Bolt prišiel o štafetové zlato z OH 2008, jeho krajan Carter dopoval

0
BEIJING, CHINA - AUGUST 29: Nickel Ashmeade of Jamaica, Asafa Powell of Jamaica, Usain Bolt of Jamaica of Jamaica and Nesta Carter of Jamaica celebrate after winning gold in the Men's 4x100 Metres Relay final during day eight of the 15th IAAF World Athletics Championships Beijing 2015 at Beijing National Stadium on August 29, 2015 in Beijing, China. (Photo by Christian Petersen/Getty Images for IAAF)
- Reklama -

Berlín – Jamajský šprintér Usain Bolt prišiel o zlatú medailu zo štafety na 4×100 metrov z OH 2008 v Pekingu. Doplatil na dopingový prehrešok svojho krajana Nestu Cartera, ktorý mal v opakovanom teste vzorky z OH pozitívny nález na zakázaný stimulant metylhexanamín. Boltovi na konte zostalo osem zlatých olympijských medailí.

“Opakovaná analýza vzoriek Cartera z Pekingu 2008 ukázala pozitívny test na zakázanú substanciu metylhexanamín,” citovala agentúra DPA zo stredajšieho oficiálneho vyhlásenia Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Znamená to diskvalifikáciu štafety Jamajky v zložení Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt a Asafa Powell, ktorá pôvodne vo finále triumfovala vo svetovom rekorde 37,10 sekundy. Zlato pripadne kvartetu z Trinidadu a Tobaga v zostave Keston Bledman, Marc Burns, Emmanuel Callender, Richard Thompson (38,06). Striebro poputuje do Japonska a bronz do Brazílie.

Bolt sa pôvodne tešil zo “zlatého triple” na troch olympijských hrách za sebou. V Pekingu 2008, v Londýne 2012 i v Riu de Janeiro 2016 vyhral beh na 100 m, 200 m i štafetu na 4×100 m. Teraz prišiel o jedno štafetové zlato a zostal na méte osem zlatých medailí.

MOV v stredu zároveň informoval, že o striebro z OH 2008 v Pekingu prišla ruská diaľkarka Tatiana Lebedevová. Pri opakovanom teste našli v jej vzorke stopy po nepovolenej látke dehydrochlórmetyltestosterón (turinabol).

- Reklama -