Box nehádže do ringu uterák

Pästiarske súboje nepatria do krčiem, na diskotéky ani na zastávky mestskej hromadnej dopravy. V súčasnej dobe by box potreboval propagáciu ako soľ. Potreboval by nasmerovať fanúšikov a budúcich boxerov od bulvárnych správ o deliktoch na správnu cestu. Bude to ťažké, no ukazuje sa, že boxeri sa nechystajú do ringu hodiť uterák.

Šport s hlbokými koreňmi

Najstaršie doklady, v ktorých boli zmienky o boji mužov pochádzajú z 22. storočia pred n. l. Pochádzajú od Sumerov a vyobrazujú boj muža proti mužovi, ktorý sa nápadne podobá súčasnému boxu. Ďalšie zmienky o boxe môžeme nájsť v Homérovej Iliade, kde sú popísané pästné súboje konané na počesť padlých vojakov pri obliehaní Tróje. Box ako šport začal písať svoju históriu v roku 688 pred n. l., kedy bol na 23. olympijských hrách zaradený medzi olympijské športy.

Miroslav Štrbák: „Rozhodol som sa pre opasok FNG.“

Moderný box sa spája s menom James Figg. Bol to on, kto dostal nápad „šermovať“ bez zbrane a položil základy boxingu. Bol to James Figg, kto si v roku 1719 otvoril v Londýne školu ušľachtilého spôsobu sebaobrany, stanovil tiež prvé pravidlá a vytvoril kultivovanejšiu metódu výcviku. „Box je jedna z najstarších olympijských disciplín, ktorá si aj na Slovensku zaslúži väčšiu pozornosť,“ potvrdil prezident Slovenskej boxerskej federácie (SBF) Marek Števček pri príležitosti opätovného spustenia najvyššej dlhodobej súťaže družstiev.

Povesť, povesti a fakty

Tvrdým faktom zostáva, že v súčasnosti nemá box takú povesť, akú by si zaslúžil. A to i vďaka rôznym povestiam a mýtom, vďaka zveličovaniu udalostí s boxom súvisiacich len nepriamo. Veľkú úlohu zohrávajú najmä niektoré bulvárne médiá, bažiace doslova po krvi. Určite sa skôr dozviete, že „polícia zadržala najúspešnejšieho amatérskeho boxera z Dubnice nad Váhom“ ako to, že podľa renomovaného ekonomického časopisu Forbes je najlepšie plateným športovcom na svete boxer. Je to uhol pohľadu. Pesimista vidí skôr Rudolfa Dydiho ako Floyda Mayweathera.

Existuje vôbec na Slovensku nejaký Ali, Foreman, Kličko, Lewis či Haye? Niekto, kto by propagoval svetlú stránku boxu? „Boxu na Slovensku robí dobré meno, či sa nám to páči alebo nie, iba niekoľko zapálených ľudí. Jedným z nich je aj profesionálny boxer Tomáš Kovács alias „Tomi KID“, ktorý vedie v Galante svoj vlastný klub (BC KO Galanta) a vyšlo z neho už niekoľko reprezentantov SR. Veľkú úlohu – získať popularitu- má na svojich bedrách práve profesionálna scéna, ktorá je však roztrieštená do mnohých organizácií a chýba jednotný šampión, ktorý by prilákal či výrazne oslovil masu divákov,“ odpovedal pre Šport je život Ján Brandejs, generálny sekretár SBF.

Ivan „Buki“ Buchinger: Takmer som zabil súpera

„Z môjho pohľadu máme u nás niekoľko mladých talentovaných boxerov, ktorí pomaličky začínajú ukazovať svoje kvality aj na silných medzinárodných podujatiach. Majú veľký potenciál. Problémom však je ich materiálno­‑technické zabezpečenie a príprava. Niektorí trénujú iba na klubovej úrovni a hoci už na medzinárodnej scéne niekoľkokrát prekvapivo zvíťazili nad favorizovanými súpermi zo silných „boxerských“ krajín, tréningové podmienky, či náklady zostávajú často v ich réžii.

Box na Slovensku je dnes, žiaľ, iba okrajovým športom a vďaka niekoľkým jedincom má veľmi zlé renomé, čo má v konečnom dôsledku dopad aj na oslovovanie potenciálnych sponzorov. Situácia je neľahká a naši špičkoví boxeri si často musia hradiť náklady na medzinárodné podujatia z vlastných zdrojov. Bez účasti by nebola možnosť úspechu a bez úspechu nie je možné získať financie. Vzniká nepekný uzavretý kruh, v ktorom sa krúti nejedna asociácia,“ dodáva.

Aj spomínané znovuotvorenie extraligy z marca tohto roka vyslalo jasný signál: box sa chce o svoje miesto medzi športmi férovo pobiť. Chce sa prostredníctvom SBF venovať najlepším boxerom a chce vytvoriť stabilnú skupinu reprezentantov so všetkou podporou. Snáď sa v blízkej budúcnosti dočkáme i celoštátnej boxerskej súťaže, nielen exhibícií a šou pre úzku skupinu divákov. Box ako športová disciplína je momentálne zatienená disciplínami, ktoré dokážu poskytnúť publiku väčšiu šou a doslova viac krvi. Nie je to však situácia typická iba pre Slovensko. „Box balansuje na rozhraní medzi športom a umením. Nie je možné žiadneho diváka prilákať k televízii, či do športovej haly, bez jeho vlastného záujmu a nadšenia z boxu,“ upozorňuje J. Brandejs.

Box kultivuje osobnosť

Pozreli sme sa na box aj z iného hľadiska. Z hľadiska vytvárania vhodných sociálnych návykov a vštepovania disciplíny v tréningovom procese. Z psychologického hľadiska totiž kladie príprava boxera nesmierne veľké nároky na osobnosť. Neustále treba rozvíjať vôľu, odvahu, postreh, dôvtip, rozhodnosť, húževnatosť a tvrdosť. Box pestuje bojového ducha, zdravé sebavedomie, psychickú vyrovnanosť a popri tom aj odolnosť voči fyzickej bolesti, duševným depresiám a vôľu aktívne pôsobiť počas celého stretnutia.

Tomáš Možný: „Na ulici mnohí skúšajú, radšej im to vyhovorím.“

Pritom náklady na samotný tréning boxu sú v porovnaní s inými športovými odvetviami veľmi nízke, čím box približujú i slabším sociálnym vrstvám alebo ľuďom sociálne extrudovaným. Napokon, existuje niekoľko programov, ktoré tréningom boxu pomáhajú pri prevencii kriminality a iného spoločensky neprijateľného správania.

J. Brandejs potvrdzuje, že na základný výcvik a prvé tréningy netreba nič špeciálne a nedostupné: „Na prvé tréningové jednotky postačí klasické športové oblečenie, chuť a dávka odvahy. Základná tréningová výstroj nie je náročná ani materiálne, ani finančne.“

box_01

Pre ilustráciu uveďme, že na amatérsky (olympijský) box sú potrebné boxerské rukavice, ochranná prilba, tričko bez rukávov, brušný chránič, chránič chrupu. Profesionálny box si vyžaduje rukavice, bandáže, chránič chrupu. Pri ňom boxeri bojujú bez ochrannej prilby a s holým trupom. Je potrebné zdôrazniť, že napriek absencii chráničov sú zranenia počas boxerského tréningu viac výnimkou ako pravidlom. Boxerský tréning sa neskladá iba zo samotného kontaktného boja, ale tvorí ho veľký počet špeciálnych cvičení.

K nepríjemným zraneniam prichádza najčastejšie v oficiálnych stretnutiach mužov, kde sú podľa nových pravidiel odstránené prilby a tak sa boxeri často zrážajú hlavami, pričom prichádza k veľmi bolestivým tržným ranám. Na každom podujatí musí byť prítomný lekár, ktorý nielen poskytuje prvú pomoc, ale pred stretnutiami aj kontroluje zdravotný stav každého účastníka.

Šport pre všetky kategórie

V boxe je tiež široké spektrum hmotnostných kategórií, kde je možné uspieť. Dokonca sú známe prípady, kedy jeden boxer uspel postupne v rôznych hmotnostných kategóriách. „Najobsadzovanejšie sú zvyčajne „bežné“ hmotnosti mladých chlapcov, teda hmotnosti od 60 do 81 kg. V kategórii dorasteniek a dospelých žien sú preferované hmotnosti pochopiteľne nižšie,“ spresňuje J. Brandejs.

Prehry ma nezlomia, dodávajú mi energiu zlepšovať sa.

Potešiteľné je, že sa rozrastá ženská scéna, hoci, podobne ako v kategórii mužov, ani tu podpora nie je nijako horibilná. Máme niekoľko potenciálnych boxeriek, ktoré cestujú za skúsenosťami a úspechmi vo vlastnej réžii. Napríklad Soňa Valachová z BC Ružinov zvíťazila na šampionáte v ČR a už na Slovensko priniesla cenné kovy aj z veľkých podujatí. Vo veľmi dobrom svetle sa ukazuje aj Veronika Kalusková z Liptovkého Mikuláša, Eva Novotná z Nitry, či obrovský talent z Oravy Jessica Triebeľová. Za ich úspechmi však stoja častokrát ich tréneri, ktorí nezištne prichádzajú nielen o svoj čas, no aj o vlastné prostriedky. Na Slovensku máme 52 klubov, no nie všetky sú aktívne a zúčastňujú sa podujatí.

V tomto roku štartovala BC Dubnica nielen v našej extralige, ale boxeri cestovali aj do Čiech, kde sa zúčastňovali extraligy. Na jeseň sa začína prvé kolo interligy, kam sa k českým a poľským družstvám prihlásili Dubnica nad Váhom a Nitra. Pre nové pravidlá, ktoré AIBA (International Boxing Association – Medzinárodná boxerská asociácia) sprísnila, môžu v extralige seniorov štartovať iba boxeri kategórie seniorov, teda nad 18 rokov. V minulosti mohli štartovať v tejto lige aj boxeri mladších kategórii a viac menej záležalo na ich výkonnosti a nie veku. Dnes si extraligové kluby môžu vyberať teda iba z radov mužov.

Najlepšie platení športovci na svete
podľa FORBES (V MIL. DOLÁROV):

1. Floyd Mayweather (USA / box) 105
2. Cristiano Ronaldo (Portug. / Futbal) 80
3. LeBron James (USA / basketbal) 72,3
4. Lionel Messi (Arg. / Futbal) 64,7
5. Kobe Bryant (USA / basketbal) 61,5

Amatérske hmotnostné kategórie

ľahká mušia: 46 kg až 49 kg
mušia: 49 kg až 52 kg
bantamová: 52 kg až 56 kg
ľahká: 56 kg až 60 kg
ľahká welterová: 60 kg až 64 kg
welterová: 64 kg až 69 kg
stredná: 69 kg až 75 kg
poloťažká: 75 kg až 81 kg
ťažká: 81 kg až 91 kg
superťažká: nad 91 kg

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať