Bubka na svoje rekordy na PTS spomína stále: “Rád sa sem vraciam”

Organizátori sobotňajšieho mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P – T – S) privítali v šamorínskom areáli viceprezidenta Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), legendárneho skokana o žrdi Sergeja Bubku.

0
Na snímke prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) a legenda v skoku o žrdi Ukrajinec Sergej Bubka počas tlačovej konferencie pred 52. ročníkom medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) v Šamoríne 17. júna 2017. FOTO TASR - Dano Veselský
- Reklama -

Ukrajinská atletická legenda a zároveň čestný občan Bratislavy, má na míting PTS najkrajšie spomienky. Prvý Bubkov svetový rekord na mítingu, ktorý sa vtedy konal každý rok na bratislavských Pasienkoch, padol 26. mája 1984 a mal hodnotu 585 centimetrov. “Bratislava mi priniesla dva  výnimočné momenty v mojej kariére. Mám na ňu skvelé spomienky, veľmi rád sa tam vraciam,” uviedol Bubka na brífingu pred začiatkom 52. ročníka mítingu PTS. Najradšej sa dnes 53-ročný Bubka vracia k rekordom, ktoré v Bratislave utvoril. “Sú to nezabudnuteľné chvíle. O mňa sa na pretekoch aj pred nimi vždy dobre starali. Pamätám si, že som pri prvom rekorde skákal už pod umelým osvetlením. To mi dodalo ešte viac sily. Pamätám si dokonca tváre niektorých novinárov, ktorí tu sedia aj dnes,” ohromil svojou pamäťou rodák z Luhanska. O štyri roky neskôr 9. júna prekonal ďalšie svetové maximum 605 cm, tento rekord je doterajším najlepším výkonom mítingu. “Päť dní pred mítingom som skočil 610 cm na tréningu, takže som vedel, že mám výbornú formu.”

Výnimočnosť ukrajinského atléta vykresľuje fakt, že to boli len dva z jeho 35. svetových rekordov. Stále mu patria oba najlepšie výkony v histórii – vonku 614 cm, 31. júla 1994 v Sestriere, i v hale 615 cm, 21. februára 1993 v Donecku. Jeho nasledovníkov však v dnešnej dobe nebude podľa jeho slov jednoduché nájsť. “Dnes sú lepšie zariadenia, ako aj toto v Šamoríne, ale deti sa menej hýbu, sú lenivejšie. Preto ich musíme viac oslovovať. Toto treba aktívnym prístupom zvládnuť,” povedal Bubka, ktorý za svoj najväčší úspech považuje olympijské zlato zo Soulu z roku 1988, kde vyhral s výkonom 590 cm. “Bola to najdôležitejšia súťaž mojej kariéry, stála ma veľa vnútornej energie. Bol som po pretekoch veľmi vyčerpaný.”

Sergej Bubka je jedným z viacerých čestných hostí sobotňajšieho mítingu v šamorínskom areáli x-bionic® sphere, ktorý už mal aj možnosť vidieť. “Keď som to videl naposledy, nebolo to ešte dostavané, ale teraz je to naozaj krásne. Verím, že tu vyrastie mnoho dobrých atlétov,” dodal.

- Reklama -