Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov 2.časť

Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov 2.časť. TANAP, PIENAP, NAPANT… Hovoria vám niečo tieto skratkové slová? Poďte s nami spoznať krásu našich národných parkov a my vám dáme tipy na najkrajšie túry. Predstavujeme vám Národný park Slovenský raj, Muránsku planinu a Slovenský kras. V prvej časti sme vám predstavili krásy Veľlkej a Malej Fatry a Polonín – čítaj TU

Národné parky Slovenska sú naše najcennejšie prírodné územia. Na území Slovenska sa nachádza deväť národných parkov s rozlohou viac ako tisíc hektárov. Chránené parky sú naším najvýznamnejším prírodným dedičstvom, v ktorých platí vysoký stupeň ochrany. Aj napriek tomu sú nám sprístupnené na turistiku, pri ktorej sa môžeme kochať ich krásou a byť za to vďační.

Národný park Slovenský raj – NPSR

Tento jedinečný kúsok prírody si získal pomenovanie vďaka svojím vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Slovenský raj nájdete na východe Slovenska, presnejšie na severe Slovenského rudohoria v oblasti Spiša. Národný park má jednu z najmenších rozlôh, len 328 km², a je jediný z 9 národných parkov Slovenska, ktorého meno nie je odvodené od geografického názvu regiónu.

TIP: Alergie útočia – ako s nimi zatočiť ?

Názov Slovenský raj sa začal používať v roku 1921. Územie Slovenského raja sa začalo chrániť od roku 1964 ako chránená krajinná oblasť. V roku 1988 ho povýšili na národný park, ktorý svojim obdivovateľom ponúka okolo 300 km turistických chodníkov vybavených rebríkmi, reťazami a mostami. Nachádza sa tu okolo 350 jaskýň, z ktorých verejnosti prístupná a najatraktívnejšia je Dobšinská ľadová jaskyňa, od roku 2000 zapísaná ako lokalita svetového dedičstva UNESCO.

Ak chcete vyraziť na samotný vrchol raja, navštívte Prednú hoľu (1 545 m n. m.), je najvyšším vrchom národného parku. Výborný vyhliadkový bod býva na Havranej skale a výnimočný výhľad ponúka aj skalnatá rímsa, nazývaná Tomášovský výhľad, vyhľadávaná okrem turistov aj horolezcami.

Slovenský raj je jednou z najnavštevovanejších oblastí Slovenska, ktorý láka turistov počas celého roka. Je vhodným miestom na pešiu turistiku, ktorá ponúka unikátne prírodné scenérie na viacerých turistických trasách. Za zmienku stoja:

  • Čingov – patrí medzi najstaršie a najväčšie turistické centrum v oblasti. Je východiskom náročnejších túr do centrálnej časti Slovenského raja. Prístup je z cesty Spišský Štvrtok-Spišská Nová Ves, ale aj zo Spišských Tomášoviec.
  • Dedinky – obec leží v údolí rieky Hnilec nad priehradou Palcmanská Maša. Nad Dedinkami sa dá prejsť po planine Geravy. Odtiaľ vedú turistické chodníky, po ktorých sa dá dostať takmer do každej časti Slovenského raja.

TIP: Cesta za fascinujúcim dobrodružstvom zvaná Schody do neba

  • Kláštorisko – popri Čingove a Podlesku ide o ďalšie známe stredisko Slovenského raja. Vedie tu množstvo turistických chodníkov z Podlesku cez rokliny Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, z Čingova, dá sa naň dostať prakticky z každej časti Slovenského raja. Nachádzajú sa tu aj známe zrúcaniny kartuziánskeho kláštora, vybudovaného v 13. storočí.
  • Mlynky – sú známe svojím významným dejiskom zimných športov v Slovenskom raji. Okrem lyžovania tade vedie hneď niekoľko turistických chodníkov. Do Zejmarskej rokliny a na Geravy, odkiaľ sú prístupné všetky ostatné turistické oblasti Slovenského raja.
  • Stratená – z tejto obce vedie turistický chodník na vrchol Havrania skala, do Dediniek, cez Tiesňavy pod Hanesovou do Dobšinskej ľadovej jaskyne. V okolí obce je možné navštíviť aj prírodnú rezerváciu Stratená so Stratenskou dolinou.

Kto miluje náučné chodníky, v Slovenskom raji si príde na svoje, je ich tu hneď viacero. Z tých najmenej náročných nezabudnite na Náučný chodník mládeže (7 km), Stratenský kaňon (1,5 km), Dobšinskú Mašu (2,7 km), Lesnícky náučný chodník (2,6 km) a z tých náročnejších na kondičku za zmienku určite stojí asi najdlhší 22 km Prielom Hornádu, 17 km Banícky náučný chodník, z ktorého pokračujú ďalšie trasy na výber či Vernár – Kráľova hoľa (13 km).

Národný park Muránska planina – NPMP

Muránska planina sa môže taktiež pýšiť svojimi naj… Patrí medzi jeden z najmladších národných parkov Slovenska. Ako chránená krajinná oblasť je známa od roku 1976 a až od roku 1997 ju poznáme ako národný park, ktorý zároveň poskytuje aj vyšší stupeň ochrany. Park sa rozkladá na ploche viac ako 20-tisíc hektárov. Ak budete hľadať Muránsku planinu, nájdete ju na území okresov Brezno, Rimavská Sobota a Revúca v banskobystrickom kraji. Na jeho území môžeme obdivovať hneď štyri pohoria: Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy a Horehronské podolie. Každé iné vytvára pestrý krasový a riečny reliéf.

TIP: Tipy na rodinné túry po Slovensku

Muránska planina je opradená tajomstvami, pretože sa tu nachádza viac ako 250 vraj nesprístupnených jaskýň. No predsa je tu jedna, prístupná, ale na vlastnú zodpovednosť – Vešeléniho jaskyňa. Nájdete ju neďaleko chaty pod Muránskym hradom, pri turistickom chodníku žltej turistickej značky smerom na Prednú horu.

Ak chcete vyjsť na najvyšší vrch Muránskej planiny, nájdete ho na Kľaku (1 408,7 m n. m.), no prvenstvo celého národného parku patrí najvyššiemu vrcholcu Fabova hoľa (1439 m n. m.)

Viac ako 300 km značených turistických chodníkov poteší nejedného turistu. Tie vychádzajú z obcí Tisovec, Muráň a Červená Skala. Medzi atraktívne východiskové miesta pre turistov patria aj Závadka nad Hronom a sedlo Zbojská. Nachádzajú sa tu tiež značené i neznačené cyklotrasy.  Atraktívnym cieľom môže byť Muránsky hrad.

Ak si chcete prejsť aj nejaký ten náučný chodník, jeden z takých vedie z obce Muráň k zrúcaninám Muránskeho hradu a na Veľkú lúku, kde sa chovajú polodivoké kone. Turisti si tu majú možnosť vychutnať krásy Muránskej planiny aj z konského chrbta alebo sa odviezť na tradičnom konskom záprahu. Ďalší náučný chodník Stožky s lesníckou tematikou sa nachádza v doline Dudlavky. Jeden z významných geologických javov Muránskej planiny, takzvaná „muránska brekcia“, je prezentovaná v rámci náučnej lokality Piecky pri obci Muráň.

Národný park Slovenský kras – NPSK

Juhovýchod Slovenska spolu s maďarským Aggtelekským národným parkom patrí Národnému parku Slovenský kras, o ktorom sa hovorí málo. Pritom tento park tvorí najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe. Nachádza sa tu vyše 1 100 jaskýň a priepastí. Samotný park Slovenský kras má vyše 34-tisíc hektárov. Hľadajte ho v okresoch Rožňava a Košice-okolie, časť ochranného pásma v okrese Revúca v košiskom kraji. Chránená krajinná oblasť kedysi bola známa už od roku 1973 a od roku 2002 bol Slovenský kras vyhlásený za národný park. Toto územie poznali už dávnejšie a prekvapivo je už od roku 1977, ako prvé na Slovensku, zapísané do medzinárodnej siete biosférických rezervácií UNESCO a jeho jaskyne (v roku 1995) do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Územie Slovenského krasu je bohaté na náhorné plošiny a planiny (napr. Koniarska, Plešivská, Dolný a Horný vrch či Zádielská planina), hlboké doliny a tiesňavy, dolomity, rozmanité krasové javy. K najznámejším jaskyniam, ktoré môžete navštíviť, patria Domica, Gombasecká, Jasovská, Krásnohorská a Ochtinská aragonitová jaskyňa, mnohé ďaľšie ešte nie sú sprístupnené. Najvýznamnejšia je unikátna práve Ochtinská aragonitová jaskyňa. Je to jedna z troch aragonitových jaskýň na svete a je zapísaná do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Zaujímavé sú tiež zvislé jaskyne a priepasti. Spomeňme aspoň: Malá ľadnica, Bezodná priepasť, Brázda, Zvonica či Zombor.

Ak sa chcete vyštverať na jeho najvyšší bod, je ním Matesova skala (925 m n. m.). Nezabudnite ani na vyvieračky, ktoré sú pre tento národný park typické, pretože všetka zrážková voda presakuje do podzemia. Najpozoruhodnejšie sú Kečovská, Ardovská, Malá studňa, Zádielská či Slavecká.

TIP: Pár rád pred letnou turistikou v horách

Nachádzajú sa tu aj dva nádherné vodopády – Hrhovský a Hájske. V Slovenskom krase je veľmi rozšírené hlavne horolezectvo. Nedá sa preto nespomenúť jeho najväčšiu pýchu, a to Zádielsku tiesňavu.

Krásne prostredie Slovenského krasu môžu turisti využívať po celý rok. Región má veľmi bohatú sieť značených turistických trás rôznej obťažnosti, od nenáročných niekoľkohodinových až po viacdňové prechody. Organizuje sa tu množstvo turistických podujatí. Ďalšou možnosťou je cykloturistika, pre menej náročných sú k dispozícii trasy po asfaltových cestách, pre náročnejších horské trasy. Ak už tu raz plánovane zablúdite, určite nevynechajte Zádielske hradisko, hrad Krásna hôrka, zrúcaniny hradov (Turniansky hrad, Štítnik a Plešivec) a kaštieľ Betliar.

V treťom pokračovaní si posvietime na Krásy a trasy národných parkov Vysoké Tatry, Nízke Tatry a Pieniny.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať