Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov.

Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov. TANAP, PIENAP, NAPANT… Hovoria Vám niečo tieto skratkové slová? Poďte s nami spoznať krásu našich národných parkov a my vám dáme tipy na najkrajšie túry. Predstavujeme vám Národný park Veľkú a Malú Fatru a Poloniny.

Národné parky Slovenska sú naše najcennejšie prírodné územia. Na území Slovenska sa nachádza deväť národných parkov s rozlohou viac ako tisíc hektárov. Chránené parky sú naším najvýznamnejším prírodným dedičstvom, v ktorých platí vysoký stupeň ochrany. Aj napriek tomu sú nám sprístupnené na turistiku, pri ktorej sa môžeme kochať ich krásou a byť za to vďační.

Národný park Veľká Fatra – NPVF

Národný park Veľká Fatra sa pýši titulom „najmladší národný park“ na Slovensku. Kedysi označený iba ako Veľká Fatra (od r. 1973) ho v roku 2002 prekategorizovali na Národný park Veľká Fatra. Nájdete ho v južnej časti žilinského kraja, nepatrná časť zasahuje aj do banskobystrického kraja na území okresov Turčianske Teplice, Martin, Banská Bystrica, Ružomberok a Dolný Kubín. Zaberá 40 371 ha územia a už tu sa núka prvý odvážny výstup na jeho najvyšší vrchol. Je ním vrch Ostredok (1 592 m).

TIP: Kettlebell – nástroj pre silu a kondíciu

Veľká Fatra patrí k najvyšším pohoriam na Slovensku, preto tu nájdete veľa možností na turistiku. Najnavštevovanejšia je časť Bralná Fatra pre svoj výnimočný reliéf, ktorý je tvorený vápencom a dolomitmi. Turisti hovoria, že medzi najkrajšie a najviac vyhľadávané doliny patria: Gaderská, Blatnická, Belianska, Bystrická a Žarnovická. Vo Veľkej Fatre nájdete rôzne krasové útvary ako bralá, strmé steny, kaňony a tiesňavy, skalné veže, okná, riečne a previsové jaskyne a skalné previsy. Z jaskýň sa oplatí pozrieť hlavne Harmaneckú jaskyňu, ktorá je aj sprístupnená.

Medzi Ružomberkom a Podsuchou si nezabudnite pozrieť významné usadeniny travertínov, z ktorých najdôležitejšie sú vyhlásené za prírodné pamiatky. Reč je o Bukovinke, Jazierskych travertínoch a Rojkovskej travertínovej kope.

Turistické chodníky majú vo Veľkej Fatre dlhoročnú tradíciu. Turisti si tu môžu na 300 kilometroch značkovaných turistických chodníkov a cyklotrás prísť na svoje.

Z náučných chodníkov sa vám núka:
  • Gaderská dolina – tu nájdete aj Blatnický hrad, trasa je jednoduchá, dlhá 1,5 km
  • Vlkolínec – trasa je jednoduchá, zložená z viacerých trás, má dĺžku 12 km, prístup je z osady Jazierce do Trlenskej doliny alebo z Ružomberka cez Krkavú skalu, ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, ktorá je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
  • Vodný žľab Rakytov – trasa je jednoduchá, dlhá 1,3 km, nájdete tu jediný funkčný vodný žľab na dopravu dreva, prístupný z Harmanca
  • náučný chodník Ľubochňa – cez Ľubochnianskou dolinou
  • hrebeň Veľkej Fatry – trasa je stredne náročná, s dĺžkou 11,1 km, začiatok nájdete v Starých Horách a končí v Liptovskej Revúcej
  • Banský náučný chodník v Španej doline – ide o okruh, ktorý je zameraný na históriu baníctva
  • Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekréta Matejovie – je mierne náročný, s dĺžkou 9,5 km, zameraný na lesníctvo, prístup nájdete v Dolnom Jelenci, no dá sa ísť aj zo Starých Hôr.

Národný park Malá Fatra – MPMF

Malej Fatre patrí severozápad Slovenska, presnejšie časť žilinského kraja. Z okresov ide o Žilinu, Martin, Dolný Kubín a Ružomberok. Patrí sem územie Krivánskej Malej Fatry, severnej časti pohoria Malá Fatra (od Strečnianskeho priesmyku, ktorým rieka Váh rozdeľuje pohorie na Krivánku Malú Fatru) a nižšiu Lúčanskú Malú Fatru. V logu národného parku môžeme nájsť najvyšší vrch, tým je Veľký Rozsutec (1610 m), na jeho výstupe vás čaká nezabudnuteľný pohľad.

TIP: Rozlúčte sa s tukom na chrbte pomocou nasledujúcich tipov

Za chránenú krajinnú oblasť bola Malá Fatra vyhlásená v roku 1967 a od roku 1988 ju poznáme ako národný park. Na rozlohe 22 630 ha ponúka veľmi veľa možností na turistiku pre náročných i tých menej zdatných. Členitý terén vápenca, dolomitov, kremenca a pieskovca s množstvom brál, skalných útvarov a tiesňav vytvoril komplex Rozsutcov, Bobot a Sokolia a Vrátnej doliny – Tiesňavy. Aj keď vidieť na takom „malom“ území je toho viac než dosť, môžeme spomenúť len to najzaujímavejšie.

Čo teda určite nevynechať pri túre po Malej Fatre? Za pozretie stojí jednoznačne Kryštálová jaskyňa pod Malým Rozsutcom, ktorej výzdobu tvoria kalcitové drúzy, atraktívny 38 metrov vysoký Šútovský vodopád – najväčší v rámci celého územia, prielomový úsek Váhu – Domašínsky meander a Strečniansky prielom Váhu. V známej Vrátnej doline nájdete systém Medvedích jaskýň, v Jánošíkových dierach množstvo väčších i menších vodopádov.

Hádam najatraktívnejším turistickým zážitkom v Malej Fatre je prechod vrcholového hrebeňa. Táto niekoľkodenná túra patrí svojím charakterom, v ktorom sa striedajú lúčne (hôľne), skalné, kosodrevinové či lesné partie, k najkrajším hrebeňovkám na Slovensku. Tá má dve samostatné časti: hrebeň Lúčanskej a Krivánskej Malej Fatry, ktoré ponúkajú nespočetné množstvo vrcholov, sediel a vyhliadkových bodov.

V Štefanovej sa nachádza Náučný chodník Štefanová, jeho trasa je totožná s turistickou trasou Nové Diery – Podžiar – Štefanová.

Národný park Poloniny – NPP

Poloniny si získali pomenovanie „najvýchodnejšie položený národný park“ na území Slovenska. Nachádza sa na severovýchode Slovenska pri hraniciach s Ukrajinou a s Poľskom. Je to jeden z najmladších parkov, pretože za národný park boli Poloniny vyhlásené až v roku 1997 na ploche 29 805 ha. Zároveň je jediným medzinárodným parkom Slovenska, ktorý sa rozkladá na území 3 štátov.

TIP: Cesta za fascinujúcim dobrodružstvom zvaná Schody do neba

Ďalšie špecifikum tohto parku je výrazne členitý reliéf až natoľko, že tu nájdeme vysoké chrbty a zároveň hlboké doliny, malé kotlinky a brázdy, oblé skalnaté kopce – tvrdoše a hlboké sedlá. Najvyšším vrchom je Kremenec (1210 m), ktorý je zároveň miestom, kde sa stretávajú 3 štátne hranice – slovenská, poľská a ukrajinská.

Vedeli ste, že na Slovensku nájdete aj pralesy? Ak ich chcete vidieť, zavítajte práve do tohto národného parku. Nachádza sa tu najväčší komplex pralesov na Slovensku. Najznámejšie sú Stužica, Rožok a Havešová, ktoré sú spolu s Vihorlatským pralesom v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat od júna 2007, zapísané do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Čerešničkou na torte je aj ďalší div tohto parku – prítomnosť zubra hrivnatého, ktorý sa na Slovensku nikde inde vo voľnej prírode nevyskytuje.

Ak v Poloninách na turistiku, tak podľa značených turistických chodníkov. Je ich tu hneď niekoľko:
  • Osadné – Balnica
  • Runina – Smrekovica – Ruské – Ruské sedlo (hranica s Poľskom) – odtiaľ sa dá pokračovať na poľskej strane, kde prídete do mestečka Cisna
  • Uličské Krivé – Ruský Potok – Topoľa – cestou môžete vidieť pôvodné drevené kostolíky
  • Runina – Tri studničky – Komúrny – Tri studničky je pútnické miesto zjavenia Panny Márie, cesta vedie cez lúky – poloniny
  • Nová Sedlica – Príkry – Čierťaž
  • Nová Sedlica – Grófske chyžky – Riaba skala – cesta vedie po doline, na konci ktorej vás čaká krásna vyhliadka
  • Nová Sedlica – Kremenec – Riaba skala – Ruské sedlo – Černiny – Balnica – Lupkovské sedlo – chodník vedúci po hrebeni

Z náučných chodníkov odporúčame Náučný chodník Miroslava Poliščuka v Ulíči. Poskytuje informácie o prírode Polonín alebo Lesnícky náučný chodník v dedinke Osadné.

Ak národným parkom Poloniny budete prechádzať v noci, nezabudnite sa poriadne dívať na oblohu. Ďalšie naj… Popoliny patria aj k najtmavším miestam na Slovensku, t. j. miestam s najnižším svetelným znečistením. Na jeho území dokonca funguje aj Park tmavej oblohy od roku 2010, kde park ponúka vynikajúce možnosti pozorovania oblohy.

V druhom pokračovaní si posvietime na Krásy a trasy národných parkov Slovenský raj, Muránsku planinu a Slovenský kras.

Chystáte sa na túru? Spoznajte krásy slovenských národných parkov 2.časť

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať