Do cyklistického velodrómu v Prešove možno zainvestujú sponzori

0
Velodróm v Prešove postavili v roku 1989 podľa olympijských parametrov pre tieto cyklistické dráhy. Financovaný bol z federálnych prostriedkov vtedajšej ČSSR. Sklon betónového oválu je 37 stupňov v zákrutách a 12 stupňov na rovinkách, dĺžka dráhy je 333,33 km (3 kolá = 1 km), šírka 7,5m. Dole je ešte asfaltový ovál, ktorý využívajú in-line korčuliari. Ešte v roku 2003 tu trénoval aj cyklista Peter Sagan, trojnásobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France. Velodróm, ktorý je teraz jediný v SR od roku 2004 chátra. Pred rozpadom ČSSR bol v Prešove najväčší cyklistický klub v SR, ktorý mal 150 – 160 členov. V tých časoch získali 16 titulov M-ČSSR v mládežníckych kategóriách. Nový cyklistický oddiel Š.K. Velodrom Prešov má teraz 18 členov, žiakov a dorastencov, z nich aj jedno dievča. V súčasnosti sa plánuje rekonštrukcia velodrómu. Na tento účel mesto Prešov vyčlenilo z rozpočtu 100 tisíc eur. Ďalšie financie by radi v Prešove získali aj z programov cezhraničnej spolupráce zahraničných fondov krajín EÚ. Na snímke dorastenci počas tréningu, v žltom drese Dávid Štofanko a v bielom Martin Olšavský 4. augusta 2014. FOTO TASR – Milan Kapusta
- Reklama -

Prešov – Do revitalizácie prešovského cyklistického velodrómu prejavili záujem investovať ľudia okolo lekára Branislava Deleja. O investícii rokovali na prešovskej radnici zatiaľ vo verbálnej rovine, malo by ísť o sumu šesť až osem miliónov eur. Informovala o tom na štvrtkovom brífingu po zasadnutí mestskej rady primátorka Prešova Andrea Turčanová. O možnej finančnej pomoci sa hovorilo v súvislosti s prerokúvaním informatívnej správy o cyklistickom štadióne v Prešove.

určanová pripomenula, že o velodróme niekoľkokrát rokovala aj s prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky Petrom Privarom, ktorý sa na tento, dnes už jediný cyklistický ovál na Slovenku bol aj osobne pozrieť.

“Pán Privara oslovil pána Deleja, ktorý, keďže je vášnivý cyklista a bývalý Prešovčan, sa rozhodol mestu pomôcť a začal intenzívne hľadať ďalších sponzorov. Prišli s ponukou vytvorenia obchodnej spoločnosti, ktorá by vedela prefinacovať šesť až osem miliónov eur do velodrómu. Myslím, že keby sa to podarilo, tak náš velodróm by bol jedinečný v celej strednej Európe a dostali by sme ho na úroveň medzinárodných pretekov,” uviedla Turčanová.

Podľa primátorky obe strany deklarovali, že majú záujem spolupracovať. Mesto teraz čaká na oficiálnu ponuku, ktorú by mohli prerokovať poslanci v mestskom zastupiteľstve.

Velodróm na Športovej ulici v Prešove je v súčasnosti v takom stave, že sa tam dá trénovať, ale nie je možné na ňom organizovať súťaže väčšieho rozsahu. V oplotenom areáli štadióna sa nachádza cyklistický ovál s obslužnými plochami a zeleňou, hľadisko, garáže, vstupný objekt s ubytovacím zariadením a s podchodmi do hľadiska i na plochu oválu. Pri vstupe sa nachádzajú pokladne a toalety pre verejnosť tzv. rondo.

Mesto na velodróme doteraz zrekonštruovalo vnútorný betónový chodník po celej dĺžke oválu, čiastočne investovalo do opravy osvetlenia, urobilo sa ochranné oplotenie dráhy, peniaze išli aj do opravy vstupnej brány a obnovy mantinelov po obvode dráhy.

Budova v areáli si vyžaduje kompletné zateplenie vrátane strechy, výmeny okien, opravu kotolne a ronda. Primátorka uviedla, že do úvahy prichádza aj možnosť združených prostriedkov.

- Reklama -