Cesta za fascinujúcim dobrodružstvom zvaná Schody do neba

Cesta za fascinujúcim dobrodružstvom zvaná Schody do neba. Ako malé deti sme túžili nájsť schody, ktoré by nás vyviedli až do výšin, priamo do neba. Vedeli ste, že takéto schody naozaj existujú? Nachádzajú sa na Havaji. Aj napriek tomu, že vstup na Haiku Stairs je zakázaný, nájdu sa aj takí turisti, ktorých výstup na ne láka o to viac.

Zážitok na celý život

Stairway to heaven – takto sa volajú havajské Schody do neba, ktoré nájdete na sopečnom ostrove Oahu. Obdivovatelia Schodov do neba tvrdia, že kto si ich raz odšliape, ostane mu neuveriteľný zážitok na celý život. Ide o rad prevažne kovových schodíkov, ktoré vám na chvíľku pripomínajú čínsky múr, ktorý sa tiahne po vrcholcoch havajských hôr, a to aj v dosť vysokých polohách nadmorskej výšky.

Pôvodný vojenský zámer

Schody si za tie roky pamätajú svoje. Od roku 1942, keď uzreli svetlo sveta, a 1943 od ich uvedenia do prevádzky, sa kedysi používali na úplne iný účel, ako by si človek pomyslel. Vojenské časy, do ktorých spadá tento rok, boli dôvodom, keď ich využívali vojaci, aby sa dostali k rádiovej stanici na vrchol. Americká armáda potrebovala vysielať nízkofrekvenčné signály, cez ktoré by komunikovala so svojimi ponorkami vo vodách blízko Japonska. Museli preto nájsť vhodné miesto, ktoré by bolo dostatočne vysoko na to, aby im zámer vyšiel. Preto umiestnili rádiový vysielač na najvyššiu horu Havaja, zvanú Pu´u Keahi a Kahoe. K dnes už schátranej rádiovej stanici potrebovali najprv vybudovať cestu, aby ju tam inštalovali. Prvým prístupom boli rebríky, tie vystriedali schody, ktoré dnes pripomínajú cestu do nebies, boli drevené a vratké.

Takmer štyritisíc schodov do neba

Postupom času táto cesta prestala plniť prvotný účel, no ich zrod nevyšiel nazmar. Drevené schody v roku 1950 vystriedali oceľové. Ich počet sa odhaduje na 3 922 schodov a cesta na vrchol má dĺžku 2 120 metrov. Odvtedy už boli opravované a zatvorené niekoľkokrát. Naposledy trasu pre turistov zatvorili v roku 1987 pre vysokú mieru nebezpečenstva a ohrozenia na zdraví.

Zakázané Stairway to heaven

Zákaz trvá dodnes, no každý deň sa nájdu dobrodruhovia, ktorí to nerešpektujú. Aj keď sa odvážlivci musia najprv prebrodiť cez tŕnisté drôty, bambusové lesy a strmé chodníky, kým si stúpnu na prvý schod do neba, od pohľadu z havajského neba ich nič neodradí.

Nebezpečné a stále príťažlivé

Schody si v roku 2003 prešli pomerne značnou opravou, ktorá vtedy stála 875-tisíc dolárov, ale aj tak je nemožné pri ich zdolávaní postarať sa o maximálnu bezpečnosť turistov. V roku 2015 sa navyše práve v deň svätého Valentína ostrovom Oahu prehnala silná búrka a spôsobila značné škody na schodisku, ktoré Schody do neba údajne robia dodnes na mnohých miestach nebezpečnými. Piati turisti, ktorí vtedy uviazli na východnej strane hrebeňa hory a noc nedobrovoľne strávili na Schodoch, museli byť zachránení.

Adrenalínová turistika

Turistov a vyhľadávačov dobrodružstva neodrádzajú ani policajti, ktorí zvyknú hliadkovať dole pri vstupnej bráne. Ak sa niekomu podarí prešmyknúť, ide aj o adrenalín, ktorý umocňuje zážitok zo zdolávania schodov v prekrásnej prírode smerom hore. Uznanie však patrí tým, ktorí prejdú touto nádherou a zvyčajne sa stávajú prispievateľmi na ich opravy. Obdivovatelia schodov po fascinujúcom zážitku to berú ako svoju povinnosť.

Nevysporiadané pozemky

Mesto Honolulu bolo neraz vyzvané na prerokovanie otvorenia Schodov, no zdá sa, že to nebude tak skoro. Aj keď starosta je naklonený tejto myšlienke, od roku 2012 sa Schody navyše brodia s nevyriešenými právami na užívanie pozemkov, na ktorých sa nachádzajú.

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať