Čo priniesla IFA pre športovcov?

Čo priniesla IFA pre športovcov? Medzinárodný veľtrh IFA (International Consumer Electronics Fair, Medzinárodný veľtrh spotrebnej elektroniky) v nemeckom Berlíne podľa očakávaní priniesol množstvo noviniek a firmy ho využili na ostrý štart predaja produktov v Európe. Zamerali sme sa na trendy, ktoré ovplyvnia aj náš trh.

Šport (aj) na obrazovke s kvalitným zvukom

Na začiatok niekoľko všeobecných trendov. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, nielen technika ovplyvňuje aktívny životný štýl, ale aj veľké športové udalosti dokážu pohnúť s predajom elektroniky. Napríklad minulý rok sa predalo 234 miliónov LCD televízorov. Keďže sa toho roku žiadna veľká akcia typu majstrovstiev sveta vo futbale alebo olympiády nekoná, predá sa ich približne o 4 milióny kusov menej.

TIP: Všetko, čo potrebujete vedieť o basketbalovej lopte

V západnej Európe sa v roku 2015 očakávajú tržby za predaj LCD televízorov vo výške 35,3 miliónov eur, čo je zhruba o 6 % menej ako v predchádzajúcom roku. A ľudia kupujú stále väčšie a väčšie obrazovky. Neprekvapí, že fajnšmekri v očakávaní futbalového sviatku minulý rok masívne nakupovali aj projektory (premietačky).

LG-Curved-Sound-Bar_2

Veľtrh IFA opäť ukázal, že blízka budúcnosť už nie je v 3D, ale v Ultra HD televízoroch. Ultra HD prijímače ponúkajú mimoriadne ostrý obraz na obrazovke s väčšou uhlopriečkou, pretože rozlíšenie je štyrikrát väčšie ako u predchádzajúceho full HD televízora. V roku 2015 sa podľa predpokladov malo predať viac ako 28 miliónov Ultra HD televízorov, pričom najväčšia časť pravdepodobne v Číne. U nás v západnej Európe bude každý desiaty predaný televízor Ultra HD. Posledné slovo ešte nepovedali Smart televízory, TV OLED, TV s prehnutou obrazovkou a podobne.

TIP: Športová fyzioterapia pomáha – a nielen ľuďom s bolesťami!

Zo strany „pasívnych televíznych“ športovcov je veľký záujem o funkciu uloženia programu, ktorý si dokážu prehrať opakovane, aj keď zápas alebo preteky „prešvihnú“. Ďalším trendom je ústup tzv. domácich kín na úkor Soundbarov. Podľa agentúry GfK sa v roku 2014 predalo 11,5 miliónov Soundbarov, čo je o 64 % viac ako v predchádzajúcom roku. V roku 2015 by sa mal dopyt ešte zvýšiť.

Rozhodujúcu úlohu hrá to, čo má funkciu Bluetooth, aby si mohol používateľ prehrávať hudbu zo smartfónu či tabletu nielen doma, ale aj na chate či na tréningovom kempe. Modely predstavené na IFA majú rôzne tvary, rôzne farby a dokážu zvládnuť aj pripojenie niekoľkých prístrojov, prípadne presmerovať prehrávanie z jedného zdroja na všetky reproduktory v rôznych miestnostiach.

UEBOOM2_lifestyle (3)

 

Ultimate Ears uviedla bezdrôtový reproduktor UE BOOM 2, ktorý je odolný voči vode (IPX 7) a pádu (z výšky až 1,5 metra). Veľký je ako fľaša s vodou, takže ho môžete zasunúť do držiaka na pitie na bicykli alebo ho pripnúť k batohu, a môžete oživiť každú vašu chvíľu o nový rozmer.

Smart prístroje na zápästie

huaweiInteligentné hodinky Huawei Watch bežia na rozhraní Android Wear™. Vďaka bezdrôtovému pripojeniu so slúchadlami pomocou Bluetooth a podpore sťahovania hudby pre off-line počúvanie sú vhodným spoločníkom pre aktívny život. Prehrávanie hudby je možné spustiť hlasovým príkazom. Huawei Watch obsahujú taktiež senzor srdečného tepu, ktorý je ľahko vyvýšený pre ešte tesnejší kontakt s pokožkou pre presnejšie meranie.

Šesťosí pohybový senzor s gyroskopom a akcelerometrom pomáha sledovať aktivitu používateľov a dokáže rozoznať rôzne druhy pohybov ako chôdzu, beh alebo šplhanie po skalách. Huawei Watch sa svojím dizajnom inšpirovali klasickými hodinkami švajčiarskeho štýlu, majú zafírové sklíčko a na Slovensku budú dostupné v cene od 399 eur.

TIP: Behajte bez stresu!

Samsung predstavil dva varianty inteligentných hodiniek Gear S2 a Gear S2 classic, ktorými chce osloviť dve odlišné skupiny užívateľov. Práve pre aktívnych ľudí sú určené Gear S2. Samsung Gear S2 sú hrubé len 11,4 mm. Vďaka 1,2-palcovému kruhovému displeju a rozlíšeniu 360 x 360 (302 ppi) sú aplikácie veľmi zreteľne viditeľné. O plynulý výkon sa postarajú operačný systém Tizen a optimalizovaný 1GHz dvojjadrový procesor.

Nové fitnes funkcie hodiniek pomôžu užívateľom s udržiavaním výbornej kondície. Vďaka 24-hodinovému záznamu denných činností majú ich majitelia neustály prehľad o všetkých aktivitách. Fitnes funkcia tiež odosiela upomienky, aby motivovala užívateľov k dosiahnutiu stanovených cieľov. Hodinky Samsung Gear S2 budú dostupné v tmavosivom prevedení s tmavosivým remienkom alebo v striebornom prevedení s bielym remienkom. Cena sa pohybuje okolo 379 €.

tomTomSpark

Zaujímavý prechod medzi osobnými navigáciami a tzv. fitness wearables, teda nositeľnými prístrojmi pre šport, predstavila značka TomTom. Firma obohatila minuloročný model zariadenia Spark o niekoľko nových funkcionalít, pričom najväčšou je zrejme podpora Bluetooth (a nové slúchadlá) pre tých, ktorí by si chceli počas športovania z hodiniek prehrávať hudbu do bezdrôtových slúchadiel. Vylepšila sa tiež funkcia sledovania činnosti. Vlajková loď Spark Cardio + Music bude stáť okolo 249 €.

motorola

Ak už niekto odpisoval značku Motorola a športuje, mal by prehodnotiť svoj postoj. Druhá generácia Moto 360 s prívlastkom Sport sú 42 mm „fitness hodinky“ s operačným systémom Android, určené pre nadšencov cvičenia. V porovnaní s vlajkovou loďou Moto 360 má gumové pásiky proti vniknutiu potu, nerezová oceľ je až pri drahším modeloch. Má tiež vstavaný GPS modul a displej je jemne podsvietený pre lepšiu čitateľnosť v šere. Motorola zatiaľ neuvádza, kedy bude športová verzia k dispozícii ani koľko bude stáť.

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať