Čo sú esenciálne oleje a ako nám môžu pomôcť?

Esenciálne oleje sa často spájajú s aromaterapiou. Okrem krásnej vône sú vyhľadávané najmä pre svoje liečivé účinky. Ktoré esenciálne oleje nám zdravotne pomáhajú a prinášajú psychickú pohodu?

Čo sú esenciálne oleje?

Éterické či esenciálne oleje sú rastlinné extrakty, koncentráty s liečivým výťažkom. Z rastliny sa extrahujú destilovaním alebo lisovaním za studena. Liečivý výťažok sa získava z rôznych častí rastliny (kvety, kôra, listy alebo plody), ktorá produkuje vôňu. Vytvorenie jednej fľaštičky esenciálneho oleja môže trvať niekoľko hodín, ale aj dní.

Zdravotné prínosy esenciálnych olejov

Aj keď odborníci tvrdia, že éterické oleje obsahujú prírodné liečivo na mnohé ochorenia, nie je dostatok výskumov na to, aby boli ich účinky na naše zdravie jednoznačne vedecky podložené. Niektoré výsledky laboratórnych štúdií sú však zaujímavé a stoja za prečítanie a vyskúšanie.

esenciálne oleje
zdroj: pixabay

Stres a úzkosť

Odhaduje sa, že len 43 percent ľudí, ktorí permanentne žijú v strese a/alebo pociťujú úzkosť, používa nejakú formu terapie na zmiernenie svojich pocitov. Jednou z takýchto foriem býva práve aromaterapia. Aj keď výsledky štúdií a ich hodnovernosť môžu byť veľmi skreslené, vyšli celkom pozitívne. Mnoho z nich preukázalo, že vôňa niektorých esenciálnych olejov môže napomáhať zmierniť stres a pocity úzkosti. Najvhodnejšie spôsoby, ako esenciálne problémy používať pri strese a úzkosti sú inhalácie, aromakúpele a masáže. Vhodnými olejmi na zmiernenie príznakov sú levanduľa, bergamot, sladký pomaranč, kadidlo alebo aj ylang ylang.

Bolesť hlavy a migréna

V 90. rokoch minulého storočia výsledky štúdií potvrdili, že vmasírovanie pár kvapiek oleja mäty piepornej s etanolom na čelo a spánkové laloky zmierňuje bolesti hlavy. Podobný účinok zmesi olejov mäty a levandule odborníci zaznamenali aj v najnovších výskumoch. Okrem spomínaných olejov sa odporúčajú aj extrakty harmančeka a sezamového oleja.

Nespavosť alebo insomnia

Levanduľa je v poslednom čase jednou z najviac vyhľadávaných rastlín. Má totiž mnoho liečivých účinkov. Spájajú ju aj s dobrým a pokojným spánkom. Kto má problémy zaspať alebo je notorický nespavec, mal by siahnuť po levanduľovom oleji. Kvapka na vankúš tesne pred spaním, alebo do difúzera, urobí divy. Dokazujú to aj výsledky štúdií. Zlepšuje kvalitu spánku, najmä u žien po pôrode a u pacientov so srdcovými chorobami.

Zápaly

Niektoré extrakty esenciálnych olejov majú aj protizápalové účinky. Ak ťa trápi zápal, mal by si siahnuť po levanduli, kombinácii olejov tymiánu a oregana. Podobné účinky dosiahneš aj s esenciálnymi olejmi rasce a rozmarínu.

Vírusy, baktérie a plesne

Záujem o antibakteriálne a antimikrobiálne zložky a výrobky kvôli koronavírusu momentálne valcujú eshopy. Šíriaci sa vírus nás prinútil hľadať všetky dostupné zložky, ktoré účinne zabíjajú čo najviac patogénnych mikroorganizmov. Aj niektoré esenciálne oleje dokážu bojovať proti vírusom, baktériám a plesniam. Jedným z najväčších ničiteľov choroboplodných zárodkov spomedzi esenciálnych olejov je jednoznačne extrakt z čajovníka (lat. Melaleucae aetheroleum). Niekto ho inak ako pod názvom ´tea tree oil´ ani nepozná. Medzi ostatnú dostatočne účinnú kombináciu esenciálnych olejov s antibakteriálnymi vlastnosťami patrí zmes škorice, levandule, mäty piepornej aj majoránky.

esenciálne oleje
zdroj: pixabay

Sú esenciálne oleje bezpečné?

Na obale produktu nikdy nenájdeš presný zoznam všetkého, čo je vo fľaši, ktorú kupuješ. Z tohto dôvodu by sa tieto oleje nemali užívať vnútorne. Vo všeobecnosti sú kvalitné esenciálne oleje bezpečné na vonkajšie použitie a len malý počet z nich môže u citlivých ľudí vyvolať alergické reakcie. Medzi ne patria napríklad: oreganový olej, olej zo škoricovej kôry, jasmínový, citrónový olej, ylang-ylang, harmančekový, mätový a bergamotový olej, olej levandule a čajovníka. Ako nežiaduce účinky na náš organizmus ťa môže rozbolieť hlava, vytvoriť vyrážka alebo spustiť aj astmatický záchvat. Ak máš akúkoľvek pochybnosť o esenciálnom oleji, mal by si sa o jeho užívaní poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. Aj keď spomínané esenciálne oleje majú možné vedľajšie účinky, nezabúdaj, že majú aj mnoho zdravotných výhod, ktoré ich prevyšujú. Esenciálne oleje sa všeobecne považujú za bezpečné hlavne pri inhalácii pomocou aromalámp, vonných tyčiniek alebo aplikácii na pokožku v podobe krémov, nosením aromašperkov a mnoho iných využití. Ak si už zvolíš difúzer alebo aromalampu na ich využitie, mal by si pamätať aj na ostatných ľudí okolo seba. Rizikovými skupinami, u ktorých sa môžu prejaviť negatívne účinky, sú najmä tehotné ženy, deti, astmatici a alergici, ľudia s niektorými chronickými ochoreniami a citliví na konkrétne zložky oleja. Napríklad mäta pieporná. Zatiaľčo sa mätový olej odporúča pri bolestiach hlavy, u dieťaťa do 3 rokov môže vyvolávať alergické reakcie.

Ako nájsť kvalitné esenciálne oleje?

Kvalita éterických olejov na trhu sa veľmi líši – od čistých esenciálnych olejov až po oleje zriedené lacnejšími prísadami. Pri výbere éterických olejov máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu pri rozhodovaní a výbere čistých esenciálnych olejov:

  • čítaj štítok: kvalitný esenciálny olej by mal okrem názvu obsahovať aj latinský názov byliny, keďže jej druhov je niekoľko; okrem latinského názvu by tam mala byť aj krajina pestovania rastliny,
  • hodnotenie spoločnosti/certifikát: nakupuj produkty od známej a renomovanej aromaterapeutickej spoločnosti/značky, ktorá na trhu pôsobí už niekoľko rokov,
  • kupuj tmavé sklenené nádoby: čisté esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, časom dokážu narušiť a rozpúšťať plastovú fľašu a znehodnotiť olej,
  • vyhni sa „vonným siliciam“: vonné alebo parfumované oleje sa vyrábajú z éterických olejov kombinovaním s chemikáliami alebo úplne z chemikálií; nie sú vhodné na aromaterapiu – namiesto toho hľadaj esenciálne oleje, ktoré obsahujú extrakt v jeho najčistejšej forme,
  • porovnávaj ceny: kvalitné esenciálne oleje sa pohybujú vo vyšších cenových reláciách, pretože ich výroba je náročná – to stojí nielen čas, ale aj peniaze; podozrivo nízka cena môže hovoriť aj za „kvalitu a čistotu“ daného oleja.

Jednou z takýchto dlhoročne overených značiek je dōTERRA. Viac o čistých esenciálnych produktoch a zmesiach sa dozvieš na stránke www.lussino.sk

esenciálne oleje
zdroj: pixabay

Esenciálne oleje – základ v tvojej lekárničke

Základná domáca lekárnička esenciálnych olejov by mala obsahovať oleje na posilnenie imunity, podporu vykašliavania hlienov, lepšie dýchanie, ničenie vírusov a oxidantov, na uvoľnenie svalov a relaxačné masáže, pre lepší spánok, na  prevoňanie a posilnenie čistiacich prostriedkov, zdravé trávenie a odstránenie prvotných príznakov chorôb a jeden ´všeliek´ na všestranné použitie.

Naše zdravie sa nachádza v črevách a v zdravej črevnej mikroflóre. Ak chceš posilniť imunitu, mal by si siahnuť aj po spiruline. Prečítaj si o jej zdravotných benefitoch v tomto článku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať