Boccia

 

Cieľ hry

Boccia je triafací šport, kde hrajú proti sebe dvaja hráči (alebo páry – 2 proti 2, resp. tímy – 3 proti 3) a cieľom hry je hodiť, alebo iným spôsobom dostať svoju loptu čo najbližšie ku hlavnej lopte. Každý hráč má k dispozícii 6 lôpt, červených alebo modrých. Hlavná lopta má bielu farbu, je rovnako veľká ako ostatné lopty a nazýva sa aj „jack“.

Vysvetlenie termínov:

Jack je biela zameriavacia lopta.
Lopta je jedna z červených alebo modrých lôpt.
Strana v boccii jednotlivcov je strana daná jedným hráčom. V družstvách a pároch je strana určená tromi a dvomi členmi.
Ihrisko je plocha na hranie ohraničená postrannými čiarami, ktoré zahrňujú tiež hráčske boxy.
Hra je súťaž medzi dvoma stranami, kde je presne určený počet zápasov.
Zápas je jedna časť hry, kde sú jack, lopta a všetky farebné lopty odohrané obidvoma stranami.
Pomocné zariadenie je termín použitý na opis pomocného zariadenia pri hre, ktoré používajú hráči BC 3 napr. rampa, lievik. Tento termín zahrňuje všetky časti tohto zariadenia, či sa ho hráč dotýka alebo nie.
Priestupok je akákoľvek akcia hráča, strany, náhradníka, pomocníka alebo trénera, ktorá je proti pravidlám hry.
Hod je termín, ktorý sa používa pri poháňaní lopty do ihriska. Zahrňuje vhodenie, kopnutie alebo upustenie lopty, ak hráč používa pomocné zariadenie.
Mŕtva lopta je lopta, ktorá po vhodení opustila ihrisko; lopta, ktorú rozhodca po priestupku odstránil z ihriska; lopta, ktorá nebola vhodená do ihriska v rámci časového limitu.
Rozbitý zápas nastáva vtedy, keď sa lopty pohybujú mimo normálneho poradia hry buď náhodne alebo schválne.
Kurt je ihrisko.
Box je miesto určené pre každého hráča, odkiaľ hrá; rozmery boxu sú 1×2,5 m.
Smena je jedna časť zápasu, niečo ako „polčas“ vo futbale.
Kríž je kríž v strede kurtu.
V­‑čiara je čiara nachádzajúca sa 1,5 – 3 m pred boxmi.
Aut je priestor za autovou čiarou mimo kurtu.

Náradie potrebné ku hre

• Lopty – 6 červených, 6 modrých, 1 biela; váha 1 lopty: 275 g (+/- 12 g), obvod 1 lopty: 270 mm (+/-8 mm). Sú vyrobené prevažne z kože a sú plnené pieskovým granulátom.
• Rampa – pomôcka pre hráčov v kategórii BC3. Jej rozmery nesmú prekročiť rozmery boxu.
• Časomiera – ukazuje hráčom/párom/tímom ich časové limity.
• Indikátor farby – používa ho rozhodca na ukazovanie, ktorej farby lopty majú byť odhodené. Vyzerá ako pingpongová raketa, z jednej strany červená, z druhej strany modrá.

Kategórie

V boccii sú hráči podľa druhu postihnutia rozdelení do štyroch kategórií:
BC1: Hráči, ktorí majú spazmy v rukách. Pri hre potrebujú asistenta, ktorý im podáva lopty a manipuluje s invalidným vozíkom podľa pokynov hráča.
BC2: Hráči, ktorí majú spazmy v rukách, pri hre však nepotrebujú asistenta.
BC3: Hráči, ktorí môžu/nemusia mať spazmy v rukách, no nedokážu odhodiť alebo iným spôsobom dostať loptu do kurtu. Pri hre potrebujú špeciálnu rampu, po ktorej púšťajú lopty a asistenta, ktorý manipuluje s rampou aj s invalidným vozíkom podľa hráčových pokynov. Asistent musí byť otočený chrbtom ku hre, aby nemohol ovplyvniť zápas.
BC4: Hráči, ktorí nemajú spazmy v rukách; pri hre nepotrebujú asistenta.

DSC_5004
Disciplíny

• Jednotlivci BC1 – Hrá 1 hráč proti 1 hráčovi. Hráč má k dispozícii 6 lôpt. Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 5 minút.
• Jednotlivci BC2 – Hrá 1 hráč proti 1 hráčovi. Hráč má k dispozícii 6 lôpt. Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 5 minút.
• Jednotlivci BC3 – Hrá 1 hráč proti 1 hráčovi. Hráč má k dispozícii 6 lôpt. Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 6 minút.
• Jednotlivci BC4 – Hrá 1 hráč proti 1 hráčovi. Hráč má k dispozícii 6 lôpt. Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 5 minút.
• Tímy BC1/BC2 – Hrajú 3 hráči proti 3 hráčom. Každý tím môže mať k dispozícii 2 náhradníkov, no na kurte musia byť hráči z oboch kategórií. Každý hráč má k dispozícii 2 lopty (3 hráči v tíme × 2 lopty pre každého = spolu 6 lôpt pre tím). Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 6 minút.
• Páry BC3 – Hrajú 2 hráči proti 2 hráčom. Každý pár môže mať k dispozícii 1 náhradníka, no na kurte musí byť vždy jeden spastik. Každý hráč má k dispozícii 3 lopty (2 hráči v páre × 3 lopty pre každého = spolu 6 lôpt pre pár). Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 8 minút.
• Páry BC4 – Hrajú 2 hráči proti 2 hráčom. Každý pár môže mať k dispozícii 1 náhradníka. Každý hráč má k dispozícii 3 lopty (2 hráči v páre × 3 lopty pre každého = spolu 6 lôpt pre pár). Počas smeny má na odohratie svojich lôpt 6 minút.

Počas zápasu môže pri disciplíne „páry BC3“ a „páry BC4“ prebehnúť 1 striedanie, pri disciplíne „tímy BC1/BC2“ môžu prebehnúť dve striedania. Pri disciplíne „páry BC3“, „páry BC4“, „tímy BC1/BC2“ musí mať každý tím svojho kapitána, ktorý ako jediný člen tímu/páru môže komunikovať s rozhodcom.

Priebeh hry

Boccia sa hráva v interiéri na rovnom a hladkom povrchu (parkety, gumený povrch a podobne).

Každý zápas začína losovaním farieb. Hráč/pár/tím s červenými loptami začína hrať ako prvý.

Hra začína vhodením „jacku“ do kurtu – priestoru s rozmermi 10 m × 6 m, pričom „jack“ musí prejsť takzvanú V­‑čiaru, ktorá je od hráčov vzdialená 1,5 až 3 metre (pozri obrázok boccia kurt dole). Následne hráč, ktorý vhodil „jacka“, hodí aj prvú svoju loptu. Keď tak urobí, na rade je hráč/pár/tím s modrými loptami. Jeho úlohou je dostať svoju loptu bližšie, ako ju má hráč, ktorý začínal. Hrá dovtedy, kým sa mu to nepodarí. Keď sa mu to podarí, opäť pokračuje hráč, ktorý má svoju loptu ďalej od „jacka“. Takto hra pokračuje, až kým obaja nevyhádžu všetky svoje lopty. Jeden zápas sa hrá na 4 takéto smeny.

Ak hráč/pár/tím nestihne odohrať všetky svoje lopty v časovom limite, zvyšné lopty nemôže odhodiť. Časový limit plynie iba tej strane, ktorá práve hrá.

Každý hráč má svoj vlastný box vyhradený na odohranie svojich lôpt. Prešľap nastáva vtedy, ak sa hráč dotýka nejakou časťou vozíka, rampy, alebo iného príslušenstva boxovej čiary, alebo ak ju presahuje. Jeho príslušenstvo môže prevísať vo vzduchu ponad bočnú boxovú čiaru, nie však cez prednú boxovú čiaru. V prípade porušenia tohto pravidla môže jeho súper získať dve tzv. penaltové lopty – dve lopty navyše, zvyčajne tie dve, ktoré sú najďalej od „jacka“.

Boduje sa tak, že tie lopty jednej farby, ktoré sú najbližšie pri „jackovi“, sa porovnajú s prvou najbližšou súperovou loptou. Za každú bližšiu loptu sa udeľuje jeden bod. V prípade, že je po štyroch smenách nerozhodný stav, nasleduje predĺženie – v boccistickom žargóne nazývané tie­‑break [taj­‑brejk]. Vtedy sa „jack“ položí na kríž v strede ihriska a losuje sa, kto začne hádzať ako prvý. Potom hra pokračuje vyššie uvedeným spôsobom.

V disciplíne „jednotlivci BC1“, „jednotlivci BC2“, „jednotlivci BC3“, „jednotlivci BC4“, „páry BC3“ a „páry BC4“ má jeden zápas 4 takéto smeny. V disciplíne „tímy BC1/BC2“ má jeden zápas 6 smien. To znamená, že každý hráč má možnosť začať hrať s „jackom“. Ak je po všetkých smenách nerozhodný stav, nasleduje predĺženie (tie­‑break). Prebieha takmer ako klasická smena, len s tým rozdielom, že rozhodca položí „jack“ na kríž a potom sa losuje, ktorý hráč/pár/tím začne hrať ako prvý.

Aut nastáva vtedy, keď je lopta na autovej čiare alebo za ňou. Keď sa tam dostane, hráč, ktorý aut spôsobil, hrá znova. Ak sa do autu dostane „jack“, rozhodca ho položí na kríž a hra pokračuje obvyklým spôsobom.

Keďže boccia patrí medzi paraolympijské disciplíny, konajú sa v nej turnaje, na základe ktorých je možné klasifikovať sa na paraolympijské hry. Každé 4 roky prebieha tzv. paraolympijský cyklus, ktorý začína rok po paraolympijských hrách kontinentálnymi turnajmi (majstrovstvá Európy, majstrovstvá Ázie). Ďalší rok sa konajú majstrovstvá sveta, o rok neskôr sa koná svetový pohár a cyklus vyvrcholí paraolympijskými hrami. Po každom takomto veľkom turnaji je vydaný aktuálny rebríček. Pred paraolympijskými hrami je vždy zverejnený limit, koľko hráčov v rámci každej kategórie sa na základe rebríčkového postavenia môže zúčastniť.


kurtboccia kurt

1-6 boxy pre hráčov
7 výsek pre
obmedzenie „jacka“
7+8 Hracie pole
9 Označenie
stredu – pre „jacka“


 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať