[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Zdroj: Juraj Púchlo | Foto: Matúš Kelemen, archív Bratislava Monarchs[/fusion_text][/one_full][fusion_text]Ak mužstvo vyhráva, rastie aj množina priaznivcov. Aby však zápasy amerického futbalu navštevovalo v sezóne viac ľudí ako futbalové derby, to sa na Slovensku vidí málokedy. Bratislava Monarchs to dokázali a ešte neprehrali. Tento týždeň budú po spanilej jazde naprieč maďarskou ligou bojovať o majstrovský titul. Veríme, že aj ich dvanásty zápas v poradí bude víťazný.

 

Quarterback a touchdown

Aby čitateľ aspoň trocha rozumel hre, skúsme si stručne opísať niektoré pravidlá, i keď kompletné znenie by vydalo na knihu. Celá terminológia je v angličtine, bežne sa ani neprekladá, resp. slovenské výrazy nie sú úplne výstižné. S klasickým futbalom má ten americký spoločné dve veci: na každej strane hrá 11 hráčov a podobajú sa i rozmery ihriska. Ihrisko je rozdelené na dvanásť očíslovaných území s rovnakou dĺžkou – 10 yardov (yard je 0 ,9144 metra). Obranná a útočná jedenástka pozostáva v rôznych fázach hry z rôznych hráčov, čiže mužstvo môže vystriedať v zápase aj 40 hráčov. Ak používame pojem kolektívny šport, tak v americkom futbale to platí dvojnásobne.

Logika hry je jednoduchá: útočiace mužstvo má za úlohu dopraviť loptu (ľudovo nazývanú „šiška“) do krajného segmentu ihriska súpera tzv. end zone. Mužstvo má 4 pokusy (hry) na to, aby postúpilo aspoň o 10 yardov. Hra je prerušená zvyčajne v štyroch prípadoch: útočiaci hráč s loptou je zložený na zem, resp. vlastnou vôľou sa dotkne zeme kolenom, lakťom alebo inou časťou tela, ktorú nepovoľujú pravidlá; je vytlačený do autu obrancami; rozhodca odpíska faul alebo sa hráč zraní. Ak sa nepodarí na 4 pokusy prekonať stanovenú vzdialenosť, prichádza útočiaci tím o právo útočenia a do útoku nastupuje súper. Ak sa útočiacemu mužstvu predsalen podarí postúpiť o 10 yardov, získava ďalšie 4 pokusy. Body možno získať za touchdown (6 bodov) alebo vstrelením lopty medzi tyče brány (3 body). Zápas trvá štyri 12-minútové bloky.

 

© 2015 Matus Kelemen

 

Americký futbal vyzerá ako drsná hra. A veru ňou aj je. „Máme hráčov od 140 kg a s vyše 2-metrovou výškou až po 70-kilovú hmotnosť a výšku 165 cm. Ale aj ten najľahší a najnižší hráč musí cvičiť, trénovať a predovšetkým sa nebáť. Na úspech v americkom futbale potrebujete hlavne srdce a rozum. Srdce, aby ste sa neváhali postaviť súperovi, ktorý je o hlavu vyšší a má o 25 kg viac, a rozum, aby ste vedeli, že každý je poraziteľný,“ konkretizuje ďalšie elementy hry Ľudovít Gálka, výkonný riaditeľ klubu a manažér tímu Bratislava Monarchs.

Obrancovia, ktorí hrajú na pozíciách napr. linebacker, cornerback, defensive end môžu zastaviť útočníka takmer akýmkoľvek spôsobom (zakázané je držať za masku a pod.), útočiaci hráči majú zasa za úlohu blokovať obrancov spredu alebo z boku, nesmú ich však držať. Na začiatku každej hry center podáva loptu pomedzi nohy naspäť rozohrávačovi (quarterback) a ten ju musí odovzdať voľnému hráčovi alebo vlastnou aktivitou zabezpečiť postup lopty vpred. Hráč, ktorý si nabieha na prihrávku, je wide receiver. Oproti futbalu alebo iným kolektívnym hrám je rozdiel aj v tom, že útok a obrana má spravidla svojho koordinátora, obaja sú podriadení trénerovi a ak je to personálne možné, má každá pozícia v tíme svojho trénera.

 

© 2015 Matus Kelemen

 

Frontálny útok na maďarskú ligu

Vývoj amerického futbalu na Slovensku nezodpovedal ambíciám Monarchs. Z celkovo 54 hráčov sa do aktuálne prebiehajúcej slovenskej ligy zapájali najmä hráči druhého sledu. Na to, aby Monarchs mohli postaviť kompletný B tím, museli by mať 90 hráčov. Aj česká liga, ktorá Slovákov obohatila o cenné herné skúsenosti, momentálne nevedela garantovať ďalšie zlepšovanie. Monarchs preto vstúpili do maďarskej ligy. „Maďarská liga je kvalitná a má potenciál nás posunúť na európsku úroveň. Vstupujeme do nej s mimoriadne kvalitným tímom a špičkovými legionármi. Očakávam super sezónu,“ konštatoval na tlačovke pred prvými „ostrými“ zápasmi Jozef Piťo, prezident klubu Monarchs. Asistent trénera ofenzívy Peter Meluš vtedy dodal: „Finálne bez nás by bolo sklamaním.“ Ich predpovede sa naplnili a Monarchs vyhrali 11 zápasov z jedenástich. S odstupom času vyzerajú výhry ľahko, aj pozápasové skóre tomu vo viacerých prípadoch naznačovalo, no samotné zápasy boli na ihrisku ťažšie.

 

© 2015 Matus Kelemen

 

Importi pod dohľadom

Súčasné pravidlá umožňujú mať v mužstve maximálne štyroch zahraničných hráčov – importov. Obmedzenia nie sú samoúčelné, keďže finančne silné tímy by mohli „vyskladať“ svoj káder iba z legionárov a potom by ostatných porazili rozdielom triedy. Dodajme, že už aj v slovenskej lige (SFL) rovnako ako v maďarskej môžu byť súčasťou jedenástky na hracej ploche dvaja legionári. Jozef Piťo uviedol: „Vždy sa snažíme nájsť najkvalitnejšie posily a využívať skúsenosti z iných líg. Napríklad quarterback Ferni Garza hrával českú ligu aj proti Monarchs. V súčasnosti je jedným z dvoch trénerov ofenzívy a opora tímu.“

Monarchs sú toho roku na takej kvalitatívnej úrovni, na ktorú počas svojej existencie ešte nedosiahli. Útočníci Ferni Garza z USA a Paul de Pass z Kanady a obrancovia Devin Myers z USA a David Green z Kanady výrazne posilnili tím a aj tímového ducha. Ľudovít Gálka hovorí: „Na rozvoj amerického futbalu potrebujeme veľa odborníkov, čiže cudzincov. Tí stoja prostriedky a nebyť sponzorov a nadšencov, nemali by sme ich. Do hry však vstupuje aj byrokracia. Napríklad vybaviť pobyt legionárom na dobu dlhšiu, ako sú platné turistické víza, je „veselá skúsenosť“. Americký futbal je skutočne kolektívny šport, štyria legionári musia zapadnúť do tímu, stať sa jeho súčasťou. Existuje špecifický pojem, tzv. „hĺbka“ kádra. Znamená to, že na určitej pozícii máte dostatok alebo vám naopak chýbajú vyrovnaní hráči. Napríklad máte skvelého hráča, ale za ním už chýba porovnateľný náhradník, takže ak sa jednotka zraní, nemáte adekvátnu náhradu a kolektívny výkon začína trpieť. No a nám sa tento rok podarilo zostaviť káder tak, že máme na jednotlivých pozíciách výborných, až vynikajúcich hráčov a za nimi čakajú na príležitosť veľmi dobrí. Preto v niekoľkých zápasoch nebolo ani veľmi poznať, že sme nenastúpili v najsilnejšej zostave. Ak to zhrniem, toho roku sú našimi silnými zbraňami kvalita na kľúčových pozíciách, zohratosť a tímovosť.“

Maďari považovali vstup Monarchs do ligy za oživenie, istým spôsobom za atrakciu. Ich liga HFL (Hungarian Football League) dostala odrazu medzinárodný rozmer. Nič to však nezmenilo na fakte, že na súpera spoza Dunaja pozerali s rešpektom a neraz cez hľadáčik kamery. „Systém skautingu v americkom futbale okrem iného hovorí, že zápasy sa musia natáčať a záznamy povinne zdieľať. Každý hráč ovláda okolo 240 signálov, ktoré sa snaží súper odhaliť. Vždy je v hľadisku niektorý zástupca súperov a pozerá sa. Analyzujú vaše zápasy, signály, štýly hry. Každý zápas je tak iný. Súperi sú od zápasu k zápasu pripravenejší. Podobne aj my sme upravovali plány a taktiku,“ povedal Peter Meluš.

Čo súperi zrejme od Monarchs nečakali, bol spomínaný kompaktný tímový prejav, korunovaný skvelými individuálnymi výkonmi. Napríklad Ferni Garza hral minulú sezónu v Brne a vyhral iba jediný zápas. Jeho hodnotenie podľa ligovej tabuľky súperom nenaznačovalo, že tento rok povedie štatistiky s najvyšším skóre.

 

© 2015 Matus Kelemen

 

Bratislava Monarchs majú namierené do AFL

„Dlhodobým cieľom je dostať Monarchs do medzinárodnej súťaže AFL (Austrian Football League), prípadne do novej európskej súťaže. Maďarská liga má väčší rešpekt európskych federácií, a tým pádom sa zvyšuje aj náš ranking. Už tri roky sme aktívni v medzinárodných súťažiach a na konte máme jedno finále, jeden titul a jedno tretie miesto. Toto je štvrtá sezóna. Našou ambíciou je hrať proti najlepším rakúskym tímom,“ uvádza Gálka a dodáva: „Prekážkou pre vstup do rakúskych súťaží bola v minulosti kombinácia ich interných predpisov, vysoký počet domácich tímov, čiže nebol dopyt po zahraničných, a samozrejme, aj oveľa vyššie finančné zaťaženie. Ale nebudem klamať, pozvánka do Divízie I (druhá najvyššia súťaž) v roku 2016 nás potešila a znamená pre našu organizáciu veľmi veľa.“

 

© 2015 Matus Kelemen

 

Hra veľkých a mocných chlapov si získava stále viac nadšencov a tou najrýchlejšou cestou, ako sa dozvedieť detaily o nuansy hry, je sedieť počas zápasu vedľa niekoho, kto hre rozumie a pýtať sa. Skúsenejší matadori vám poradia, na čo sa zamerať, čo si všímať, aby vám neuniklo nič podstatné. Choďte v sobotu rovno na finále do Budapešti, aby ste videli to najlepšie, čo súčasný americký futbal v podaní Bratislava Monarchs vs. Budapest Wolves ponúka.[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”Bratislava Monarchs ovládli maďarskú ligu” link=”https://sjz.sk/bratislava-monarchs-ovladli-madarsku-ligu/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/Matus-Kelemen-Monarchs-vs-Patriots-036053-300×200.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full]