Pokožka v zime trpí

Parabény, karcinogény, silikónové oleje, syntetické farbivá a vône… To všetko a ďaleko viac musí dennodenne absorbovať naša koža. Pre ľudí s citlivou pokožkou a rôznymi alergiami je chemicky vyrábaná kozmetika veľmi nebezpečná. Navyše je naša koža v zime vystavená nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako chlad, mráz, vietor, čo ju navyše bez použitia vhodnej kozmetiky ešte viac oslabuje a narúša. Prečo trápiť v zime svoje telo ešte navyše aj nevhodnými kozmetickými prípravkami? Vážme si zdravie a skúsme to s prírodnými produktami, ktoré si dokážeme pripraviť aj sami.

2

Až 60 percent ide do kože

V skutočnosti produkty, ktoré dáme pokožke navrch, až 60 percent púšťame do obehoveho systému. To je dosť vysoké percentuálne číslo na to, aby nás to nechalo chladnými. Už len samotné parabény, o ktorých koluje až príliš veľa vedeckých diskusií, napriek všetkému sú škodlivé chemické látky, ktoré sa nachádzajú až v 90 percentách bežnej kozmetiky. Získavajú sa z ropy a pomáhajú zachovať dlhšiu čerstvosť a konzervovanosť produktu, a to až na monimálne tri roky kvôli zachovaniu životnosti. Úlohou parabénou je zabiť všetky nežiaduce baktérie, ktoré by mohli prísť do kontaktu s výrobkom. Ak tieto chemické látky dokážu zabiť bakteriálne bunky, čo potom robia po ich absorbovaní pokožkou s bunkami kože? Vedecké štúdie sa predsa len zhodujú na jednom – chemické kozmetické zložky majú nemalý negatívny dopad na naše zdravie. U žien ide prevažne minimálne o spôsobenie nerovnováhy v hormonálnom systéme až po rakovinu.

3

Zbavte sa alergie bio kozmetikou

Tieto spomínané syntetické ingrediencie sú síce lacnejšie a efektívnejšie, ale naše telo sa bráni alergickými reakciami práve preto, že ich nevie spracovať. Prírodné kozmetické produkty sú preto bezpečnejšie a zdravšie alternatívy, ktoré obsahujú bioaktívne látky, ako sú výťažky z rastlín, esenciálnych olejov alebo látok výlučne organického pôvodu. Prechod na prírodné kozmetické prípravky vám môže pomôcť vyhnúť sa poškodzovaniu nielen kože, ale aj celkového zdravia škodlivými chemikáliami. Mnohým kožným problémom, ktoré môžu a nemusia vyjsť na povrch, sa môžete vďačne vyhnúť. Je vedecky dokázané, že osoby s kožnými alergickými reakciami, ktoré prešli na používanie prírodnej kozmetiky, prestali riešiť zdravotné problémy, pretože v krátkom čase odzneli a vymizli do stratena.

4

Vyrobte si vlastné produkty

Starostlivosťou o pokožku v chlade, mraze a vetre musíme dbať rovnako či máme normálny, mastný či suchý typ pleti. Aj tá mastnejšia a ošľahaná vetrom sa dokáže oslabiť a popraskať. Nič tak pokožke neprinesie úľavu a sviežosť, ako prírodné produkty. Preto vám prinášame recepty, ako si vyrobiť vlastnú bio kozmetiku ako výzbroj. V zime toho veľa dosiahneme už len samotným krémom na tvár a vhodným balzamom na pery. Na mráz nám viac ani netreba.

5

Nebojte sa zaexperimentovať

Existuje mnoho variácií, ktoré môžete využiť pri príprave vlastného krému na tvár. Len skúšaním a postupným obmieňaním či pridávaním a uberaním dávky ingrediencií dosiahnete takú konzistenciu a vlastnosti krému, aké vám vyhovujú. Nebojte sa preto zaexperimentovať. Kto má rád krém mastnejší, mal by pridať aj kakaové či bambucké maslo. Alebo napríklad použitím nechtíka a harmančeka si tak pripravíte krém vhodný aj pre vaše deti.

Produkty na prípravu prírodného krému na tvár do mrazu:

 • 1/2 šálky mandľového alebo olivového oleja
 • 1/4 šálky kokosového oleja
 • 1/4 šálky včelieho vosku
 • 1 čajová lyžička oleja s obsahom vitamínu E (voliteľné)
 • 2 lyžice bambuckého alebo kakaového masla (voliteľné)
 • pár kvapiek aromatického oleja alebo iných prírodných extraktov ako napr. vanilkový, levanduľový, mätový extrakt či extrakt zo zeleného čaju (voliteľné)

Postup výroby:

 1. Všetky odmerané ingrediencie vložte do väčšej sklenenej či keramickej nádoby.
 2. Stredne veľkú panvicu alebo hrniec naplníme vodou tak, aby sme do nej mohli pohodlne vložiť uzavretý pohár s ingredienciami.
 3. Na miernom ohni vodu zohrejeme na takú teplotu, aby sa nám produkty začali topiť a spájať sa.
 4. Počas tohto procesu nádobu párkrát otvoríme a premiešame nekovovou lyžičou.
 5. Keď sú všetky zložky dobre spojené, nalejeme do nádob, z ktorých krém budeme môcť pohodlne používať.

Tento krém je vhodný práve na zimu kvôli svojej vysokokoncentrovanej výživnosti, navyše je vhodný tak pre deti ako aj dospelých pri problémoch s ekzémom či ako prevencia proti striám.

Pripravte si svoj balzam na pery

Na popraskané pery je veľkým pomocníkom balzam. Ocenia ho nielen ženy, ale aj muži či deti. Je vhodný pre každého. Pery nefarbí a nezanecháva po sebe silnú aromatickú vôňu. Namiesto toho však má v sebe obrovskú dávku liečivých bylín, ktoré pomáhajú prinavrátiť zdravie perám a ochránia ich do budúcna pred nepriaznivým počasím v zime postupným uvoľnovaním liečivých zložiek bylín a hydratácie do pokožky. Navyše to ide aj bez chemických látok.

Produkty na prípravu prírodného balzamu na pery:

 • 1 šálka olivového alebo mandľového oleja
 • 1 čajová lyžička koreňa echinacey (voliteľné)
 • 1 lyžička kostihoja (listy)
 • 1 lyžička skorocelu (listy)
 • 1 lyžička nechtíka (kvety)
 • 1 lyžička rebríčka (kvety)
 • 1 lyžička rozmarínu (listy)
 • 1/4 šálky včelieho vosku
 • extrakt z grapefruitových jadierok alebo oleja s obsahom vitamínu E
 • pár kvapiek mäty piepornej (100% prírodnej silice)
 • 5-10 kvapiek mätového esenciálneho oleja (voliteľné)

Postup výroby:

 1. Nasypte všetky bylinky (koreň echinacey možno pokrájať na menšie kúsky) do olivového či mandľového oleja a nechajte ich vyluhovať. Existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť. Buď necháte zmiešané byliny s olivovým olejom v pohári so vzduchotesným viečkom na 3-4 týždne a raz denne zmes pretrepete, alebo ich spojíte tepelne. Bylinky s olivovým olejom budete zohrievať na miernom ohni a pri najnižšej teplote tri hodiny, kým olej nezozelenie. Prvý spôsob je síce dlhotrvajúci, ale o to účinnejší. Predídete akejkoľvek strate účinku bylín, ktoré by sa mohli pri zohrievaní znehodnotiť.
 2. Olej s bylinkami preceďte cez čo najhustejšie sitko alebo gázu. Bylinky nechajte od oleja dobre odkvapkať.
 3. Bylinky vyhoďte. Už v nich neostali žiadne účinné látky, tie prešli do oleja.
 4. Teplý olej je teraz potrebné využiť. Ak ste zvolili prvú možnosť luhovania, olej si len mierne prihrejte. Mal by byť dostatočne teplý natoľko, aby sa vám roztopil a spojil so včelím voskom.
 5. Nalejte do vopred pripravených nádobiek, nechajte vychladiť a stuhnúť, bylinný bio balzam je hotový a pripravený na použitie.

 

Tak čo? Vyskúšate si vyrobiť vlastný bio produkt ušitý práve vám na mieru? Za skúšku to stojí, nie? Takto pripravený homemade krém či balzam na pery nezabudnite spotrebovať do šiestich mesiacov.

6

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.