme pre zdravie, mladší aj pre krásu, ale poďme behať aj preto, aby sme niekomu pomohli. Niekomu, kto nemá také šťastie, pretože nemá domov alebo financie, alebo dokonca zdravie. Verím, že s pocitom, že som svojím behom prispel a prispievam na dobrú a krásnu vec, sa nám bude bežať ľahšie a lepšie. Ten pocit nás bude nadnášať a prinesie nám radosť, ktorú sme sami dali iným. Viete, aké ťažké je presvedčiť ľudí urobiť nejaké dobro? Potrebujeme sa to naučiť.

Ako vznikol tento projekt a ako sa ľudia môžu prihlásiť?

Projekt Bež so srdcom vznikol v spolupráci s Karpatskou nadáciou. Už dlhšie sa rodil nápad spojiť Medzinárodný maratón mieru (MMM) s niečím rovnako užitočným a dobrým, ako je samotný beh a športovanie. Prihlásiť sa dá rôzne: buď na stránke MMM, alebo cez Karpatskú nadáciu – kde si ľudia kliknú na naše Oázovské logo a buď lístok vydražia podľa pokynov a výťažok pôjde na pomoc ľuďom v Oáze, ľuďom bez domova a v núdzi, alebo sa na maratón prihlásia tradičnou formou a po ukončení registrácie darujú ľuďmi určenú sumu, ktorou prispejú Oáze.

1

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.