Cieľ tréningu s TRX – pevné telo

TRX zaznamenal v posledných rokoch obrovský záujem. Tréneri hovoria, že ide o výbornú pomôcku na cvičenie s vlastnou váhou. Čím si TRX získalo toľko priaznivcov?

História závesného systému

TRX systém bol vyvinutý americkou armádou SEAL keď hľadali všestranný celotelový tréningový systém, s ktorým by dokázali trénovať aj v extrémnych podmienkach. Podarilo sa im vynájsť závesný systém, ktorý dokázal nahradiť plne vybavenú posilňovňu. Prvý vzdelávací výcvik s TRX sa začal v roku 1997. Na prvé cviky im poslúžili pevné parašutistické popruhy a keďže k dispozícii neboli žiadne činky či steppery, museli si postačiť s vlastnou hmotnosťou.

NÁŠ TIP: MultiTrainer inSPORTline – závesný posilňovací systém

MultiTrainer inSPORTline - závesný posilňovací systém
MultiTrainer inSPORTline – závesný posilňovací systém

Čo je TRX

Názov TRX sa dnes používa ako všeobecné označenie závesných systémov na cvičenie s vlastnou hmotnosťou, aj keď názov pôvodne dostalo po výrobnej spoločnosti Hetrick TRX®. Pojem sa tak zaužíval, že sa stal synonymom pre tento typ tréningu a jeho význam je Total – body Resistance eXercise, v preklade „cvičenie pre všetky svaly“ alebo „závesný systém“.

Cvičenie s TRX

TRX je jednou z najbežnejších metód silového tréningu s telesnou hmotnosťou. Všetko, čo naň potrebuješ, sú dve veci:

  1. Závesný systém, ktorý môžeš doslova zavesiť kdekoľvek a na čokoľvek – plot, strom, dvere v byte…,
  2. Tvoje telo.

TRX je jedna z najlepších metód cvičenia s vlastnou váhou. To znamená, že tvoja telesná hmotnosť bude jediným zdrojom odporu počas tréningu. V kombinácii s gravitáciou ti TRX umožní nastaviť úroveň obtiažnosti tréningu jednoducho – zmeníš len uhol tvojho tela. Čím bude tvoje telo nižšie nad zemou, tým bude odpor väčší a cvičenie náročnejšie.

Funkčný tréning s TRX

TRX spĺňa všetky predpoklady funkčného tréningu. Funkčné tréningy sú veľmi dôležité, ak si ideš za svojím cieľom, pretože ich výhody prevyšujú každá tréning vo fitness centre. S funkčným tréningom spaľuješ nielen tuk a buduješ svaly, ale posilňuješ aj svoje jadro, silu a mobilitu, ktoré sú potrebné prakticky pre každý pohyb v živote. Preto sa táto metóda výcviku môže premietnuť do lepšieho výkonu v každodenných aktivitách mimo posilňovne.

TRX, ako väčšina funkčných tréningov, zahŕňa celodenné cvičenia a aktivuje množstvo svalových skupín hornej a dolnej časti tela a jadra. S jednoduchými a ľahko prenosnými závesnými pásmi môžeš cvičiť množstvo cvikov s rôznymi variáciami. Výhodou je, že všetko, čo potrebuješ na budovanie svojho tela alebo chudnutie, nájdeš v jedinom nástroji. A to je oproti cvičebným pomôckam v posilňovniach obrovskou výhodou. TRX neváži viac ako dve kilá a „celá telocvičňa“ sa ti zmestí do malého vaku.

Výhody tréningu s TRX

TRX tréning má niekoľko výhod:

Je vhodný pre každého

Nezáleží na tom, či si olympijský športovec, alebo si sa jednoducho pustil do nového športu. Pravidelný tréning TRX je prínosom pre všetkých športovcov. Jednoduchou zmenou polohy tela môže byť zaťaženie mierne alebo náročné, čo znamená, že každý si príde na svoje.

Zlepšuje metabolizmus

Výskum uskutočnený Americkou radou pre cvičenie (ACE) zistil, že tréning s TRX zlepšuje tvoj metabolizmus, čo pomáha zvyšovať silu a kardiovaskulárnu vytrvalosť. Tieto vedecké výskumy dokazujú, že cvičenie s TRX môže hrať dôležitú úlohu pri prevencii vzniku alebo znížení rizika kardiovaskulárnych ochorení. Navyše TRX zvyšuje tvoju rovnováhu a flexibilitu, čo je dôležité pre tvoj každodenný život.

TRX zavesný systém
zdroj foto: pixaby.com

Vhodný tréning pred lyžiarskou sezónou

Ak hľadáš vhodný tréning ako prípravu pred lyžiarskou sezónou, s TRX môžeš docieliť veľa. Predtým, ako sa vrhneš na beh, cyklistiku, lyžovanie alebo bežky, potrebuješ nabrať kondičku, silu, docieliť vytrvalosť a predovšetkým udržať svoju rovnováhu. To všetko ti ponúka tréning s TRX.

Cvičenie na chudnutie

Ak sa necítiš vo svojom tele komfortne, potrebuješ schudnúť. Stačí 60 minút tréningu s TRX a pri vysokej intenzite cvičenia dokážeš spáliť približne 400 kalórií. Keďže TRX je silový tréning vykonávaný s vysokou intenzitou, ktorý využíva takmer všetky svaly, ide o maximálnu rýchlosť spaľovania tukov. Preto môžeš skoro očakávať želané výsledky.

