Bicyklom do práce

Na dvoch kolesách je možné zmysluplne tráviť voľný čas, dopraviť sa na rande, aj do práce. Láska k bicyklovaniu, to je životný štýl, ktorý vyvetrá hlavu, zlepší obranyschopnosť organizmu a posilní celkové zdravie.

Cyklistika je jedným z najprístupnejších športov pre širokú masu ľudí, ktorá holduje aktívnemu pohybu. Bicyklovať sa dá hocikedy a hocikde takmer po celý rok. Táto činnosť je ideálna na posilnenie imunity a regeneráciu celého organizmu. Pri šliapaní do pedálov človek zapína svaly na nohách aj trupe. Tento populárny typ pohybu spevňujete nielen šľachy, ktoré sa nachádzajú v kolenách a v členkoch, ale blahodarne pôsobí na celé telo.

Cykloturistika

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa radi bicyklom dopravujú do práce, porozmýšľajte aj nad možnosťou vziať si svojho dvojkolesového priateľa na dovolenku. Dovolenka v Turecku ponúka široké možnosti cykloturistiky na všetkých typoch cestných, horských či trekkingových bicykloch.

Trasy je možné voliť podľa zámeru, terénu, náročnosti dráhy a ročného obdobia. Iné nároky na štýl jazdenia kladie cestná cyklistika, inú techniku jazdy si vyžaduje náročný   horský terén. Dôležité je aj plánovanie prestávok a vhodné oblečenie i obuv. Under armour mikina vás ochráni pred nárazovým vetrom či inými nepriazňami počasia, pružná športová obuv zas zabezpečí menšiu únavu nôh.

Prečítajte si aj kto sa stal najlepším bežcom na lyžiach Špeciálnych olympiád

Správne návyky

Pred jazdou sa odporúča krátke rozcvičenie tela. Otrasy je možné eliminovať kvalitne odpruženými kolesami a dobré je, ak cyklista ovláda správne prenášanie váhy pri náročnejšom stúpaní, aj pri jazde z kopca. Úspech v mnohom ovplyvní aj vhodný výber prevodu, ktorý má byť optimálny na konkrétny sklon a povrch terénu.

Pri diaľkových cestách je potrebné dodržiavať optimálnu priemernú rýchlosť, ktorá by nemala prekračovať dvadsaťdva kilometrov za hodinu, aby telo nebolo príliš namáhané a zaťažované. Počas tejto fyzickej aktivity nezabudnite na dostatočný príjem tekutín a pravidelné občerstvenie v podobe ľahkého jedla.

Aeróbna činnosť

Láska k bicyklovaniu zabezpečí, okrem psychického uvoľnenia, aj ladné krivky tela. Keďže zlepšuje fungovanie metabolizmu a zrýchľuje spaľovanie kalórií, dopomáha aj k štíhlej línii. Nad týmto typom aktívneho pohybu by sa mohli zamyslieť aj ľudia, ktorí trpia nadváhou. Bicyklovanie je aeróbna činnosť, pri ktorej si navyše môžete vychutnať aj krásy prírody, čerstvý vzduch a slniečko.

Začiatočníci by však mali vedieť, že nie je dobré presedieť celú jazdu na sedadle a že občasné postavenie im uvoľní svaly. Hneď v úvode bicyklovania je nutná voľba správneho tempa, dôležitá je aj poloha chodidiel na pedáloch a vhodné držanie tela. Ramená a šija majú byť uvoľnené, pohyb má byť prirodzený. Opomenúť neradno ani bezpečnosť – kvalitná vybavenosť bicykla, dobrá viditeľnosť a prilba by mali byť samozrejmou súčasťou rekreačnej cyklistiky.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať