O potrebe strečingu boli napísané stovky rôznych kníh, všetky sa však zhodujú v tom, že nestrečované svaly sa ťažšie uvoľňujú, zostávajú dlhšie skrátené a stuhnuté. Strečing je vhodné vykonávať v teplom prostredí. Svaly sa musia najprv zohriať akoby na „prevádzkovú teplotu“.

Dynamický strečing je orientovaný na konkrétnu funkciu svalu pri pohybe, pričom sa vďaka špecifickým cvikom zvyšuje rozsah pohybu. Pri dynamickom strečingu sa pripravuje na výkon tzv. svalové vretienko. Tento tenzo-receptor vo svaloch reaguje na natiahnutie svalu a je zodpovedný aj za propriorecepciu, teda vnímanie polohy tela v priestore a voči gravitácii. Okrem dynamického existujú aj ďalšie druhy strečingu, napr. postizometrická relaxácia, Andersonova alebo opakovacia metóda, ale tie sú vhodné skôr po tréningu. Pri nich má svalové vretienko čas adaptovať sa na novú dĺžku natiahnutého svalu. Dynamické pohyby naopak aktivujú nervový systém, zvyšujú telesnú teplotu a pripravujú celé telo na športový, fyzický výkon. Dostupné štúdie preukázali, že po dynamickom strečingu sa zlepšil výkon športovcov.

Ukážky konkrétnych cvičení:

gplem3-6150 gplem3-6149

1. Strečing krčných svalov. Zapájajú sa najmä rotátory hlavy, dlhý sval hlavy, svaly ramena.

gplem3-6153 gplem3-6156

2. Strečing svalov ramena, lopatiek a svalov ramenného pletenca. Zapájajú sa aj flexory ramenného kĺbu, deltový sval, trapézový a prsný sval.

gplem3-6163 gplem3-6164

3. Strečing svalov ramena, lopatiek a svalov ramenného pletenca. Zapájajú sa aj flexory ramenného kĺbu, deltový sval, trapézový a prsný sval.

gplem3-6172 gplem3-6175

4. Strečing chrbtových svalov, svalov stehna a lýtka. Zapájajú sa vzpriamovače trupu aj veľký sedací sval. Najmä dvojhlavý sval stehenný a dvojhlavý sval lýtkový sú citlivé na stuhnutie a skrátenie u aktívnych aj rekreačných športovcoch.

gplem3-6180 gplem3-6179

5. Strečing laterálnych flexorov trupu v stoji. Zapájajú sa šikmé brušné svaly, bedrové svaly aj rotátory. Svaly stredu tela (core) fungujú ako stabilizátory azvýšená flexibilita dolnej časti trupu zvyšuje rozsah pohybu pri množstve športov.

gplem3-6187

6. Strečing dolných končatín a trupu. Cvik vykonávame na obe strany. Zapájajú sa najmä svaly stehenné, lýtkové, stabilizátory trupu, core aj brušné svaly.

  gplem3-6190 gplem3-6191 gplem3-6193

7. Komplexnejší dynamický strečingový cvik dolných končatín a chrbtových svalov. Zapájajú sa takmer všetky hlavné svalové skupiny, v poslednej fáze s dôrazom na svaly stehna a lýtka, podobne ako pri cviku 4.

gplem3-6201

8. Cvik, pri ktorom je dôležitá stabilita trupu. Zapájané sú svaly prednej časti stehna, teda štvorhlavý sval stehenný, svaly bedrostehenné, krajčírsky sval. Cvik je vhodný pre tých, ktorí trénujú rýchly beh, šprint, skoky alebo kopy, keďže pri týchto cvikoch je vyvíjaný veľký nápor na štvorhlavý stehenný sval.

gplem3-6202 gplem3-6203

9. Strečing zameraný na rotátory trupy. Vykonáva sa vo výpade na ľavú alebo pravú nohu a s rotáciou trupu na obe strany.

gplem3-6205 gplem3-6208

10. Variácia predchádzajúceho cviku so zapojením svalov horných končatín. Dôraz je kladený na stabilizačné svaly a core.

gplem3-6214 gplem3-6216

11. Strečing chrbtových svalov, svalov stehna a lýtka. Okrem hlbokých vzpriamovačov trupu sú zapojené svaly sedacie, stehenné, lýtkové, svaly ramena a trapézový sval. Práve pri športe alebo pri strese dochádza k stuhnutiu hlbokých svalov chrbta, cvik má teda aj preventívny charakter.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.