Najľahšia, najlacnejšia a najefektívnejšia cvičebná pomôcka v jednom

Po technickej stránke pri TRX môžeš hovoriť o výhode, flexibilite a nákladovej efektívnosti. Na cvičenie ti postačí závesné zariadenie zavesené hocikde. Ak potrebuješ odcestovať, jednoducho ho pribalíš do kufra, kde ti ostane kopec miesta na iné. Preto je vhodné zobrať si ho aj na dovolenku. Navyše, ušetríš ešte aj za permanentky do posilňovne.

Nevýhody TRX

Neexistuje cvičebná pomôcka, ktorá by nemala svoje pre a proti. Aj TRX ich má. Počas prvých tréningov by bolo dobré poradiť sa s trénerom. Predsa len ide o flexibilné športové náradie, takže na začiatku môžeš mať problém so stabilitou. Chce to cvik a presnosť. Práve v začiatkoch sa môže stať, že sa zraníš. Navyše, tréner ti poradí, ako správne trénovať cviky, aké TRX kúpiť či ako ho upevniť.

 

Cviky s TRX

Cvičením s TRX si dokážeš spevniť celé telo. Nasledujúce cviky sú len malou hŕstkou, ktoré sa dajú cvičiť s TRX. Inšpiruj sa nimi:

TRX Plank

Ruky polož na zem tak, aby s telom tvorili pravý uhol, nohy zaves na TRX. Spevni celé telo a vydrž na začiatok aspoň 20 sekúnd. Každý deň si pridávaj o 5 až 10 sekúnd viac, kým nedocieliš čas 2 – 5 minút.

TRX Side Plank

Side Plank je podobný systém cvičenia ako klasický plank. Zmenou sú len strany. Polož sa na bok a odcvič najprv pravú a potom ľavú stranu. Plank má viacero variácií, nechaj sa inšpirovať videom:

TRX Overhead Squat

Postav sa smerom k TRX s rukami nad hlavou. Dlane vlož do slučky TRX tak, aby boli napnuté pásy. Nohy sú od seba. S napnutým TRX rob drepy tak, aby tvoje stehná boli rovnobežne so zemou.

TRX Hrudný lis

Postav sa k TRX tvárou, rukoväte drž v rukách pred sebou, ramená vyrovnaj. Cvik vykonáš tak, že lakte ohneš smerom von a ramená priblížiš k tvojim dlaniam. Vráť sa späť do východiskovej polohy. Cvik je podobný klikom.

TRX Hamstring Curl

Ľahni si na chrbát a päty vlož do rukovätí TRX, nohy sú vyrovnané. Zdvíhaj boky do polohy planku, ohýbaj kolená tak, že TRX priťahuješ k sebe. Nohy vyrovnaj späť do východiskovej polohy.

TRX Crunch

Chodidlá vlož do TRX tak, že budeš tvárou k zemi ako pri planku. Opieraj sa o zem rukami, pokrč kolenami a zdvíhaj boky. Nohy narovnaj a vráť sa do východiskovej polohy.

TRX Balance Lunge

Stoj smerom k ukotveniu TRX a drž rukoväte rukami. Zdvihni ľavú nohu tak, že stehno tvorí pravý uhol so zemou. Urob pokrčený pohyb kolenom smerom dozadu tak, že zohneš aj druhé koleno. Špička ľavého chodidla sa nesmie dotýkať zeme. Cvik zopakuj aj druhou nohou.

TRX Sprinter Start

Stoj chrbtom k ukotveniu TRX, rukoväte drž v rukách vedľa hrudníka tak, že popruhy TRX máš pod pažami. Telo vyrovnaj do 45 stupňového uhla – to je východisková pozícia. Ľavú nohu vyrovnaj dozadu, kým pravá noha nie je ohnutá v 90 stupňovom uhle – ako pri štarte v behu. Urob pohyb ľavou nohou smerom dopredu tak, že ju ohneš do 90 stupňového uhla vo vzduchu, kým sa pravá noha vyrovná. Nohy vystriedaj.

Odporúčame odcvičiť minimálne tri kolá z každého cviku s 30 až 45 sekundovým odpočinkom. Pre dosiahnutie výsledkov by celkový čas cvičenia mal trvať aspoň 45 minút.

Pre koho nie je TRX vhodný

TRX je ideálny napríklad pre cukrovkárov, ak sa dodržia bezpečnostné zásady a meranie glykémie pred a po tréningu. Existujú však isté zdravotné obmedzenia, pre ktoré nie je každý cvik vhodný pre teba. V prípade srdcovocievnych ochorení je dobré svoj stav konzultovať s lekárom. V prípade zranenia kolien, chrbtice je každý cvik na zváženie. Poraď sa preto s trénerom. Existujú cviky s TRX, ktoré nezaťažujú kĺby ani stavce a sú naopak vhodné na zmiernenie príznakov ochorenia alebo na rehabilitáciu po zranení. Ani tehotenstvo nie je prekážkou. Vždy však až po rozhovore s lekárom a trénerom.

 

Nenechaj si ujsť náš nový športový katalóg plný skvelých posilňovacích zariadení TRX nevynímajúc.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať