Cyklo odrážadlo alebo radšej bicykel pre deti

Čo je pre menšie deti lepšie: cyklo odrážadlo alebo rovno bicykel? Táto otázka trápi mnohých rodičov. Odpoveď na ňu však nie je jednoznačná. Oboje má svoje klady i zápory. Väčšina začne s odrážadlom a plynule prejde na detský bicykel. Poďme však pekne po poriadku.

Cyklo odrážadlo

Odrážací bicykel bez pedálov, známy aj ako first bike, je na trhu pomerne krátko a staršia generácia naň pozerá nedôverčivo. Veď bicyklovať na klasickom bicykli sa naučil každý a žiadne odrážadlá neboli treba. Moderní rodičia si však myslia, že pre malé deti, pokojne už od dvoch rokov, je vhodnejšie cyklo odrážadlo . Mladšie deti šliapanie do pedálov príliš nezaujíma a nevedia ako naň.

Cyklo odrážadlo je ideálne pre deti od dvoch do piatich rokov, pretože má výškovo nastaviteľné sedadlo. Deti sa na ňom naučia jazdiť veľmi rýchlo a umožní vám to prekonávať aj dlhšie vzdialenosti ako len chôdzou. Dieťa sa na ňom naučí odrážať nohami a trénuje jemnú motoriku. Osvojí si na ňom základy držania rovnováhy a bude pripravené na klasický bicykel. Deti potom bez problémov sadnú na bicykel, dokonca bez prídavných koliesok.

Odrážadlo má od najmenších bicyklov dvoj až trojnásobne nižšiu hmotnosť a preto sa menším deťom lepšie ovláda a ľahšie sa na ňom naučia jazdiť. Ak jazda na ňom dieťa vonku omrzí, ľahko ho odnesiete.

Bicykle

Detské bicykle si vyžadujú určité zručnosti, viac sily a udržanie rovnováhy. S tou pomôžu pomocné kolieska. Dvojročné dieťa si však ani s tými na bicykel netrúfne. Ak sa dieťa učí držať rovnováhu na bicykli, je to preň o niečo zložitejšie, pretože sa popritom musí učiť ešte aj rozbiehať a šliapať do pedálov. Ak sa rovnováha natrénuje už na cyklo odrážadle, ako aj odhad vzdialenosti, polomer otáčania a brzdenie, dieťa sadá na bicykel s väčšou istotou a pomocné kolieska nie sú vôbec potrebné.

Odrážadlo z Bicykla?

Túžba ušetriť a nekupovať cyklo odrážadlo aj bicykel, sa nevyplatí. Demontovanie pedálov z bicykla, aby vzniklo odrážadlo, nie je riešením. Detské bicykle majú vyššiu hmotnosť a menším deťom sa horšie ovládajú. Lepšie je investovať do kvalitnejšieho odrážadla, ktoré potom zdedí mladší súrodenec či dieťa v rodine, prípadne ho ešte predáte.

Ako vybrať Cyklo Odrážadlo

Na trhu je množstvo kvalitných, ale aj horších odrážadiel. Všímajte si detaily – žiadne ostré hrany a zakončenia, zaoblené rukoväte, predná vidlica chrániaca riadidlá pred pretočením (aby sa zabránilo zablokovaniu predného kolesa a následnému pádu).

Výška sedadla by mala byť taká, že v najnižšej polohe dočiahne dieťa na zem takmer celou plochou chodidiel. Rámy odrážadiel sú najčastejšie z ocele, hliníkovej zliatiny, kompozitných materiálov, laminátu, dreva (vrstvená vodeodolná preglejka). Čo sa týka kolies, najlepšie sa osvedčila klasika – vypletané kolesá s hliníkovými ráfikmi s kvalitným ložiskovým osadením. Najlacnejšie, avšak najmenej trvanlivé sú plastové kolieska bez ložísk, prípadne ložiská z plastu.

Kúpiť odrážadlo s ručnou brzdou alebo bez nej? Tie bez brzdy sú rovnako bezpečné ako s ňou. Rozdiel je len v spôsobe brzdenia. Buď dieťa brzdí nohami (a zoderie podrážky, v horšom prípade špice obuvi) alebo brzdou. Na druhú stranu malé dieťa na brzdovú páku často prstami nedočiahne. Výber je teda na vás.

Ako vybrať Bicykel

Prvý bicykel by mal mať jeden pevný prevod a kolesá vo veľkosti 12 palcov. Potom môžu deti prejsť na 16 palcové. Nejde však len o veľkosť kolies. Veľkosti by sa nemali preskakovať, ide o správnu výšku posedu a dĺžku rámu. Dieťa možno na väčšom bicykli dočiahne na pedále, ale nedočiahne na riadidlá, čo spôsobí problémy so zatáčaním. Nezatáča len rukami, ale celým telom. Výsledkom je nesprávne sedenie a negatívny vplyv na vyvíjajúce sa kosti. Odpružená vidlica je pri prvom bicykli zbytočná, pretože štýlu jazdy a učeniu lepšie vyhovuje pevná vidlica.

Či už sa rozhodnete pre cyklo odrážadlo alebo detský bicykel, prípadne obe možnosti, nezabudnite na prilbu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

  1. úplne súhlasím 🙂 my sme túto otázku riešili na jeseň – malý má 2 roky a to šlapanie ho neoslovilo vôbec, ale kúpili sme na radu cyklospeciality odrážadlo frog a to si zamiloval. Túto jeseň sme spolu prešli celé okolie tajch a nemal problém – chytilo ho to. Myslím si, že to šlapanie do pedálov vkľude odložíme o dva roky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať