Drsný šport s vôňou dreva

Ostrí a nabrúsení

Povolanie drevorubačov je u nás akosi v úzadí záujmu a obmedzuje sa takmer výlučne na čiernu kroniku nehôd. Pritom v minulosti boli pilčíci, drevorubači a ich fyzicky náročné povolanie dokonca námetom šesťdielneho seriálu „Stříbrná pila“ z roku 1978. Dnes by možno neustál kritiku obsahu a hereckých výkonov česko­‑slovenskej hereckej elity, no nádherné prostredie Beskýd a práca s drevom dodávajú seriálu hlbší rozmer. Perlou záverečného dielu je súťaž majstrov drevárskeho remesla, ktorí predvádzajú svoje umenie. Jej súčasnou a modernou obdobou je súťaž STIHL TIMBERSPORTS.

Úlohou súťaže, ktorá sa koná už od roku 1985, je ukázať tradíciu a krásu namáhavej práce s drevom a prezentovať úctyhodné fyzické výkony, silu a presnosť. V súčasnosti tento nebezpečný, ale zároveň krásny šport ročne sleduje vyše 20 miliónov ľudí vo viac ako 62 krajinách sveta.

V Stuttgarte lietali triesky

Víťazi lokálnych kôl sa kvalifikujú do najbližšieho celosvetového finále STIHL TIMBERSPORTS Professional Series. Majstrovstvá sveta sa naposledy konali v nemeckom Stuttgarte na sklonku októbra 2013. Súťaž prilákala chlapov, ktorí nie sú žiadne zápalky a dokážu sa poriadne oháňať sekerou. Pri ich výkonoch doslova lietajú triesky. Takmer nadľudským výkonom prihliadalo toho roku v Porsche Arena vyše 15 000 divákov.

Drevorubači pricestovali z 24 krajín sveta, medzi ktorými nechýbalo Španielsko, Nemecko, Veľká Británia, Poľsko, Kanada, USA, Írsko, Nový Zéland, Austrália, ale aj Čechy. Celkom 120 atlétov. Na súťaži nechýbali ani legendy ako niekoľkonásobný majster sveta Jason Wynyard z Nového Zélandu, Robert Ebner z Nemecka, Brad De Losa z Austrálie a Toni Flueckiger zo Švajčiarska. Predstavil sa aj sympatický Čech Martin Komárek z Oseka u Milevska.
Adrenalínové disciplíny

STC_TE_CZEC_JM_0001

Disciplíny sú pripravované s ohľadom na maximálnu bezpečnosť pretekárov aj divákov, hocako nebezpečne vyzerajú. Počínajúc pomôckami, cez chrániče, až po ochranné plexisklá a vzdialenosť divákov od pódia. Mimoriadne náročná, ale o to viac divácky atraktívna disciplína je Springboard Chop. Súťažiaci musí do presne pripraveného kmeňa vysekať asi meter nad zemou zásek, do neho umiestniť pripravenú dosku s kovovým hrotom a vysekať druhý zásek vo výške 2,8 metra. Stojac na prvej doske potom musí do vyššieho záseku umiestniť ďalšiu dosku, vyliezť na ňu a odťať asi 45-centimetrový kmeň. Ako pre Šport je život potvrdil Martin Komárek, Springboard Chop je jeho najobľúbenejšou disciplínou kvôli náročnosti a rôznorodosti techník. „Za posledné roky mám na vlastný tréning menej času, no zato sa snažím organizovať Timbersports u nás v Čechách. Na tréning sa sústreďujem zhruba dva týždne pred súťažou. Napríklad pred majstrovstvami sveta trénujem intenzívne 3× denne, 5× do týždňa. Celkovo za rok absolvujem približne sedem veľkých pretekov. Timbersports sa zúčastňujem už štrnástu sezónu,“ hovorí M. Komárek.

Stock Saw – Kráľovská disciplína, ktorá dokonale preverí schopnosti pilčíka. Súťažiaci musia použiť stanovenú motorovú pílu MS 660 STIHL Magnum®. Začínajú s oboma rukami na kmeni a s pílou vo voľnobehu na zemi. Po odštartovaní pilčík odpíli zo 40 cm hrubého kmeňa tzv. koláč s hrúbkou 10 cm. Začína zhora a predpísaný druhý koláč urobí zdola kmeňa. Rekordmanom je Martin Komárek, ktorému sa to podarilo v roku 2010 za 9,45 sekundy.

Hot Saw – V tejto disciplíne súťažiaci používa vlastnú pílu s upraveným motorom, zvyčajne pochádzajúcim
z vodných alebo snežných skútrov. Po odštartovaní musí urobiť tri rovnaké rezy a urezať 15 cm hrubé koláče zo 46 cm kmeňa. Niektoré podomácky upravené píly dosahujú rýchlosť reťaze až 260 km/h. Svetový rekord drží Matt Bush od roku 2003 a má hodnotu 5,085 sekundy.

Single Buck – Súťažiaci odrezáva kus „koláča“ zo 46 cm hrubej bielej borovice pomocou jediného súvislého neprerušeného rezu jednomužnou pílou. Proti zaseknutiu píly súťažiacemu pomáha pomocník, ktorý vkladá klin do rezu a mastí list píly multisprejom. Latku nastavil Jason Wynyard, ktorému sa podarilo odpíliť koláč za 9,39 sekundy v roku 2007.

Standing Block Chop – Súťažiaci musí sekerou akoby zoťať strom, teda vertikálne upevnený kmeň bielej borovice hrubý 30 cm. Svetový rekord v tejto disciplíne drží opäť viacnásobný majster sveta Jason Wynyard, a to už od roku 2003. Kmeň zoťal za 12,11 sekundy.

Underhand Chop – Pretekár stojí oboma nohami od seba na kmeni bielej borovice s hrúbkou 32 cm a sekerou ho pretína vo dvoje. V podstate si zatína medzi chodidlá. Disciplínu pre tvrdých chlapov zatiaľ najlepšie zvládol David Bolstad v roku 1999. Podarilo sa mu preťať kmeň za 12,28 sekundy.

Springboard Chop – Súťažiaci musí odťať kmeň balansujúc iba na vratkej doske vloženej do ním vysekaného záseku v tomto kmeni vo výške 2,8 metra. Mimoriadne náročná disciplína, v ktorej je doma David Bolstad z Nového Zélandu – držiteľ svetového rekordu 32,77 sekundy.

STC_SI_AWAR_JM_0011


Výsledková listina svetového šampionátu 2013

Pílenie, rezanie a sekanie počas dvojdňového zápolenia na súťaži STIHL TIMBERSPORTS
(25.-26. októbra 2013) najlepšie zvládol 37-ročný Bad DeLosa z Austrálie, ktorý sa zaslúžene stal svetovým šampiónom pre rok 2013. Druhý skončil Matthew Cogar z USA a tretí s neskrývanou radosťou Čech Martin Komárek. Cenu šampiónovi odovzdal Dr. Nikolaus Stihl. Vynikajúci domáci reprezentant Robert Ebner stratil náskok a cenné sekundy až v poslednej disciplíne Hot Saw, kedy musel pílu štartovať druhýkrát. Doterajší päťnásobný šampión Jason Wynyard sa musel uspokojiť s piatym miestom.

Individuálne poradie:
1. Brad de Losa (USA)
2. Matthew Cogar (USA)
3. Martin Komárek (ČR)
4. Robert Ebner (GER)
5. Jason Wynyard (N. Zél)
6. Mitch Hewitt (Kan.)
7. Istvan Juhasz (Ma)
8. Daniel Vincente (ESP)
9. Krystian Kaczmarek (POL)
10. Spike Milton (V. Br.)

Poradie tímov:
1. Nový Zéland
2. USA
3. Austrália
4. Kanada
5. Nemecko
6. Veľká Británia
7. Turecko
8. Švédsko
9. Švajčiarsko
10. Česká republika

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať