Ako vznikol nápad založiť portál PODPORŠPORT.SK?

Nápad PODPORŠPORT.SK vznikol veľmi spontánne, z mojej vnútornej pohnútky v lete 2015. Celý život som sa venovala vrcholovému športu jachting, ktorý je na Slovensku pomerne neznámy, a celý život som bojovala s financiami, nízkou podporou či nepochopením. Všetko v mojom živote sa vždy podriaďovalo športu. Koncom roka 2014, keď som sa rozhodla naplno sa venovať len športu, som zistila, aká je situácia naozaj, ako je šport na Slovensku podceňovaný a koľko mladých ľudí so športom končí pre to, že nemajú peniaze. Väčšinou im skoro všetko platia rodičia, až kým neprídu do bodu, keď to nejde.

Ľudia si musia uvedomiť, že športovec nie je darmožráč, ale robí meno našej krajine a stáva sa pozitívnym vzorom pre spoločnosť a deti. Šport je drahá záležitosť a väčšina nezarába toľko ako NHL hviezdy. Šport je o odopieraní si a disciplíne, ale je to radosť. Keďže som po rozpadnutí našej posádky bola nútená moju športovú kariéru prerušiť (jedným z dôvodov boli nekonečné starosti o financie a boj so zväzom, ktorý bol psychicky vyčerpávajúci), povedala  som si, že je potrebné niečo zmeniť, a keď sa športovo práve teraz nemôžem realizovať ja, treba tú šancu ponúknuť ostatným. Som presvedčená, že svetu treba vrátiť všetko dobré, čo nám dal. Tak to skúšam.

Projekt je stále v „inkubátorovom” štádiu. Keďže všetky študujeme a veľa cestujeme, náš čas je obmedzený. Takisto sa stretávame s viacerými ťažkosťami v legislatíve a administratíve. Všetko na Slovensku dlho trvá a na všetko potrebujete milión papierov a podpisov. Sme v štádiu, keď sme museli spustenie projektu posunúť, pretože nebol plne pripravený, zháňali sme financie a stále vybavujeme právne veci. Dúfame však a robíme všetko preto, aby sa už čoskoro rozbehol a ponúkol šancu prvému športovcovi vyzbierať peniaze na svoj projekt.

Koľko ľudí tvorí momentálne váš tím a ako ste sa dali dohromady?

Momentálne je nás 5 báb. Okrem mňa je to naša adminka Janča, s ktorou som chodila na gymnázium. Bola to jediná baba, ktorá sa v mojom okolí vyznala do počítačov, a tak som ju oslovila. Ďalej je to Lucka, veľmi zodpovedná osoba, ktorá má výborné komunikačné schopnosti a v škole vždy excelovala, s ňou som bývala dva roky na výške. Teraz sa stará o právne a administratívne záležitosti. Paťka, naša najmladšia členka tímu, k nám prikvitla dosť náhodne. Nejako som sa s ňou zoznámila a po jej maturite som navrhla, že by sa mohla pridať. To dievča je rodený salesman, predá vám aj to, čo nepotrebujete, a vykecá sa z každého problému. Život je pre ňu gombička a nápady jej rozhodne nechýbajú. No a v neposlednom rade je to Viki. Moja sesternica, s ktorou sme vyrástli ako sestry. Študuje marketing v Trnave, je veľmi zbehlá v trendoch a stále používa všetky možné aj nemožné anglicizmy ako „hype, glam, lame“, ktoré mixuje s rôznymi marketingovými pojmami a menami, o ktorých sa mne ani nesnívalo. Poslednou dobou ju musím vždy napomenúť, že ja som už stará a žijem v Dánsku, takže nerozumiem. (smiech) Ona náš projekt ozaj drží pokope a spravila veľký kus práce.

947384_1392942121005383_4967035014795879555_n

Mnoho ľudí asi netuší, na akom princípe funguje crowdfunding. Vedeli by ste v krátkosti vysvetliť jeho podstatu?

Vždy, keď sa ľudia pýtajú, o akom projekte to stále hovoríme, prvá otázka, ktorú na nich smerujeme, je: „Vieš, čo je to crowdfunding?“ V 90 % sa stretávam so zápornou odpoveďou.

V  podstate ide o spôsob financovania „davom“. Človek, v našom prípade športovec, vytvorí svoj projekt s krátkym prezentačným videom.

Projekt musí obsahovať niektoré dôležité prvky ako cieľová suma, ktorú chce športovec vyzbierať, obdobie, za ktoré by chcel túto sumu dosiahnuť, konkrétny účel, na ktorý chce vyzbieranú sumu použiť a potom sú to odmeny. Odmeny sa líšia podľa darovanej sumy, a slúžia ako poďakovanie sa darcovi. Často bývajú veľmi jedinečné a niekedy dokonca formou zážitku. Je teda možné prispieť akoukoľvek sumou, ale štandardne býva niekoľko levelov odmien, napr. 10 – 500 eur.

Crowdfunding sa využíva nielen v športe po celom svete, ale aj v iných sférach, ako financovanie rôznych koncertov alebo dokonca vývoja nových produktov.

Aké sú hlavné ciele vášho portálu a občianskeho združenia?

Čo sa týka portálu, ide nám najmä o to, aby sme pomohli mladým športovcom získať financie na ich zlepšenie. Ponúknuť im možnosť napredovať vo svojich snoch a cieľoch, prípadne zviditeľniť mladé talenty a pomôcť im získať viac podporovateľov alebo sponzorov.

Ak sa pýtate na OZ Podporšport, máme širšie úmysly. Naším cieľom je, aby sa na šport začalo pozerať z troch iného uhla. Aby sa ľudia dozvedeli niečo viac o menšinových športoch, o živote mladých športovcov. Nejde nám len o to, aby si uvedomili, že je dobré šport podporovať, ale aj o to, aby k športu viedli svoje deti.

Akým spôsobom vyberáte športovcov do programu?

Športovci musia súťažiť za nejaký klub a reprezentovať Slovensko v zahraničí alebo sa aspoň zúčastňovať na majstrovstvách Slovenska. Takisto nesmú byť profesionálmi, teda nesmú sa športom živiť. Pri výbere športovca zavážia jeho výsledky, ale aj to, ako kvalitne a pútavo pripravil svoj projekt. Je potrebné, aby projekt zaujal a aby sprostredkoval vášeň pre šport a upútal potenciálneho podporovateľa. Projekty však posudzujeme osobitne.

Koľko športovcov sa k vám už doteraz prihlásilo?

Doteraz sa nám prihlásilo okolo 15 športovcov. Projekty však ešte neboli spustené, ako som už uviedla v úvode, z rôznych dôvodov. Počítame však s týmito športovcami do budúcnosti. Radi by sme pomohli každému z nich a, samozrejme, mnohým iným.

Na aké obdobie podporujete vybraného športovca?

Športovec si vyberá dĺžku obdobia v rozpätí 30 až 50 dní, počas ktorých bude jeho projekt na stránke aktívny – ľudia naň budú môcť prispievať.

1625765_1398322597134002_8276613182049510952_n

Akým spôsobom môžu ľudia prispievať na váš portál?

Tento rok bolo možné prispieť 2 % cez našu partnerskú organizáciu OZ Laurum, ktorá nám vypomohla, pretože my ako nové OZ nemáme ešte nárok prijímať 2 % z daní. Keďže sme ale OZ, ktokoľvek nám môže finančné prostriedky darovať. Stačí nás kontaktovať, aby sme zariadili všetko potrebné, ako napr. darovaciu zmluvu. Sme však naklonené akejkoľvek forme podpory. Dôležité sú pre nás najmä partnerstvá a kontakty z rôznych sfér.

Zúčastňujete sa aktívne na športových podujatiach?

Zatiaľ sme mali bežecký tím na Národnom behu Devín. Bola to podarená akcia. Naše baby boli na registrácii a rozdávali tričká našim bežcom. Ľudia sa zaujímali a pridali sa aj niektorí, ktorí pôvodne prihlásení neboli. Nazbieralo sa niečo cez 20 ľudí, ktorí chceli podporiť našu myšlienku a tím podporšport.sk sa umiestnil na výbornom 51. mieste! V budúcnosti by sme chceli vytvoriť stabilný bežecký tím na rôznych pretekoch po Slovensku a inde. Postupom času by sme sa chceli zapojiť aj do iných aktivít spojených najmä so športom detí. Lebo kde začať, ak nie u nich.

Aké sú vaše plány a vízie do budúcnosti?

Keďže každá máme za sebou iné skúsenosti a vzdelanie, máme veľa nápadov, ako by sa naša 12936550_1399689786997283_5910089562034257364_nsnaha mohla vyvíjať do budúcna. Všetky nápady si značíme, ale držíme sa trocha pri zemi. Zvolili sme prístup step-by-step, nechceme veci komplikovať a mať veľké oči, aby sme nestratili motiváciu. Detaily si zatiaľ necháme pre seba. V podstate ale platí, že sa plne sústredíme na spustenie funkčnej platformy a privítame každý nápad alebo radu od kohokoľvek.

Bližšie informácie môžete nájsť na stránke:

http://podporsport.sk/nas-tim/

alebo na blogu :

http://podporsport.sk/co-je-to-vlastne-ten-crowdfunding-pre-toho-kto-este-nevie-a-hanbi-sa-opytat/