Cieľom útoku bol tím Dortmundu

0
WA 4 Dortmund - Na snímke kameraman natáča rozbité okná na autobuse Borussie Dortmund v utorok 11. apríla 2017. Krátko pred štvrťfinálovým stretnutím Ligy majstrov vo futbale Borussia Dortmund - AS Monaco vybuchli v utorok večer v Dortmunde neďaleko tímového autobusu hostiteľského tímu tri nálože. Zápas odložili a odohrá sa v náhradnom termíne v stredu 12. apríla o 18.45 h. FOTO TASR/AP
- Reklama -

Dortmund – Práve nemecký futbalový tím Borussia Dortmund bol cieľom utorňajšieho útoku troma výbušninami na jeho autobus. Ešte nie je jasné konkrétne pozadie útoku, pri ktorom utrpeli zranenia hráč Marc Bartra a policajt na motocykli.

“O 19.15 h nastali tri explózie v blízkosti hotela, odkiaľ tím BVB odchádzal na štadión,” povedal policajný šéf nemeckého mesta Gregor Lange na spoločnej tlačovej konferencii s prokurátorkou Sandrou Lückeovou. Dvojica však nepodala bližšie informácia, čiastočne z taktických dôvodov vyšetrovania. Bezpečnostní predstavitelia povedali pre tlačovú agentúru DPA, že zatiaľ nie sú žiadne náznaky súvisu s terorizmom.

Hráči Borussie boli na ceste na úvodné stretnutie štvrťfinále Ligy majstrov 2016/2017 s AS Monako. Zápas sa odohrá v náhradnom termíne v stredu 12. apríla o 18.45 h. Hosťujúci futbalisti absolvovali večer v Signal Iduna Parku tréning pod umelým osvetlením, o pol desiatej večer už boli tribúny prázdne. Domáci zrušili stredajší otvorený tréning, ako aj prehliadky stánku. Priaznivci Dortmundu poskytli fanúšikom Monaka prostredníctvom internetu nocľah. “Štadión a jeho okolie zostávajú ústredným bodom policajného záujmu. Na duel chystáme početnú policajnú prítomnosť a urobíme všetko, čo bude v ľudských silách, aby sme zaistili bezpečný priebeh,” dodal Lange.

Neďaleko miesta výbuchov sa podľa Lückeovej našiel list, ktorý obsahoval prihlásenie sa k zodpovednosti za útok. Jeho pravosť teraz skúmajú vyšetrovatelia. “Silné výbušné zariadenia” boli ukryté v živom plote a neboli zábavnou pyrotechnikou. Blízko hotela sa našiel ďalší podozrivý predmet, ktorý vyzeral ako výbušné zariadenie, ale nedokázal by explodovať.

Španielsky obranca Bartra už podstúpil operáciu zlomenej vretennej kosti a z ruky mu odstránili črepiny skla z okna autobusu. “Všetci sme v šoku a myslíme na Marca. Želáme mu rýchle zotavenie. Väčšina chce stredajší súboj odohrať práve zaňho,” citovala oficiálna klubová stránka kapitána Marcela Schmelzera. Zranený policajt sa viezol na motocykli pred autobusom a sprevádzal ho na štadión. Utrpel aj šok a momentálne nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti.

Prezidentom Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksandrom Čeferinom explózie otriasli psychicky. Schválil rozhodnutie o odložení stretnutia, vďaka čomu dostala prednosť bezpečnosť fanúšikov i hráčov. “Bol som hlboko znepokojený, keď som sa o tom dopočul. Ďakujem klubom, miestnym predstaviteľom a podporovateľom za spoluprácu,” uviedol Čeferin. “Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) odsudzuje incidenty v Dortmunde, tieto udalosti sú znepokojujúce. Všetci čakáme na ďalšie podrobnosti,” vyhlásil prezident FIFA Gianni Infantino.

- Reklama -