Liek na každú chorobu

Ľuďom často chýba kontakt s prírodou, takmer celé dni trávia v kanceláriách, v autách a svojom domove. Príroda, hlavne stromy, nám však pritom poskytujú dve nezastupiteľné veci: správne ionizovaný vzduch a živú rastlinnú energiu, ktorú potrebuje každý živočích. Ľudia, ktorí majú zdravotné problémy a dajú na radu odborníkov, navštívia prírodu, nájdu si čas na stromy, majú výborné výsledky v liečbe najrôznejších chorôb ako astma, borelióza, bolesti chrbtice, depresie, rôzne kožné choroby, napríklad plesne, atopický ekzém a mnoho iných. Lekári zo skúseností sami hovoria, že žiadna choroba sa nedá liečiť bez kontaktu s prírodou vo vydýchanom uzavretom priestore doma alebo v práci. Pobyt v prírode je výborná kompenzácia za hodiny strávené v kancelárii. My ľudia sme stále pevne spojení s prírodou a sme na nej priamo závislí, či si to priznáme alebo nie.

Dendroterapia je jedna z najprirodzenejších metód, vďaka ktorej vieme vyťažiť liečivé účinky zo stromov. Stačí pod stromom vykonávať svoju obľúbenú činnosť napríklad čítať knihu, učiť sa, štrikovať, maľovať, fotografovať alebo byť len tak opretý a so zatvorenými očami relaxovať.

Dendroterapiu často mnohí z nás využívajú aj bez toho, aby si to uvedomovali. Napríklad také nosenie gaštanov, šišiek alebo iných plodov vo vrecku. Niekto si podvedome umiestni lavičku priamo pod strom, iní radi chodia bosí po tráve alebo trávia svoj voľný čas v parku pod stromami na pikniku… to je taktiež druh dendroterapie.

1

Účinok potvrdili aj vedci

Stromy a ľudia mali odpradávna medzi sebou vytvorený harmonický vzťah. Stromy boli súčasťou ich života a bývania. Tam, kde sú stromy, je život oveľa zdravší a po psychickej stránke aj kvalitnejší. To, čo naši predkovia považovali za prirodzené, dnes je aj vedecky potvrdené. V Holandsku sa 10-tisíc ľudí vo veku 16 až 26 rokov podrobilo výskumu, ktorý potvrdil, že ľudia žijúci v blízkosti lesa boli o 20 percent menej chorí ako tí, ktorí žili v meste.

Biológovia robili vedecký výskum, v ktorom použili vzorky stromov borovice, brezy, duba a topoľa. Potom ich pokryli baktériami, ktoré rozptýlili do týchto vzoriek. Zistili, že vzorka z ihličia sa vyčistila od mikroorganizmov po 10 minútach a dub po 15 minútach. Najdlhšie to trvalo breze a topoľu. Tie sa zneutralizovali až po 20-25 minútach.

Vedci týchto pokusov dospeli k záveru, že aj samotné bývanie v drevenom dome alebo v zrube môže výrazne zlepšiť úroveň pozitívnej energie a zároveň lepšie vplýva na naše fyzické a psychické zdravie.

3

Stromy ako antibiotikum

Každému je už dávno známe, aké liečivé účinky má kôra, listy a plody mnohých stromov. Lekári a vedci potvrdzujú v tomto smere úspechy v ľudovom liečiteľstve. Stále pribúdajú nové a nové dôkazy, akú liečivú silu majú stromy. Vedci taktiež zistili, že stromy na rôzne choroby pôsobia ako prírodné antibiotikum. Niektoré druhy stromov vypúšťajú do ovzdušia látky nazývané fytoncídy, ktoré účinne dezinfikujú sliznicu hrdla a nosa. Nie je preto prekvapujúce, keď lekár odporúča ľuďom s respiračnými ochoreniami a infekciami pobyt v lese, najmä v ihličnatom. Z ihličnanov vyzdvihujú hlavne borovicu a smrek. Ak sa nad tým zamyslíme, aj samotné nemocnice sú obklopené alejou stromov, hlavne ihličnanov. Známe liečebné kúpele taktiež môžeme nájsť v prostredí, kde sa nachádza ich veľké množstvo. Dokonca čím vyššie sú položené, tým je vyšší výskyt borovíc a smrekov a tým pádom preniká do ovzdušia aj viac liečivých látok.

Stromy, ktoré rastú vo veľkých zhlukoch, produkujú taktiež mikroklímu, ktorá je prospešná pre ľudský organizmus. Vzduch v lese je veľmi čistý a je nasýtený kyslíkom. V skutočnosti stromy absorbujú toxické látky ako oxid uhličitý, oxid siričitý a ťažké kovy ako olovo, kadmium, meď a zinok a menia ho na telu prospešné látky.

2

Známe vlastnosti stromov

Prečo vidíme ľudí objímať stromy? Stromy poskytujú obrovskú dávku energie a posilňujú náš imunitný systém voči chorobám. Ako je to možné? Energetické pole zdravých stromov má negatívny potenciál, ktorý je prospešný pre chorých, depresívnych ľudí. Keď sa stretne takýto človek so stromom, odstránia sa kladné ióny. Tie majú negatívny dopad na obehovú sústavu, zlyhanie všetkých systémov, medzi inými hlavne tráviaci a systém močového ústrojenstva. Kvôli tomu sa ľudia často sťažujú na silné migrény, bolesť hlavy, svalov, reumatizmus, ako aj všetky psychické problémy. Známe sú aj vlastnosti stromov, ktoré rastú v našich podmienkach. Tu sú len niektoré z nich:

Dub – je silný generátor pozitívnej energie a prispieva k zlepšeniu funkcie mozgu. Rovnako pôsobí ako antistresový prostriedok. Navyše dub zlepšuje krvný obeh a znižuje dobu zotavenia po chorobe.

Breza – jeden z najviac vyhľadávaných stromov vôbec. Je zdrojom energie a vitality, ktorá pomáha pri prechladnutí a chrípke. Breza dokonale ionizuje vzduch.

Smrek – lieči ochorenia nervového systému. Je veľmi užitočný pre tých, ktorí trpia častými depresiami. Jeho účinky vám umožnia vidieť lepšie stránky života. Je často vyhľadávaný aj ľuďmi s respiračnými ťažkosťami. Je odporúčaný ako stavebný materiál pre domy z dreva a zruby.

Borovica, lipa, buk a jabloň – posilňujú imunitný systém, znižujú únavu a eliminujú stres. Dlhodobé trávenie času v borovicovom lese odbúrava kašeľ, nádchu a uľahčuje vykašliavanie hlienu.

Osika, vŕba a topoľ – ponúkajú pokoj a pozitívne myslenie. To má vplyv na lepšiu mozgovú činnosť a zlepšujú aj krvný obeh. Predovšetkým však urýchľujú regeneráciu.

V lete je veľmi veľa možností, ako tráviť čas v prírode a v spoločnosti stromov. Tak na čo ešte čakáte? Choďte do lesa alebo do parku. Byť medzi stromami vám len a len urobí dobre.

5

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.