Jozef Jurášek Slovenská triatlonová úniaMária KuriačkováAko ste pripravení na časový posun a prostredie?

Michal Varga, manažér Richarda Vargu: Časový posun nebude hrať úlohu. Letíme z rakúskeho Vienna Airport Schwechat už ráno s prestupom v Istanbule – tu sa k výprave pridá môj brat, Richard Varga, ktorý poletí z Londýna – a priletíme do Baku okolo jednej ráno azerbajdžanského času. Napriek únavnému cestovaniu, štvorhodinovému prestupu v Istanbule a trojhodinovému časovému posunu máme ešte tri dni na aklimatizáciu. Deň navyše majú muži, keďže na rozdiel od žien štartujú až v nedeľu. Čo bude problematické sú horúčavy, hoci za ostatný týždeň sme si ich mohli „užiť“ aj na Slovensku, v Baku nás vraj čaká vyše 35 stupňov Celzia v tieni a veterno. Richard sa pripravoval v nasimulovaných podmienkach v hale. Podľa našich vyslancov SOV, ktorí v Baku už boli, je vo vzduchu cítiť zápach ropy. Lukas Šiška sa tlačovky nezúčastnil, lebo prilieta z Veľkej Británie až dnes večer o siedmej, ale zajtra (9. 6. 2015) sa pridá k výprave. Reprezentanti sú ubytovaní v hoteli s bazénom, kde absolvujú posledné prípravy pred odletom.

Richard Varga druhý preteky Cup muži Elite

S akými ambíciami odchádzajú reprezentanti do Baku?

Jozef Jurášek, prezident Slovenskej triatlonovej únie: Pôvodne sme mali mať až 5 účastníkov, no pre chorobu Jany Miklóšovej sme po zasadnutí výkonného výboru toto dodatočne pridelené kvalifikačné miesto neobsadili. I tak sme spokojní, že sa na hry kvalifikovali podľa rebríčka Európskeho pohára až štyria z maximálneho počtu šiestich pretekárov (pozn. v Baku je rovnaký limit na počet účastníkov ako na olympiádu).

Varga: Čo-to už naznačili preteky v Senci (http://www.triatlon-senec.sk/). Mnohí favorizovaní pretekári sklamali, naopak, úspech dosiahli tí, od ktorých to málokto čakal. Prekvapiť môže ktokoľvek. Organizátori nám dali kdispozícii aj mapu celej dráhy. Vieme, že plávanie bude štartovať z pláže, cyklistická časť bude rovinatá 8-krát 5-kilometrový okruh. Predpokladáme teda, že pretekári budú jazdiť vo väčšom pelotóne, v „balíku“. Dúfame, že po 1500 m plávaní sa Richard dostane medzi kvalitných ruských a francúzskych pretekárov, ktorí sú na súpiske auniknú zvyšku štartového poľa. Najväčším Richardovým súperom bude naturalizovaný Azerbajdžanec Rostislav Pevcov pôvodom z Ukrajiny, ktorý má momentálne formu a je solídny bežec. Bežeckú časť tvorí 4-krát 2,5 km. Čo sa týka formy Lukasa Šišku, na posledných pretekoch v Londýne nepotvrdil v plnom svetle svoje tréningové ukazovatele a verím, že v Baku to bude lepšie a podá solídny výkon.

30.2 Bilgah Beach - Triathlon Route_v2Mária Kuriačková: Ženy idú ako jedny z najmladších, obe majú len 21 rokov. Treba si uvedomiť, že na štartovom poli bude vyše 50 pretekárok a je len rok pred olympiádou v  Rio de Janeiro . Ivana a Romana vstupujú vlastne do vrcholu príprav európskej triatlonovej špičky, medzi olympioničky. Doteraz pretekali medzi juniorkami, Romana napríklad na pretekoch Európskeho pohára v Antalyi, Ivana na podujatí Svetového pohára v Číne. Obe štartovali aj v sobotu (6. 6. 2015) v Senci, kde obsadili prvé dve miesta a potvrdili tak výbornú plaveckú formu. Do Baku idú najmä získať skúsenosti, môžu sa porovnať s európskou špičkou.

Kde môžu sledovať výkony fanúšikovia triatlonu?

Varga: Ak máme správne informácie, prenos zo ženského zápolenia bude vysielať DigiSport v sobotu od 9.30 slovenského času (12.30 miestneho času) a v nedeľu tiež od 9.30.

 

Druhým vrcholom sezóny sú ME v Ženeve. Kto bude reprezentovať na tomto podujatí?

Kuriačková: Určite bude štartovať Richard Varga, Lukas Šiška a nominovali sme aj dvoch juniorov. Tadeáš Fazekaš pretekal v Litve a skončil na peknom šiestom mieste, Matúš Verbovský na MS škôl v triatlone skončil na druhom mieMailová prílohaste, aj to možno ivďaka drobnej chybe a následnej penalizácii. Je to perspektívny pretekár. Obaja budú štartovať v súťaži juniorov.

M. Varga: Richard sa z Baku presúva do St. Moritz, kde začína jeho trojtýždňová príprava s bratmi Brownleeovcami (tí v Baku neštartujú, Richard s nimi trénuje od októbra 2014 v U. K.), aby bol pripravený na druhý európsky vrchol sezóny.