Dendroterapeutická diéta – jedlo zo stromov

Dendroterapeutická diéta – jedlo zo stromov. Dendroterapiu ako prírodnú liečbu každý z nás pozná asi najlepšie. Čaje, kúry, zábaly, kúpele, masti, likéry či rôzne tinktúry z lesných drevín už určite nejeden z nás použil. Vedeli ste však, že dendroterapeutickou stravou vieme vyliečiť aj ochorenia, ktoré nám dlhodobo znepríjemňujú život?

Dendroterapeutickú liečbu využívame hojne vo svojom živote. Nevieme si už predstaviť deň bez dobrého bylinkového čaju či použitia vhodného bylinkového prípravku v čase ochorenia, ale aj ako preventívne opatrenie. No napadlo vám, že konzumáciou jednotlivých surovín, ktoré pochádzajú zo stromov, si vieme pripraviť diétu, ktorá je chutná, zdravá a navyše aj telu prospešná? Prinášame zopár informácií, rád a odporúčaní, o ktorých ste možno ani netušili, ako vedia zatočiť s niektorými beznádejne liečenými chorobami.

Návrat do minulosti

Reč je o dendroterapeutickej diéte a nejde pritom o žiaden módny výstrelok v oblasti dietológie. Tento spôsob stravovania sa vracia k spôsobom stravovania, ktoré využívali najstaršie pokolenia ľudstva. Siahajú až do praveku. Dendroterapeutická strava je založená na evolučnom vývoji človeka, ktorého počiatky sa datujú až do niekoľko stotisícročnej minulosti. Prečo tak ďaleko?

TIP: Alexandra schudla neuveriteľných 24 kíl

Ľudia v tom čase netrpeli v takom hojnom počte „modernými“ ochoreniami, akými sú napríklad: autoimunitné ochorenia – celiakia či cukrovka, srdcové ochorenia, obezita, mozgové ochorenia – schizofrénia, autizmus, rôzne typy rakoviny, reumatická artritída, neplodnosť, depresie, chronická únava, kožné choroby a mnohé ďalšie.

Sme to, čo jeme

Ak by sme sa pýtali na príčinu, prečo je tomu tak, odpoveď je jednoznačná. Môže za ňu to, čo jeme. Hlavnou príčinou civilizačných ochorení je práve dnešná strava, ktorá je založená prevažne na obilninách, teda na vyšľachtenej pšenici s pozmeneným genetickým kódom. Preto je pochopiteľné, že pred 10-tisíc rokmi vyzerala naša strava úplne inak. Pozostávala z mäsa ulovených zvierat, z bylín, korienkov, tráv, nešľachtenej zeleniny, ovocia s nízkym obsahom cukru a rôznych ďalších plodov stromov.

Žalude, bukvice a gaštany patrili medzi najväčšie plody, aké vtedy existovali, a to bol základný zdroj sacharidov. Pre človeka bolo jednoduchšie vyrobiť si múku napríklad zo žaluďov, ako sa trápiť zbieraním zrniečok tráv – čo boli predchodcovia dnešných obilnín.

4

Bez cukru a bez lepku

Ešte pred 60 rokmi ľudia používali múku vyrobenú z plodov stromov. Poznali napríklad žaluďovú, bukvicovú či zo svätojánskeho chlebíka vyrobenú múku, ktorú uprednostňovali pred pšenicou. Na rozdiel od takej, tá z plodov stromov mala nízky glykemický index, ktorý nezvyšoval hladinu cukru v krvi a neobsahoval žiaden lepok. Už len touto „kvapkou v mori“ bežnej stravy nemohli poznať, čo je cukrovka či celiakia. Poďakoval sa im za to ich imunitný systém a rovnováha hladiny cukru v krvi.

TIP: Med – elixír života. Čo o ňom ešte nevieme?

Zabudnuté stromové pochúťky

Namiesto rafinovaných olejov používali tie vyrobené zo stromov. Do zabudnutia takmer odišiel bukvicový olej alebo niektoré liečivé stromové pochúťky v podobe kôr a živíc. Tie sú vhodné na priamu konzumáciu alebo aj na liečebné procedúry v podobe zábalov. Taktiež nesmieme zabudnúť spomenúť aj ihličie a listy stromov. Čaje, sirupy a tinktúry boli a stále sú vhodné na rôzne zdravotné problémy a neduhy.

5

Zmenilo nám to kvalitu života

Veľmi dlho trvalo, kým sme sa v stravovaní začali opäť vracať k minulosti a k blahodarnym účinkom produktov stromov pre náš organizmus. Okrem vhodného a zdraviu prospešného dendroterapeutického diétovania sa začína mnoho ľudí ozývať, ako im to v pozitívnom slova zmysle zmenilo život k lepšiemu. Dokázali sa tak stravou vyliečiť z rôznych dlhotrvajúcich chorôb či zdravotných problémov. Niektorým prestali vďaka tejto úprave stravy vypadávať vlasy, schudli, zbavili sa rôznych kožných ochorení ako lupienky, kandidy (plesne) a mnohých iných.

Liek na rôzne problémy

„Mne táto strava pomohla zdravo pribrať, pretože som trpela podvýživou. Taktiež mi zmizol ekzém a lupiny vo vlasoch,“ píše Lenka na jednom z blogov. Ďalšia žena trpela neplodnosťou. Nemohla prirodzene otehotnieť. No len čo zmenila stravu, splnil sa jej sen založiť si rodinu. Mnohí hovoria o najlepšej a najzdravšej diéte, ktorá ich zbavila nečistôt v organizme, detoxikovali svoje telo. „Je to dobrá diéta na prečistenie organizmu. Držím ju už skoro štvrť roka a cítim sa fajn. K tomu ako bonus som schudla 12 kíl. Výhodou je to, že som schudla skutočne z tukových zásob, mám to potvrdené aj špeciálnym prístrojom.“

2

Potraviny vhodné na diétu

Dendroterapeutická diéta má pár spoločných znakov s tou nízkosacharidovou a paleo diétou, no v porovnaní s nimi sa zo skúseností viacerých ľudí považuje za najvhodnejšiu. Ak chcete schudnúť či zbaviť sa, prípadne potlačiť prejavy spomínaných ochorení, stojí to za skúšku. Dendroterapeutická diéta patrí skôr k tukovým diétam, kde nie sú obmedzené sacharidy len množstvom, ale aj ich pôvodom.

TIP: 5 tipov, ako sa nabiť energiou

Tu je dôležité postrehnúť ten rozdiel – sacharidy áno, ale tie, ktoré majú svoj pôvod z plodov stromov. Preto ľudia využívajúci túto diétu pečú prevažne z mandľovej, kokosovej alebo žaluďovej múky. Z olejov sa preferuje hlavne olivový, kokosový a mandľový. Teda žiadne rastlinné oleje ako je palmový, slnečnicový či repkový. Mliečne výrobky sú v tejto diéte absolútne vylúčené. Mäso a vajíčka sa môžu jesť bez obmedzenia.

Vyliečili sa z kožných ochorení

O tom, aká účinná je táto diéta, je možné nájsť mnoho skvelých referencií. Niektorým pomohla zatočiť s ekzémom. „Túto dendroterapeutickú stravu skúšala moja kamarátka, ktorá trpela atopickým ekzémom. Konečne niečo, čo jej zabralo. Ekzém zmizol v krátkom čase úplne bez stopy.“ Je to pochopiteľné, pretože dendroterapeutická diéta nemôže obsahovať alergény, ako je lepok alebo mlieko, čo sú jedny z hlavných príčin kožných problémov. Inému diéta odbúrala pleseň z organizmu. „O túto stravu som sa začal zaujímať práve v súvislosti so zaplesneným organizmom.

Múky zo stromov, ktoré som na internete objavil, sú:  mandľová, lieskooriešková, kokosová a žaluďová. Je tu aj škrob kuzu, ktorý pleseň vraj stráviť nedokáže. Je to veľmi zaujímavá odnož paleo diéty. Pre niekoho na prvý pohľad šialená, ale má svoju logiku. Dendroterapeutickú stravu konzumujem už tri mesiace a cítim sa s ňou najlepšie za celý svoj život. Nikdy predtým som nemal toľko energie ako teraz, zmizol mi aj ekzém a viditeľne sa mi spevnila postava.“

1

Prestali im padať vlasy

Petrovi odporučili dendroteraputickú stravu po tom, čo ho vypadávanie vlasov priviedlo do zúfalstva. „Pretože som vo svojich 26 rokoch zostal skoro úplne plešatý, nemal som už čo stratiť. Moja strava pozostávala okrem iných ingrediencií taktiež zo sušených bobúľ zo stromu saw palmetto, o ktorých mnoho ľudí netuší, že blokujú škodlivé DHT ako chemický finasterid. Dnes mám vlasy zase husté a keď sa pozriem na svoje fotky spred roka, tak je to skutočný zázrak.“ Marek začal dodržiavať dendroterapeutickú diétu pred štyrmi mesiacmi a vlasy mu prestali padať, dokonca spozoroval ich zhustnutie.

TIP: Silné účinky zázvoru proti migréne potvrdené / Bojujte proti migréne zázvorom

„Povedal by som, že táto strava je prvá vec, ktorá mi skutočne zaberá. Nepoužívam žiadne obilninové múky, na mojom jedálničku nájdete len múky z plodov stromov – mandľovú, žaluďovú, kokosovú, lieskoorieškovú. Celá diéta je tým pádom nízkosacharidová a môj celkový denný príjem sacharidov spadol pod 100 gramov. Potrebnú energiu naháňam pomocou tukov. Používam hlavne olivový a kokosový olej. Nejem nič mliečne, preto bielkoviny prijímam hlavne z mäsa a rýb. Rovnako ako mäso, tak aj zeleninu preferujem v bio kvalite, pretože toho zjem skutočne veľa,“ uzatvára spokojný konzument v diskusii.

Zaradenie stromových potravín do jedálnička jednoznačne prospieva nášmu zdraviu. Je len na nás, či sa necháme ovládať potravinárskym priemyslom, ktorý sa nás snaží presvedčiť o tom, že nezdravé a škodlivé potraviny sú vhodné nielen pre nás, ale pre celú rodinu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať