Desať adrenalínových športov aj v jeseni

Mountainboarding

Ide o celkom mladý šport. Bol vymyslený v posledných šiestich rokoch. Pri jeho vzniku sa tvorivo realizovali skateboardisti, ktorí do skateboardingu chceli vniesť ešte viac adrenalínu. Počas hľadania vhodnej dráhy použili rôzne kopce a vyvýšeniny v horách, čím vznikol tento „kríženec“ skateboardingu a snowboardingu. Tento šport má však bližšie ku skateovaniu, pretože počas mountainboardingu stojíte na doske podobnej skateu, ale vaše nohy sú pripútané. Tento nový druh športu okrem poriadnej dávky adrenalínu prináša aj tvrdý a nepredvídateľný pád.

Mountainboarding
Mountainboarding

Kanoing

Kanoing je skvelý nápad, ako zrelaxovať v podobe veľmi zaujímavého športu. Spoznáte krásy divokej vody a zažijete dobrodružstvá, na ktoré budete dlho a radi spomínať. Napríklad také Švajčiarsko ponúka výborné podmienky pre kanoing, pretože leží na rozvodí troch morí a pramení tam niekoľko významných európskych riek.

Kanoing
Kanoing

Sand Yachting

Ak sa chcete ešte aj v jeseni prevetrať po vlnách alebo si proste chcete vychutnať „vodný“ šport bez toho, aby ste ostali premočení, skúste Sand Yachting, inak povedané piesočný alebo pozemný jachting. Tento šport je takisto známy aj pod pomenovaním Land Yachting či Land Sailing. V poslednom čase okrem jachtingu na vlnách sa piesočný jachting teší čoraz väčšej obľube. Vymenia sa len vodné vlny za tie piesočné. Nadšenci tohto potešenia hovoria, že jedným z dôvodov, prečo si tento druh športu zamilovali je ten, že v sandy jachtingu sa toľko nenamanévrujete ako na ozajstnej jachte alebo lodi.

Sand Yachting
Sand Yachting

Beh do kopca

Beh do kopca je príjemným spestrením tréningu a jeseň je na to ideálna. V porovnaní s klasickým behom po rovine je náročnejší, čiže perfektný pre všetkých tých, ktorí chcú schudnúť, pretože sa pri ňom spáli väčšie množstvo kalórií. Závisí to však aj od toho, akú trasu si bežec vyberie. Najčastejšie ide o prírodné prostredie, ktoré má nezabudnuteľné čaro. Veď kto by si nezamiloval beh, pri ktorom môže počúvať zurčiaci potok a šum stromov, hlavne na jeseň, ktorá navyše hýri krásnymi farbami? Do tohto športu sa môžete zapojiť aj súťažne, kde sa navyše testuje aj orientačná a navigačná schopnosť.

Beh do kopca
Beh do kopca

Kiting

Kiting, jeden z najmladších a zároveň najdynamickejšie sa rozvíjajúcich adrenalínových športov súčasnosti, je možné vyskúšať na akýkoľvek spôsob. Základom je len tzv. drak – kite, ktorý slúži spolu s vetrom na uvedenie do pohybu. Drak je v tvare leteckého krídla, ktorý letec ovláda dlhými šnúrami. V lete, v zime, na vode i na suchu, akokoľvek sa dá zalietať. Preto sa dá kiting prevádzkovať v našich podmienkach celoročne na množstvo spôsobov. V prípade jazdy na snehu ide o snowkiting, pričom jazdec môže používať lyže alebo snowboard. Landkiting sa jazdí na boarde s kolieskami a pri buggykitingu jazdec sedí v trojkolesovej buggyne. Dajú sa použiť aj korčule.

surf-1493847_1280

Jazda na koni

Pre mnohých z nás sa kone javia dostatočne obrovské na to, aby sme pred nimi mali prirodzený rešpekt, no pre deti sú to naopak fascinujúce zvery. Mnohé deti zlákajú kone práve svojím ušľachtilým zjavom, nádherným pohybom a pocitom slobody, ktorý zosobňujú. Návšteva jazdeckého centra je vhodná možnosť, ako tráviť jesenný čas aj ako rodina. Jazda na koni je jeden z najstarších športov a spĺňa všetky definície športu. Je to zároveň aj balzam na dušu a náplasť na akékoľvek trápenie. Táto forma relaxu s pridanými hodnotami ako nádherný pohľad, krajší ako napríklad z bicykla, zaháňa depresiu. Napriek týmto pozitívnym pocitom ide o riadnu makačku. Je to šport, ktorým si vybudujete kondičku, rovnováhu, obratnosť tela a dokonca zistíte, že máte svaly, o ktorých ste ani netušili. Aj keď jazda vyzerá jednoducho, budete mať po nej veľkú svalovku, no stojí to za to.

Jazda na koni
Jazda na koni

Orientačné preteky

Orientačné preteky je športové odvetvie vytrvalostného charakteru, pri ktorom je úlohou prejsť alebo prebehnúť podľa mapy a buzoly trať vyznačenú na mape za čo najkratší čas. V teréne nie je trať vyznačená, sú tam umiestnené iba kontrolné stanovištia. Behá sa najčastejšie v prírode v lese, v parkoch, ale aj na sídliskách. Orientačný beh je ďalším vhodným nápadom, ako spolu tráviť čas ako rodina s deťmi. Ten zahŕňa prechádzku, duševnú stimuláciu a tímovú prácu. V Anglicku je tento šport vo veľkej obľube. Zvlášť keď na naplánovú trať schovajú poklad, ktorý je lákadlom hlavne pre deti.

7
Orientačný beh

Zdolávanie závalov a jaskýň

Známy šport hlavne v zahraničí, kde sa zdolávajú rôzne závaly a jaskyne. Je to rekreačná zábava skúmania prírodných jaskynných systémov. Nepredvídateľné prekážky sú to, čo ozvláštňuje tento rekreačný šport. Z tohto typu športu sa dá urobiť aj extrémny šport, tak je niekedy klasifikovaný pre isté nebezpečenstvá, hlavne pri zdolávaní vysokých a hlbinných prekážok. Keďže sú jaskyne väčšinou zastrčené v lesoch a poliach, dajú sa zdolávať kedykoľvek počas roka.

Zdolávanie závalov a jaskýň
Zdolávanie závalov a jaskýň

Horská cyklistika

Horská cyklistika je náročná na pohyb a psychiku pre neustále sa meniace prírodné podmienky. Nájsť dobrý a vhodný horský bicykel nie je také ťažké, ako nájsť dobré miesto na jazdu. Našťastie, na internete nájdete veľa cyklistických stránok, ktoré pomáhajú vyriešiť tento problém, dokonca s podrobnosťami o trasách. Horská cyklistika má aj svoje preteky, v súčasnosti sa preteká v štyroch rozdielnych disciplínach (downhill, cross-country, cross-country marathon a four cross).

Horská cyklistika
Horská cyklistika

Via Ferrata

Via Ferrata je cesta v náročnom horskom teréne. V doslovnom preklade to znamená železné cesty, ale tento šport v sebe zahŕňa akýkoľvek druh horskej trate, kde používame všetky dostupné pomôcky ako horolezci alebo stúpadlá a schodíky, ktoré nám pomáhajú na ceste hore. Pôvod tohto športu treba hľadať v talianskych Dolomitoch, kde boli postavené prvé príklady takýchto ciest na podporu cestovania vojakov počas prvej svetovej vojny. Via Ferraty sa potom rozšírili do celého sveta. Ak ste vždy chceli vyliezť na vrchol, ale hovoríte si, že to nezvládnete, nájdite si človeka, ktorý tieto chodníky má schodené a vydajte sa s ním na cestu.

Via Ferrata
Via Ferrata
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať