Bikiny fitneska Olívia Čambalová: Muži ju obdivujú, ženy na ňu zazerajú

4
2456

Leto je pre väčšinu ľudí obdobím vytúžených dovoleniek a oddychu. Keď však súťažíte v niektorej z kulturistických alebo fitnes kategórií, môžete na klasický oddych zabudnúť. Jesenné súťaže si vyžadujú tvrdý dril aj počas leta, takže pretekári si letné radosti užívajú len v obmedzenej podobe. Svoje o tom vie aj bikiny fitneska Olívia Čambalová, ktorú čaká na jeseň viacero prestížnych súťaží. V rozhovore pre Šport je život priblížila svoju prípravu a odhalila aj svoje neresti.

Olívia, ako sa máte?

Výborne, ďakujem za opýtanie. Momentálne som v príprave na jesennú časť sezóny. Už držím diétu, ktorá nie je jednoduchá, no zatiaľ to zvládam dobre.

Stihli ste počas leta aj dovolenku?

Ale kdeže. Mala som dlhú jarnú časť sezóny, bola som na súťažiach v Amerike aj v Európe. Potom som mala len dva mesiace objemovú prípravu a už znovu som v diéte. Okrem vlastnej prípravy sa venujem aj svojim klientom, takže na dovolenku nezostal čas.

Ako vyzerá vaša príprava?

Prispôsobujem ju aktuálnej forme a času, ktorý ešte zostáva do súťaže. Moje tréningy sú väčšinou dvojfázové – doobeda mám tzv. kardio a poobede silový tréning. Takto to vyzerá od pondelka do piatku. V sobotu mám iba kardio a v nedeľu úplne voľno.

Saskia Cakoci po životnom roku: „Výzvam už hovorím ÁNO“

Olívia Čambalová_5Vravíte, že sa pripravujete na jesennú sezónu. Na ktorých súťažiach budete štartovať?

Zúčastním sa súťaže Arnold Classic Amateur Europe v Madride, ktorá bude 25. – 27. septembra. O týždeň na to ma čaká Olympia Amateur Europe v Prahe a potom 31. októbra súťaž Mozoláni cup v Žiline, ktorá bude zároveň nominačnou súťažou na MS v Maďarsku.

Čo bude dôležité pre úspech na týchto súťažiach?

Porovnávať súťaže ako Arnold Classic a Olympia Amateur s majstrovstvami sveta alebo Európy sa veru nedá. Rozhodcovský trend posudzovania pretekárok je všade iný. Na ,,Arnoldovi“ v Amerike musia byť dievčatá vypracované, no nie príliš vysušené. V Európe je trend iný, tam je potrebné byť viac vysekaný. Preto ani nemáme určený jednoznačný smer, ktorým by sme sa v príprave mali uberať.

Aké budú vaše ambície na spomínaných súťažiach?

Chcela by som sa dostať do finále. To bolo mojím cieľom aj na súťaži v Amerike (Olívia obsadila na marcovej súťaži Arnold Classic Amateur v Ohiu 4. miesto, pozn. autora). Vtedy nám však zrušili let, takže napokon som bola rada, že som sa stihla prezentovať. (smiech) Cieľom bude vždy finále, čiže umiestnenie v prvej šestke. Vždy sa chcem umiestniť na čo najvyššej pozícii, no to je podmienené mojou formou a aj formou ostatných súperiek. Mne sa však často stáva, že lepšiu formu mávam paradoxne jeden deň pred alebo po súťaži. Je to istý problém s načasovaním, no dúfam, že na spomínaných súťažiach sa mi to už nestane.

ROZHOVOR S MAJSTERKOU SVETA VO FITNES FIGÚRE LAUROU TAKÁCSOVOU

Olívia Čambalová_6Olívia Čambalová

Dátum narodenia: 24. októbra 1991
Výška: 169 cm
Hmotnosť: 54 kg
Klub: Ivetfit Nitra
Trénerka: Iveta Chrťanová

Olívia Čambalová
a jej obľúbené:

Hudba: ,,Takmer všetko, no obľubujem latinské, kubánske či španielske rytmy.“
Osobnosť: ,,Z hercov Jean-Claude Van Damme, z fitnesiek Ukrajinka Alla Semenova a moja trénerka Iveta Chrťanová.“
Krédo: ,,No pain, no gain.“
Film: ,,Rocky a všetky filmy s Van Dammom.“
Oddych: ,,Relax na slnku, opaľovanie.“

Medzi vaše najväčšie súťažné úspechy radíme 4. miesto na Arnold Classic. Pekné pozície ste však dosiahli aj na ďalších súťažiach. Aké dojmy máte z vašich doterajších výsledkov?

Musím sa priznať, že nie som spokojná. Som dosť sebakritická a stále tvrdím, že vždy je čo zlepšovať.

Čo teda musíte zlepšiť?

Musím popracovať na svojom bruchu a zadku. To sú partie, s ktorými trochu zaostávam. Zadok mám menší a nie je s nohami tak súmerný ako by mal byť. Treba na to čas. Vhodným obdobím na odstraňovanie nedostatkov je objemová príprava. Ako som však už spomenula, tá moja teraz trvala iba dva mesiace, čo je dosť krátko. Za dva mesiace sa slabiny príliš zlepšiť nedajú, hádam iba rôznymi chemickými prípravkami, no tie ja neuznávam.

Doplnky výživy neodmysliteľne patria do prípravy kulturistov, no ani súťažiace v kategórii bikiny fitnes nie sú výnimkou. Ako vyzerá vaša suplementácia?

Užívam glutamín na zlepšenie regenerácie, proteín na doplnenie bielkovín, ďalej aj BCAA. V diéte aj vitamíny, aby ich telo malo dostatok a počas fázy chudnutia pridávam aj tzv. spaľovač tuku.

Kto vás usmerňuje v príprave?

Moja trénerka Iveta Chrťanová so mnou trénuje a okrem toho s ňou preberám aj moju diétu a všetko okolo. Od obdobia po prvej súťaži si ma vzala takpovediac pod svoje krídla a som s ňou spokojná. Bola úspešná športovkyňa a je dobrá v tom, čo robí.

Pokiaľ vieme, idete v jej šľapajach a pracujete ako trénerka.

Áno, je to tak. Počas roka 2015 som sa trénerstvu začala venovať naplno. Dovtedy som pracovala ako krupiérka v kasíne a to sa so súťažením nedalo dobre skĺbiť. Najmä nočné šichty boli náročné a to mi uberalo energiu. Ani regenerácia potom nebola ideálna, oddych je totiž v tomto športe veľmi dôležitý.

Našli ste sa v tejto profesii?Olívia Čambalová_4

Baví ma to a veľmi. Ja ľudí netrénujem, na rozdiel od mnohých pseudotrénerov, pre peniaze, ale pre to, aby mali výsledky. Tie sú zároveň aj reklamou pre mňa. Dôležitý je ľudský prístup. Ak mi klient povie, že sa dnes na tréning necíti, tak to rešpektujem. Je však rozdiel, keď trénujem dievča, ktoré chce ísť na súťaž. Vtedy som prísnejšia, pretože tréningy musia byť v takom prípade pravidelné a aj vynechanie jediného tréningu sa môže negatívne prejaviť.

V úvode ste spomenuli, že ste v období prípravy na súťaže. Tá sa spája aj s diétou, ktorú každá pretekárka znáša inak. Čo všetko si musíte odopierať?

Ja som vždy veľa jedla. Robievala som modernú gymnastiku, športovala som denne. Jedla som veľa, pretože si to žiadalo moje telo. Tu to však nie je možné. Strava je mimoriadne dôležitá, možno aj viac ako tréning. Odopierať si musím viacero jedál, najmä všetko mastné, rôzne jedlá s pridanými cukrami a pod.

A čo taká zmrzlina? Počas leta ju dostať na každom kroku a v horúčavách je veľkým lákadlom.

Ja ju veľmi neobľubujem, dám si ju iba občas. Keď však mám tzv. cheat day, vtedy si dám prakticky čokoľvek. Vtedy je potrebné, aby sa moje telo naštartovalo, pretože počas diéty si telo zvykne na určitú stravu a potom už nechudne. Takýto ,,reset“ má preto svoj význam.

Z Tímey je svetová hviezda bikiny fitnes

Čo si zvyknete dopriať v takýto deň?

Všeličo, hlavne to, čo by som nemala. Pečivo mám veľmi rada, takže to si vždy doprajem. Niekedy aj klobásu, skrátka všetko zlé. Povedala som si, že žijeme iba raz a keď môžem, tak si dám. Keď som však v období diéty a viem, že si to nemôžem dať, tak to dokážem vydržať.

Dievčatá súťažiace vo fitnes kategóriách sú atraktívne a príťažlivé prakticky pre obe pohlavia. Ako to vnímate?

Ťažko sa mi to opisuje, no cítim sa fajn. Ženy občas zazerajú a nie je to príjemné. Ja tvrdím, že každý máme šancu niečo so sebou spraviť. Ja som si to tiež odmakala, nikto mi to nedal zadarmo. Cvičeniu sa venujem iba 2,5 roka. Počas objemovej prípravy si niekedy vravím, že by som sa už nemala toľko prejedať. Iným ľuďom možno ani vtedy nepripadám pevná, no sebe samej vtedy áno. Ja však viem, že pod tým tukom sú svaly a keď to vyrysujem, zostanú vidieť iba čisté svaly.

A muži?

Väčšinou sa usmievajú. Nedávno bol u nás vo fitnescentre jeden starší pán, ktorý mi povedal, že mám úžasnú postavu. Také gestá človeka potešia, dodajú energiu. Vtedy človek vidí, že vynaložená energia má zmysel. Takisto ma motivujú aj pozitívne reakcie na moje fotky. Veľakrát mám dni, keď sa mi nechce trénovať a najradšej by som oddychovala, no pozitívna energia od ľudí ma naštartuje.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.