Démon menom Perspirácia. Prichádza leto a s ním sa začne znova viac usmievať slnko. Teploty porastú a s pribúdajúcimi stupňami porastú aj kruhy v podpazuší. A bude to cítiť. Potenie a telesný zápach sa znova pre mnohých stáva problémom číslo jeden, a to nielen v každodennom živote, ale hlavne pri športe.
Tri písmena, tri funkcie – pot
Pot je vodnatý produkt potných žliaz a potenie je fyziologický (bežný, normálny) proces, ktorý je pre telo dôležitý hneď z niekoľkých hľadísk.
Na prvom mieste je termoregulácia – regulácia telesnej teploty, ktorú majú v popise práce žľazy ekrinné (malé potné žľazy). Pri telesnej záťaži sa zvyšuje svalový metabolizmus a tým pádom stúpa produkcia tepla. V prípade, že telo nie je dostatočne chladené inými spôsobmi regulácie (žiarenie, vedenie a prúdenie), zapoja sa ekrinné žľazy a vylúčia pot. Tým nastupuje najmohutnejší termoregulačný mechanizmus – evaporácia, odparovanie potu. Produkt ekrynných žliaz je prevažne voda a obsahuje i kyselinu mliečnu, močovinu a niektoré minerálne látky, napríklad chlorid sodný (NaCl čiže soľ), ktorému vďačí pot za svoju slanú chuť.
TIP: Športujte aj v horúčavách. Ale s rozumom!
Druhou funkciou je podpora imunity človeka. Pot je dôležitou súčasťou kyslého prostredia na ľudskej koži, ktoré chráni človeka pred mnohými nevítanými hosťami, ktorí by sa inak radi usídlili na tele. Pot tiež pomáha udržať čistotu vo vnútri tela – podieľa sa na vyplavovaní odpadových látok.
Na treťom mieste je funkcia komunikačná. Reč je o feromónoch vylúčených z apokrynných žliaz (veľké potné žľazy). Feromóny sú látky vysoko priťahujúce opačné pohlavie, takže keď najbližšie okolo vás niekto prejde na ulici a vy ucítite zvláštnu príťažlivú vôňu, nemusí to byť len šampón.
Pot nie je vždy kamarát
Telo je neuveriteľne zložitý mechanizmus a kadečo sa môže pokaziť. Proces potenia nie je výnimkou. Nadmerné potenie, odborne hyperhydratóza, sa prejavuje potením v pokoji a pri izbovej teplote. Táto porucha môže mať mnoho dôvodov od cukrovky až po užívanie niektorých antidepresív. Postihuje 1 – 2 % európskej populácie a značne zasahuje do denných aktivít. Nepríjemnosti zahŕňajú niekoľkonásobnú výmenu oblečenia, náchylnosť na plesne a kožné zápaly, a v neposlednom rade aj psychické problémy.
Vplyv kvalitného oblečenia na tepelnú reguláciu tela je nezanedbateľný a za najvhodnejšie pre šport výrobcovia prezentujú odevy z polyesterových materiálov, ktoré sú ľahké, odvádzajú pot od tela na povrch trička a rýchlo schnú. Pre bežné nešportové použitie sú vhodnejšie odevy z prevažne prírodných materiálov ako je ľan a bavlna. POZOR: Prírodný materiál nie je zárukou, že oblečenie neobsahuje nevhodné chemikálie.
Pokiaľ prestane fungovať potenie, tak ľudskému telu hrozí prehriatie – hypertermia. Stáva sa to hlavne pri precenení svojich možností alebo vykonávaním činností/športovaním v horúcom počasí. Následky prehriatia sú od miernych nevoľností až po kolaps organizmu – celkové zlyhávanie orgánov a poškodenie mozgu.
Zabráň poteniu, zabrániš zápachu. Alebo nie?
Nesmieme však zabudnúť na zápach potu. Na svedomí ho majú baktérie žijúce na koži a živiace sa vylúčeným potom, nie pot samotný. Je mnoho prístupov k tomu, ako zabrániť zápachu. Od prísneho režimu hygieny cez kozmetiku a odstránenie ochlpenia, až k laserovej operácii, pri ktorej sa teplom uzatvárajú žľazy. Každá z týchto možností má svojich zástancov aj odporcov.
Cvičením k trvalej invalidite? Športujeme nesprávne, tvrdí odborník
V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že pot je jeden z výstupov z tela – pot je teda produkt. Pokiaľ je nekvalitný výstup, musí byť chyba buď to v procese výroby (milióny rokov evolúcie/dokonalosť od Boha, vyberte si), alebo je chyba vo vstupoch. Vplyv stravy na telesný zápach je logický, keďže sa prostredníctvom potu vyplavujú niektoré odpadové látky z tela. Potraviny ako červené mäso, kofeínové nápoje či alkohol sú známymi potenciálnymi zhoršovateľmi zápachu. Obmedzenie alebo vynechanie daných potravín by sa malo odraziť na intenzite zápachu, ale nie okamžite. Organizmus sa musí najskôr detoxikovať, čo môže priniesť zhoršenie zápachu, a to trvá dni až mesiace.
Pot je chemikália. Zo strednej školy vieme, že chemikálie medzi sebou reagujú. V záujme nevytvárania nových pachových kreácií je teda potrebné odstrániť chemikálie, s ktorými by mohol pot reagovať. Jedným z najbežnejších zdrojov takýchto chemikálií sú tričká z umelých vlákien. Problémy môžu spôsobovať aj nevhodné pracie prášky a aviváže. O kvalite a vhodnosti jednotlivých výrobkov sa však musíte presvedčiť doslova na vlastnej koži.
K chemikáliám, ktoré môžu zhoršovať zápach, patria i kozmetické prípravky predávané v rámci boja proti zápachu. V súčasnej dobe je na trhu množstvo prípravkov, ktoré sa dajú rozčleniť do dvoch hlavných skupín: dezodoranty a antiperspiranty. Obe skupiny obsahujú látky, ktoré môžu pri kontakte s individuálnym zložením ľudského potu zareagovať opačne než výrobcovia zamýšľali.
TIP: Masáž ako liek pre (ne)športovcov každého druhu
Pri oboch skupinách je vhodné nájsť si čas a prečítať si zloženie, keďže množstvo látok obsiahnutých v masovo vyrábaných prípravkoch je škodlivých (parabeny, hliník, triclosan…). V záujme zdravia hľadajte prípravok z neškodných surovín, ktorý bude účinný, príjemne voňajúci a zároveň nezaťaží aj vašu peňaženku. Ak ste taký nenašli, môžete skúsiť alternatívu a domáci deodorant si vyrobiť svojpomocne.
Pot a šport patria k sebe…
…a to jednoznačne. O športovcovi, ktorý sa pri cvičení ani trochu nezapotil, sa hovorilo, že je to flákač. V poslednej dobe nastala démonizácia potenia a pritom sa zabúda, že zvýšené potenie je jeden z efektov športovania. Pri športovaní v teple si časom telo zvykne a adaptuje sa. U adaptovaných osôb dochádza k väčšiemu objemu potenia, k zníženiu vylučovaných minerálnych látok a zníženiu srdečnej frekvencie. Dôvodom je zvýšená efektivita termoregulačných mechanizmov tela – pri vyššej teplote okolitého prostredia sa začína skôr potiť. Pri aktívnom športovaní dochádza v priebehu jednej hodiny cvičenia k stratám 1 – 5 litrov vody, vrátane minerálov obsiahnutých v pote. Správny pitný režim dá telu možnosť ochladiť a očistiť sa a môže pomôcť zaujať feromónmi aj opačné pohlavie.
[…] TIP: Démon menom Perspirácia […]
[…] TIP: Démon menom Perspirácia […]