Bezpečnosť na svahu – základom je viazanie

Aj vy sa chystáte užiť si posledné týždne kvalitnej lyžovačky? V nasledujúcom článku vám poradíme ako sa vyhnúť prípadným nepríjemnostiam či zraneniam. Mnoho ľudí sa preháňa dole svahmi a netuší, že základom pre bezpečné lyžovanie či snowboardovanie je vhodné nastavenie viazania. A práve tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Lyže a viazanie

Pre správne nastavenie viazania sú dôležité nasledujúce faktory:
a) váha
b) výška
c) úroveň zdatnosti na lyžiach
d) štýl jazdy
e) vek

Robíte pravidelné prechádzky aj v zime?

Okrem vyššie uvedeného, je nevyhnutné zvážiť rozsah viazania v jednotlivých kategóriách:
do 2,5 deti
do 6 mládež
do 9 ženy
do 10 muži

Čo je to DIN?

Označenie DIN sa používa na vyjadrenie stupnice nastavenia vypínacích síl a platí pre všetky viazania rovnako. DIN je najdôležitejší bezpečnostný prvok lyžiarskeho viazania.
Nastavenie viazania je jedným z najdôležitejších prvkov pokiaľ ide o vašu bezpečnosť, no odporúčame aj vhodný odev a doplnky. Ak sa nachystáte absolvovať nočné lyžovanie, nezabúdajte doplniť svoje lyžiarske bundy o reflexné prvky.

Snowboard a viazanie

Základom, a zároveň prvý krokom, je zapnúť topánku do viazania. V prípade že topánka presahuje na päte, je potrebné posunúť pätku, prostredníctvom povolenia bočných skrutiek. Os strapu musí viesť stredom topánky. Pre úpravu stačí povoliť poistku a posunúť strap. Vysunutím klinu na pätke si následne môžete nastaviť ideálny uhol náklonu päty.
Pre montáž viazania na dosku je potrebné odpojiť krytku základne. Následne vložte stredový disk do viazania a nastavte ideálny uhol. Ak neviete, ktorý uhol je pre vás vhodný, vyberte na prednej 15 stupňov a na zadnej 9 stupňov. Skrutky viazania uťahujte postupne a do kríža. Nezabúdajte, že topánka zapnutá vo viazaní nesmie presahovať na jednej strane viac ako na druhej. Ak vám natočenie viazania nevyhovuje, môžete zvoliť iné pozície pre skrutky v stredovom disku a posunúť tak celé viazanie.

Cyklo odrážadlo alebo radšej bicykel pre deti

Snowbordovanie je pomerne náročný šport a preto odporúčame dať si záležať na kvalite vášho vybavenia. Snowboard Libtech je jeden z najznámejších snowboardov od americkej značky. Ponúka dizajnový imidž a unikátne spracovanie. Značka Libtech je jedným z mála ekologických výrobcov.

Snowboard Libtech a jeho výhody:
S produkciou tejto značky sa spájajú najmä tieto inovatívne technológie – Magne Traction a Banana Technology. Magne Traction označuje špeciálne zakrivenie bočnice okrajov dosky a tým zvýšenie stability. Banana Technology predstavuje úplne nové tvarovanie snowboardu tak, aby sa predišlo vytvoreniu mŕtvej zóny. Mŕtva zóna je miesto, ktoré nepracuje s tlakom a váhou jazdca, snowboard Libtech tak prináša prehnutie s oblúkom nadol.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať