Vonku je zima, mrzne, ba aj nasnežilo a vás to ťahá na bicykel? Nie je dôvod si to rozmyslieť. Ak ste pripravený na všetko, isto to zvládnete.
Milovníkov cyklistiky neodradí hocičo, vonkoncom nie mráz či sneh. Niektorí tento druh adrenalínu obľubujú už pre ten pocit jazdy na bicykli, iní radi skúšajú, čo dokážu kolesá na vrstve snehu či ľadu. To už ale hovoríme skutočne o poriadnej dávke guráže. Väčšina zimných nadšencov tohto športu si jednoducho ochutnávku zimnej scenérie bez bicykla či bicykla pre seniorov ani nevedia predstaviť.
Nepodceňte to najdôležitejšie
Ako sa však vhodne pripraviť, keď ste sa nerozhodli bicykel v zime odložiť? V prvom rade si dajde záležať na kvalitnom oblečení. Väčšine sa osvedčila takzvaná teória troch vrstiev. Prvá najspodnejšia vrstva je sacia (ideálne termoprádlo), druhá vrstva (fleece bunda alebo sveter) je izolačná a posledná vrchná vrstva býva ochranná (windstopper bunda). Žiadna z nich by nás nemala tlačiť. Okrem oblečenia je veľmi dôležité myslieť aj na doplnky ako sú okuliare, prilba, kvalitná obuv a pododobne, ktoré nás ochránia nielen pred mrazom, ale aj pred nepríjemným vetrom, kedy sa pocitová mínusová teplota ešte zvyšuje. Nemenej podstatná ako oblečenie je aj technická údržba bicykla.
Ostaňte v suchu
Niektorí berú zimnú cyklistiku ako relax, koníček, iní si takto prevetrávajú hlavu celoročne pri dochádzaní do práce a z práce domov. Tu platí jedno zlaté pravidlo hlavne pre tých, ktorí sa častokrát po príchode do práce spotia. Prezlečte sa radšej do suchého oblečenia ihneď, ako môžete, najmä, ak pracujete v nedostatočne vykúrenom prostredí. Najlepšie však je spoteniu predísť tým, že zvolíte počas jazdy primerané a pravidelné tempo. Jazdou v zime získavate navyše bonus – odolnosť voči nachladnutiam, pretože pohybom na čerstvom vzduchu svoje telo pravidelne otužujete, čo je výbornou prevenciou.
Buff – vychytávka na krk
Aby krk zbytočne netrpel chladom, existuje jedna vychytávka, keďže klasický šál je veľmi nepraktický. Dokáže aj škrtiť, čo na pohode za riadidlami nepridá a ničí tak vaše nadšenie z jazdy. V zime si cyklisti pochvaľujú buff, čo je látkový valec dĺžky približne pol metra, ktorý určite využijete na mnohoraké spôsoby. Dokážete si s ním zakryť nielen krk, ale aj tvár až po oči. Drží spoľahlivo a rýchlo ho možno stiahnuť či znovu natiahnuť na tvár. Keďže je látkový, je aj paropriepustný, tým sa vám pod ním dobre dýcha a aj vás zahreje.
Na nohy maximálne 2 vrstvy
Keďže sú nohy, hlavne lýtka, menej náchylné na chlad, neodporúča sa veľa vrstviť. Sú to práve oni, ktoré si užijú pohybu nadmieru, preto sa pedálovaním dostatočne zahrejú. Pri mínusových teplotách sa už odporúčajú dve vrstvy. Vrchná (ochranná) slúži proti vetru. Pod ňu si pokojne dajte cyklistické nohavice. Na nohy patria odolné topánky, s pevnou podrážkou do každého počasia, aby ich vietor neprefúkol. Najlepšie vyššie turistické. Zabudnite teraz na to, že cyklistika nie je turistika a zvyknite si na ne, poďakujete sa im.
TIP PRE VÁS: Si pripravený na lyžovačku?
Čo ešte? Doplnky
Okuliare, to nie je len módny doplnok, ale patrí aj k športu, hlavne tomu zimnému. Platí, že čím tuhšia zima, netreba sa hanbiť siahnuť aj po lyžiarskych okuliaroch. Okrem ochrany majú ešte jednu úžasnú funkciu – biely sneh navôkol vás tak prestane oslepovať a oči sa vám poďakujú dvojnásobne.
Ruky si tiež zaslúžia svoju ochranu. Najlepšie a najvhodnejšie sú uzavreté celoprstové rukavice, pretože chlad na končekoch prstov cítite ihneď už pri miernejšej zime. Nepotrebujete, aby vám omrzli. Zadovážte si osvedčené funkčné windstopperky, určite neoľutujete. Aj keď nevýhodou je, že v nich strácate jemnú motoriku. Čiže fotiť zimnú scenériu počas jazdy bude s nimi asi nemožné.
Aj keď radi jazdíme nielen preto, aby sme si vyvetrali hlavu, v zime to už neberte doslovne. Prilba svojím spôsobom v mrazoch dokáže ochrániť, no dobré je si pod ňu nasadiť aj kuklu ako tepelnú izoláciu. Niektoré spomínané šály, tzv. „buffy“ sa dajú natiahnuť aj na hlavu, takže tu je o krk, tvár a hlavu postarané jedným ťahom.
Dodržiavajte pitný režim
Keďže náš pitný režim v zimnom období prudko klesá z jednoduchého dôvodu – nepociťujeme tak často smäd, ako v lete, je preto potrebné naň oveľa viac myslieť. Už len samotným spotením sa naše telo stráca vodu a tým aj energiu. Na dlhší výlet si preto nezabudnite so sebou vziať dostatočné množstvo tekutín. Viacerých práve v zime odrádza mráz, ktorý spôsobuje ochladzovanie vody v cyklistickej fľaši, ktorá človeka dvakrát nezohreje. Užitočnejšie preto je si so sebou vziať čaj do termosky.
Ako na jazdu v zime
Už keď vychádzate z domu s bicyklom, myslite na to, že aj keď mráz nie je vidno, to neznamená, že na ceste nie je ľad. Existuje niekoľko prvkov, ktoré vás svojou šmykľavosťou môžu nielen prekvapiť, ale vám aj ublížiť. Reč je o priechodoch pre chodcov či o električkových koľajách. Šmyk z nepozornosti na nich sa často stáva nekontrolovateľný a nebezpečný, hlavne pri vyššej rýchlosti.
Jazda po miernej snehovej prikrývke je niekedy poriadny adrenalín, myslite preto na oveľa dlhšiu brzdnú dráhu. Využite preto známy trik. Keď napadne sneh alebo primrzne, choďte si šmyky nacvičiť na miesto, ktoré dôverne poznáte. Vyskúšajte si šmýkanie a brzdenie na mieste, kde vás nič neprekvapí.
TIP PRE VÁS: 11 prírodných rád ako na bolesť hrdla a kašeľ
Keď sa už dostanete na zľadovatenú plochu, v ideálnom prípade nebrzdite, nezatáčajte a držte rovnováhu s rozvahou.
S ohľaduplnosťou vodičov či chodcov v zime veľmi nerátajte. Ak je snehová kalamita, nielen šoféri áut, ale aj chodci majú v tomto prípade sami so sebou čo robiť. Nezabudnite preto byť vždy dostatočne viditeľný.
Vlastná bezpečnosť na prvom mieste
Byť viditeľný pre ostatných dnes nie je nič zložité. Existuje celý rad prvkov, ktoré vám k tomu dopomôžu a vaša jazda zimnou krajinou bude oveľa bezpečnejšia. Zo skúseností vieme, že reflexné pásiky, častokrát na rukáve, dnes nie sú najvhodnejšie, pretože pri slabej viditeľnosti ste menej nápadní, a preto dostatočne nesplnia svoj účel. Siahnite radšej aj po svetlách, blikačke upevnenej vzadu na sedadle či čelovke. Dopomôcť si vždy môžete aj reflexnými pásikmi našitými na vrchnej vrstve oblečenia.
Myslite aj na zimnú prípravu bicykla
Tak, ako sa musí na zimnú jazdu pripraviť auto, to isté potrebuje aj náš bicykel. Výmena plášťa za zimný bicyklu nie je cudzia. Prezutie potrebujete podľa toho, kde plánujete v zime jazdiť. Ak je to len mesto, postačia vám horské, no mimo obce a mesta by ste mali zainvestovať minimálne do crossového plášťa. V kašovitom snehu sa taktiež poďakujete aj blatníkom.
Ideálne je pneumatiky podhustiť. To znamená, že kolesá by mali byť o niečo mäkšie ako v lete. Robí sa to preto, aby koleso lepšie priľnulo k ceste, čo je v zime horšie dosiahnuteľné. Ak sa častokrát dostávate do šmyku, skúste si preto skontrolovať tvrdosť svojich kolies a uberte.
Sneh, mráz, vyššia vlhkosť – to sú vhodné podmienky na koróziu. Ak jej chcete predchádzať, očistite si bicykel od snehu a soli vodou a utrite aj handrou dosucha. Nezabudnite ani na olej, pravidelne bicykel premastite hustejším olejom. Kvapnite aj do zámku a mráz vás už nenachytá nepripraveného.