Prešli ste chodníkmi v Slovenskom raji a zakrútila sa vám z nich hlava? V porovnaní s chodníkom smrti je to nič. Prečítajte si o jednom z najnebezpečnejších chodníkov sveta Caminito del Rey v Španielsku, ktorý po rekonštrukcii opäť sprístupnili. Našli by ste odvahu ním prejsť?
[pro_ad_display_adzone id=“54277″]Adrenalínová bomba
Ak budete hľadať Caminito del Rey, nájdete ho v juhošpanielskej provincii Malaga, neďaleko dedinky El Chorro. Malá kráľovská cesta, alebo aj Chodník smrti, takto nazývajú známu a vyhľadávanú adrenalínovú bombu v podobe nebezpečného turistického chodníka, ktorý sa vinie nad priepasťou kaňonu El Chorro. Ide o schody vytesané do kameňa a drevené trámy, ktoré sú pripevnené na vysoké kamenné útesy kaňonu. Vo výške vyše 30 metrov sa môžete poprechádzať po jednom z najnebezpečnejších chodníkov sveta, ktorý má len jednometrovú šírku a trojkilometrovú dĺžku.

Kráľovské meno
Španielsky chodník bol postavený v roku 1905 a bol pôvodne len provizórnym prepojením medzi dvoma vodnými elektrárňami. Slúžil ako zásobovacia a dopravná tepna pri stavbe elektrárne. A prečo je to v preklade Malá kráľovská cesta? O jeho meno sa zaslúžil španielsky kráľ Alfonso XIII., ktorý sa po útesoch poprechádzal v roku 1921. Neskôr už len pustol. Veľa jeho častí sa postupne prepadlo do hlbín, ani to však mnohých návštevníkov neodrádzalo.
Tip pre teba: Jozef Lohyňa – legenda slovenského zápasenia
Tragická smrť
Napriek tragickým skutočnostiam, prísnemu zákazu aj havarijnému stavu cesty sa tam v minulých rokoch odvážili vstúpiť stovky ďalších turistov. Po tom, ako na ňom v rokoch 1999 a 2000 prišli o život piati ľudia vrátane pracovníkov, chodník uzavreli až do minulého roku. Keďže sa na trase nachádzali diery a prepadnutý celý vrchný betónový chodník, kde po ňom ostali len trámy, oceľové nosníky či medzery, celá trasa musela prejsť rozsiahlou rekonštrukciou.

[pro_ad_display_adzone id=“54277″]
Rezervácia vopred
Trvalo dlhých 14 rokov, kým sa španielska vláda rozhodla zainvestovať do rekonštrukcie a dnes sa po ňom znovu prechádzajú turisti. Stálo ich to vyše 3 miliónov eur, keďže viaceré úseky museli byť postavené odznova. Slávnostne bol sprístupnený koncom marca minulého roku, keď pásku prestrihol pravnuk kráľa, po ktorom chodník dostal meno, súčasný kráľ Filip VI. Doposiaľ risklo prejsť chodníkom vyše 30-tisíc vopred registrovaných adrenalínových nadšencov.
Tip pre teba: Náš pohľad: Najväčšie pozitíva futbalových MS v Rusku
Chodník aj pre menej zdatných
Od minulého roku je denný počet návštevníkov regulovaný vďaka spomínanej rezervácii vopred. Pracovníci adrenalínového chodníka ho odporúčajú prejsť jednoznačne s prilbou. Určený je aj pre menej zdatných, keďže po rozsiahlej rekonštrukcii pribudlo aj zábradlie a lanové istenie. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, otvorený je 6 dní v týždni okrem pondelka. Miestni radia vybrať sa naň skoro ráno, keď ešte nebýva teplo a chodník nie je preplnený.

Hoci je trasa dôkladne korigovaná, stometrový zráz pod nohami naháňa hrôzu. Mnohým ostane nevoľno aj hore, keď sa pozrú pod nohy. Tak čo, našli by ste odvahu?
[…] Chodník smrti Caminito del Rey v Španielsku je len pre odvážnych […]
[…] Chodník smrti Caminito del Rey v Španielsku je len pre odvážnych […]
[…] Chodník smrti Caminito del Rey v Španielsku je len pre odvážnych […]