Dajte celulitíde zbohom: 4 tipy, ako sa jej zbaviť

Celulitída trápi veľké množstvo žien. A aj napriek tomu, že ide o úplne prirodzený jav, nemôžeme povedať, že by sme ju na sebe videli rady. Existuje ale niekoľko zaručených spôsobov, ako jej prejavy zmiernite, alebo sa jej dokonca úplne zbavíte.

Celulitída je prirodzený jav a postihuje až 90 % žien. Na tele ju vidíte ako zvrásnenú kožu pripomínajúcu kôru pomaranča. Spôsobuje ju tukové tkanivo, v ktorom sa ukladajú odpadové látky a narúšajú tkanivo v pokožke, čo sa prejavuje ako celulitída. Ale nemusíte zúfať, tejto svojej nevzhľadnej kamarátky sa môžete jednoducho zbaviť. Bude to chcieť ale pevnú vôľu, dávku odhodlania a trpezlivosť. A v neposlednom rade to chce správne nastavenú myseľ, ktorá bude pracovať vo váš prospech.

Ste to, čo jete

Toto príslovie pozná snáď každý z nás, málokto nad ním ale premýšľa a riadi sa ním. Pokiaľ ale chcete čokoľvek zmeniť na svojom tele, či už pôjde o chudnutie, spevnenie, alebo zbavenie sa celulitídy, strava je to, čím by ste mali vždy začať. Najmä ak ste doteraz boli zvyknuté jesť nepravidelne, alebo väčšinu vášho jedálnička tvorila donáška a rýchle občerstvenie. Vyhýbajte sa umelým sladidlám, rafinovanému cukru, alkoholu a pozor aj na príliš veľké množstvo kávy, najmä tej sladenej a s mliekom.

Hľadajte zdravé náhrady

Neskúšajte zo dňa na deň kompletne prerobiť celý svoj jedálniček. Tento krok nevedie k efektívnemu výsledku. Radšej do stravy postupne pridávajte zdravé potraviny a napríklad vyprážané a tučné jedlá sa snažte nahradiť zdravším variantom. Do jedálnička zaraďte vlákninu, zeleninu, ovocie alebo strukoviny. Tukom sa vyhýbať nemusíte, je ale dôležité nájsť tie správne, preto sa zamerajte viac na rastlinné oleje, oriešky, semienka, ryby alebo napríklad avokádo.

Dbajte na pitný režim

Vedľa jedla je zo všetkého najdôležitejší pitný režim. Avšak sladené vody a malinovky vám úplne nepomôžu. Vôbec najlepšia je čistá voda. Dochutiť si ju môžete napríklad citrónom, mätou alebo si do vody pridať uhorku. Ak čistú vodu naozaj nezvládate piť, siahnite po prírodných sirupoch, tie rozmiešajte v džbáne s vodou a postupne na dávke uberajte a znižujte tak sladkosť. Uvidíte, že za chvíľu nedáte na čistú vodu dopustiť a na sladenú limonádu sa ani nepozriete.

Vody by ste denne mali vypiť okolo 1,5 až 2 litrov. V horúcich letných dňoch pokojne aj viac. Najjednoduchšie toho dosiahnete tak, že budete mať vodu neustále po ruke. Pripravte si preto veľký džbán s vodou a snažte sa ho celý vypiť. Osvieženie si môžete dopriať aj v podobe vodného melónu, ktorý je chutný a obsahuje veľa vody, a tak sa aj jeho konzumácia premietne do dennej dávky pitného režimu. Rovnako napríklad uhorka či šťavnaté ovocie. U toho ale pozor na fruktózu.

Pohyb je základ

A v neposlednom rade by ste sa mali hýbať. Najmä keď máte sedavé zamestnanie, do ktorého sa dopravíte autom a celý deň tak vlastne nezdvihnete zadok zo stoličky. Veríme, že každý do svojho denného rozvrhu dostane aspoň 30 minút alebo hodinu obyčajnej chôdze, cvičenia zameraného na zmiernenie celulitídy či iný pohyb. Stanovte si cieľ, napríklad že sa pôjdete na hodinu prejsť aspoň 5-krát do týždňa, alebo že vystúpite o zastávku skôr a zvyšok dôjdete pešo, prípadne vymeňte auto za bicykel, ak vám to možnosti dovoľujú.

Tip: Na spevnenie pokožky vyskúšajte tiež telové mlieka a krémy, ktoré pokožku hydratujú. Naneste krém na ruky a pomalými dlhými pohybmi masírujte oblasť stehien, zadku či rúk. Na pomoc si môžete zobrať aj masážny valček.

Čo sa cvičenia týka, nájdite si také, ktoré je zamerané na problematické partie, najmä boky, brucho, zadok. Efektívne sú klasické drepy, zdvíhanie panvy, ale aj chôdza do schodov. Nebojte sa nájsť si svojho trénera alebo trénerku, ktorý/ktorá vám s cvičením pomôže a nielen že vám ukáže správne cviky a nastaví vám cvičebný plán, ale funguje aj ako motivátor, ktorý vás bude hnať vpred a nenechajte sa odradiť, keď zmeny neuvidíte hneď.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať