Čistička vzduchu: Ako ju vybrať a starať sa o ňu?

Na čistý vzduch má právo každý jeden živý tvor na Zemi. Častokrát tomu tak nie je a v našom okolí nie je vzduch čistý. Doma alebo v kancelárií to možete ľahko dosiahnuť vďaka čističke vzduchu. Jej prácu ocenia aj alergici.

Čistička vzduchu vám pomôže k zdravšiemu životu! Z ponuky výrobcu Kärcher si vyberiete aj čističku vzduchu, vďaka ktorej budete mať doma zdravší vzduch. Keďže dnes žijeme v priemyselnej dobe a často nemáme voľný čas, ktorý by sme strávili v prírode, čistička sa tak stane skvelým spoločníkom.

Platí  to aj pre alergikov, ktorí sa počas alergickej sezóny dostanú von len ťažko. Najlepšie sa vtedy cítia medzi štyrmi stenami domácnosti, ktorá by mala byť vybavená čističkou vzduchu.

Ako začať v výberom čističky vzduchu

Malý výskum pred kúpou

Najprv dôkladne vyčistite celý svoj domov. Ak sa vo vašom byte alebo doma skrýva kopa prachu, a poličky máte zaprášené chvíľu po upratovaní, čističku vzduchu nevyhnutne potrebujete.

Ešte pred samotným nákupom však skúste poriadne všetko povysávať a utrieť prach. Nezabudnite na vysatie otvorov, vetrákov alebo radiátorov.

Ak máte stále pocit, že sa vám stále nedýcha ľahko, čítajte nášho sprievodcu nákupom čističky vzduchu ďalej.

Prečo čističku potrebujete?

Existuje veľa vecí, ktoré spôsobujú, že vzduch vo vašom obydlí nie je čistý a že sa vám ťažko dýcha:

 • dym
 • pleseň
 • zviera
 • prach
 • peľ

Ak ste vystavení alergénom, a najmä pokiaľ trpíte astmou alebo inými problémami s dýchaním, čistička vzduchu vám spríjemní život.

Pozor: Čističku vzduchu rozhodne nepovažujte inhalátor alebo iný liek. Je to iba pomôcka, ktorá zvýši kvalitu vášho života.

Čo od čističky vzduchu očakávate

Vyberte typ, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, na základe funkcií, tvaru, veľkosti a ceny. Čističe vzduchu rozdeľujeme do dvoch kategórií, na základe technológie, ktorú používajú:

 • vysoko účinné zachytávanie častíc (HEPA)
 • filtrácia uhlíka

Filter HEPA

Ak chcete vo všeobecnosti čistejší vzduch, vyhľadajte čističku s filtrom HEPA.

HEPA odstraňuje 99,97% častíc zo vzduchu pomocou vrstiev a záhybov gázy. To znamená, že dokáže dobre filtrovať všetky druhy nečistôt zo vzduchu, aj tie najmenšie.

Dajte si však pozor na to. Pri niektorých modeloch musíte meniť HEPA filter raz ročne. Náhradné filtre bývajú drahé.

Uhlíkový filter

Máte špecifickú alergiu?

Zvoľte čističku s uhlíkovým filtrom, ktorá tlačí vzduch cez vrstvu aktívneho uhlia. Táto technika absorbuje častice peľu, prachu, domácich zvierat. Dokáže pohltiť aj tabakový dym.

Ďalšou výhodou uhlíkového filtra je to, že absorbuje pachy.

Rozmery a suma za čističku vzduchu

Pre kúpou konkrétneho produktu dôkladne vymerajte oblasť, ktorú potrebujete očistiť. Čističky vzduchu sú totiž navrhované aj podľa veľkosti priestoru, ktorý je nutné prečistiť.

Cena čističky vzduchu sa môže pohybovať od 20 až do, či nad, 1 000 Eur. Pred výberom je dôležité uvedomiť si, že spoľahlivý čistič vzduchu za menej ako 200 Eur nájdete len ťažko.

Pamätajte aj na to, že používanie čističky vzduchu je spojené aj s ďalšími nákladmi: účet za energie či náhradné filtre.

Ako čističku vzduchu používať?

 • uistite sa, že v miestnosti sú dvere a okná zatvorené
 • čistič umiestnite blízko k znečisťujúcej látke, čím maximalizujte účinnosť
 • buďte trpezlivý, práca čističky vzduchu trvá niekoľko hodín
 • nezabudnite na dôkladnú starostlivosť a údržbu
 • niektoré modely vás upozornia, keď je potrebné vyčistiť alebo vymeniť filter

Veríme, že vám čistička vzduchu pomôže ku kvalitnejšiemu a zdravšiemu životu.

Autor: Partnerský článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať