[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Zdroj: Juraj Púchlo | Foto: Filip Hudec[/fusion_text][/one_full][fusion_text]Olympijské hry skloňujú vo všetkých pádoch. A nielen ony. Zaznievajú z úst fanúšikov, trénerov, olympijského zväzu aj predstaviteľov federácie. Hry v Londýne im síce o pár bodov unikli, ale dnes krok za krokom plnia ďalšiu misiu. Jej cieľom je účasť na LOH v brazílskom Riu de Janeiro. Sympatické beachvolejbalistky Dominika Nestarcová a Natália Dubovcová.

 

Skvelá sezóna 2014

Z pohľadu svetového rankingu zažili vynikajúci rok 2014. Náš najlepší beachvolejbalový pár sa premiérou predral do semifinále na okruhu svetovej série a získal dva bronzy na grandslamoch FIVB Grand Slam Stavanger v Nórsku a FIVB Grand Slam Long Beach v USA. Tretí bronz pridali na CEV Masters Biel/Bienne vo Švajčiarsku. Okrem toho obhájili v Košiciach zlato na majstrovstvách Slovenska a získali spoločne rekordný piaty titul. Za výborný úspech treba určite považovať i deviate miesto vybojované na majstrovstvách Európy v talianskom Cagliari. Doteraz sa každú sezónu zlepšili a sezóna 2014 nebola výnimkou, pričom stúpajúca výkonnosť sa pretavila aj do niekoľkých medailí. Sympatické beachvolejbalistky sa tak postarali o najväčšie úspechy v histórii slovenského plážového volejbalu a strhli na seba pozornosť médií. Aj dnes sa na vás usmievajú z tituliek lifestylových, ba dokonca biznisových magazínov. Toho roku pokračujú v ceste za svojím snom, ktorým je účasť na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro.

 

CEV_EuroBeach_20150731-180303

 

Kvalitná príprava v Španielsku

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Okrídlené tvrdenie sa v prípade našich beachvolejbalistiek napĺňa. Prípravu na sezónu považujú obe za mimoriadne kvalitnú. Väčšinu z nej absolvovali na slnečnom Tenerife, najväčšom z Kanárskych ostrov. Dominika: „Absolvovali sme jednu z najlepších príprav za posledné roky. Tých deväť týždňov na Tenerife sme s novým trénerom intenzívne trénovali, hlavne vonku. Vždy sme trénovali v hale 2 až 3 mesiace, potom sme sa na mesiac sťahovali von. Príprava bola o to kvalitnejšia, lebo sme boli v hale iba mesiac. Dúfame, že sa to odzrkadlí na tohtoročnej sezóne, ktorá bude dôležitá pre kvalifikáciu na olympiádu.“ Natália Dubovcová dodala: „Tešila nás stopercentná pozornosť trénera, upravoval plány podľa štádia prípravy a s blížiacim sa termínom sezóny. Z Kanárskych ostrovov je Tenerife ešte „najprijateľnejší“, lebo napríklad na Fuerte je veľmi silný vietor. Sme pripravené v podstate na všetko, okrem dažďa (smiech).“ Skvelú prípravu a výsledky z tréningov sa dievčatá momentálne snažia pretaviť do výsledkov a umiestnenia vo svetovom rankingu.

 

8

 

Postup do Ria z rebríčka

Ako sa dostať do Ria? V podstate sú tri možnosti. Prvou je postup z kontinentálneho pohára, kde postupuje 8 tímov. Európa má však veľmi silné tímy a tak by sa do prvej osmičky nemuseli naše reprezentantky dostať. Priamo postupuje tiež víťazný tím z majstrovstiev sveta. To je druhá možnosť. Tretia, ktorú si vybrali aj Dominika s Natáliou, je postup z rebríčka. Vo svetovom rankingu musia teda „nahrať“ toľko bodov, aby sa umiestnili do 15. miesta. Našťastie, tento rebríček je redukovaný, teda postupujú len 2 tímy z jednej krajiny. Hoci by aj bodovo boli prvé štyri brazílske tímy, tak iba dva z nich si zahrajú na LOH. Ak by sa v súčasnosti svetový rebríček uzatvoril, tak by tam hralo aj naše beachvolejbalové duo. Body sa však do olympijskej kvalifikácie počítajú až do júna 2016 (LOH začínajú 5. augusta 2016). Prioritou reprezentantiek je cielene získať potrebné body, čomu podriadili aj účasť na relevantných bodovaných podujatiach a naopak musia oželieť účasť na iných, nebodovaných turnajoch, napríklad na univerziáde. Dodajme, že sa ráta 12 najlepších výsledkov a ak by nemali potrebný počet bodov z granslamov a major series, tak sa pokúsia získať ďalšie na majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy. Počet turnajov je ale limitovaný aj finančnými možnosťami tímu a Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

Prezident SVF Ľubor Halanda sa na tlačovke ešte pred začiatkom šnúry turnajov vyjadril: „Myslím si, že dievčatá nemusím siahodlho predstavovať, že svojimi výkonmi, výsledkami a vystupovaním sa predstavili a preslávili samé. Robia Slovensku dobré meno po celom svete. Želáme si, aby im vydržala forma, zdravie slúžilo, aby sa nezranili a neochoreli a aby nazbierali toľko bodov ako minulý rok, aby vďaka nim postúpili na ich prvé olympijské hry. Vytvárame im podmienky v rámci našich možností, i keď ministerstvo školstva nevyčlenilo pre beachvolejbal dotácie – Natáliu a Dominiku dotujeme zo šestkového volejbalu (pozn. red. MOV beachvolejbal zaraďuje medzi kolektívne športy, natíska sa ironická poznámka, že „dvaja už sú dav“). Vidíme tie litre potu, stovky hodín odriekania, oceňujeme snahu manažéra, trénera a fyzioterapeuta Miloša Dubovca, a preto majú na ceste do Ria našu podporu.“

 

CEV_EuroBeach_20150731-180814

 

Otázky medzi turnajmi

Dominiku a Natáliu sme s otázkami pre portál Šport je život zastihli ešte na starom kontinente, vo Švajčiarsku. V súčasnosti ich inde ako na turnaji alebo v kratučkej prestávke medzi turnajmi (keď sa hlavne presúvajú na iný turnaj) nemožno „odchytiť“. „Sezóna je skutočne v plnom prúde. Máme za sebou dobré a aj slabšie výsledky, ale to je normálne. Rovnaké je to u ďalších tímov. Sme síce profesionálni športovci, ale nie sme stroje a nemôže mať každý účastník z turnaja medailu. Predsa sú iba tri (smiech),“ komentovali aktuálne dianie obe dievčatá. Dominika Nestarcová: „Každý sa pripravuje na 100 % a každý chce vyhrávať. Niečo z toho minulého roku obhájime, niečo sa nám podarí.“

Samozrejme, každý radšej vidí výhry a medaily ako prehry. No do výsledkov zápasov a turnaja sa premieta toľko faktorov, že to, ako to nakoniec dopadne, možno sotva odhadnúť. „Niekedy je kľúčovým faktorom extrémne počasie, či už teplo, alebo zima, prípadne silný vietor. Veľkým problémom býva jet lag, pretože turnaje nasledujú tesne za sebou a my nemôžeme prísť na turnaj skôr a aklimatizovať sa,“ potvrdzujú beachvolejbalistky. Olympiáda však nie je lákadlom iba pre Dominiku a Natáliu. Hlad po miestenke vo výprave na LOH do Ria majú aj súperky. „Technicky a kondične sú na tom dvojice na vrcholovej úrovni podobne. Rozhoduje hlava, jednoducho či dokáže ukázať to, čo vie v daný moment. Svojimi výkonmi nás prekvapila Kanaďanka Pavan, ktorá po minulé sezóny cez zimu hrávala šestkový volejbal, kde bola veľká hviezda a beachvolejbalu sa venovala len cez leto. Túto zimu sa však zamerala len na beachvolejbal a dvojica Pavan/Bansley spravila mimoriadny pokrok. Počas tejto sezóny získali už niekoľko medaily,“ povedali pre portál Šport je život naše reprezentantky.

 

CEV_EuroBeach_20150731-180853

 

Sezóna 2015 v číslach

Dominike a Natálii sa podarilo uspieť v Moskve, odkiaľ si odniesli kopec bodov za výborné 5. miesto. Počas FIVB Grand Slam vo švajčiarskom Gstaade vyrobili pre médiá menšiu senzáciu, keď v play-off zvíťazili nad favorizovaným duom Fendricková/Hansonová z USA. Napokon skončili na 25. mieste. Podrobnejšie výsledky turnajov sú uvedené v tabuľke. Na záver uveďme citát Natálie Dubovcovej: „Verím, že keď budeme zdravé, tak budeme hrať dobre.“ Aj my veríme a držíme palce.

 

postup do semi


 

Dátum Turnaj Krajina Umiestnenie
20. – 24. 5. FIVB Open ČR (Praha) 9. miesto
26. – 31. 5. FIVB Grand Slam Rusko (Moskva) 5. miesto
26. 6. – 5. 7. MS mužov a žien Holandsko (Haag, Amsterdam, Apeldoorn, Rotterdam) 17. miesto
2. – 7. 6. FIVB Major Series Chorvátsko (Poreč) 25. miesto
9. – 14. 6. FIVB Major Series Nórsko (Stavanger) 9. miesto
16. – 21. 7. FIVB Grand Slam USA (St. Petersburg) 25. miesto
7. – 12. 7. FIVB Major Series Švajčiarsko (Gstaad) 25. miesto
21. – 26. 7. FIVB Grand SLam Japonsko (Jokohama) 17.miesto
28. 7. – 2. 8. CEV Finále ME Rakúsko (Klagenfut) 4. miesto
11. – 16. 8. FIVB Open Turecko (Istanbul)
18. – 23. 8. FIVB Grand Slam USA (Long Beach)
25. – 30. 8. FIVB Grand Slam Poľsko (Olsztyn)
1. – 6. 9. FIVB Major Series Nemecko
8. – 13. 9. FIVB Open Rusko (Soči)
22. – 27. 9. FIVB Open Čína (Xiamen)
1. – 4. 10. FIVB Finále World Tour mužov a žien Čína (Xiamen)
7. – 11. 10. FIVB Open Mexiko (Puerto Vallarta)
8. – 13. 12. FIVB Open JAR (Mangaung)

Natália Dubovcová (5. Júla 1990)

Mama reprezentovala ČSSR a má bronzovú medailu z majstrovstiev Európy, otec hral za Červenú hviezdu Bratislava a neskôr pôsobil ako tréner, starý otec aj strýko boli volejbaloví rozhodcovia. Pred volejbalom sa však venovala 4 roky atletike na športovom gymnáziu. Atletický základ bolo to najlepšie, čo pre ňu a sestru mohli rodičia vymyslieť. Volejbalové základy sa naučila v Slávii UK, ale prvé úspechy v šestkovom volejbale zažila so ŠŠK Bilíkova. Bola v kadetskej a juniorskej reprezentácii, ale v maturitnom ročníku sa začala venovať už iba plážovému volejbalu. Býva v Bratislave, ale srdce má v Prahe. Študuje externe mediálnu komunikáciu na Paneurópskej vysokej škole. Miluje knihy, ale nečíta všetko, čo jej príde pod ruku. Toto má vraj podobne aj s priateľmi. Nepotrebuje ich veľa, ale tých, ktorých má, sú skvelí. Ako priznala pre SJZ, počas sezóny veľa času nemá, ale na jeseň, keď je v Prahe, tak chodí na keramiku a jogu.

Dominika Nestarcová (12. decembra 1984)

Pochádza z Pezinka a okrem pár rokov, ktoré bola v Taliansku, Rakúsku a potom v Bratislave, tam žije dodnes. Od šiestich rokov jazdila na koni. K volejbalu sa dostala celkom náhodou, keď ju sestra zavolala na tréning. Neskôr hrala 6 rokov extraligu za Pezinok. Keď skončila, vietor ju zavial na piesok a beachvolejbal mala ako hobby. Vtedy prijala výzvu od Miloša Dubovca ísť do tímu s Natáliou. Vyštudovala ekonómiu a podnikanie na PEVŠ a nastúpila na Fakultu psychológie PEVŠ. Rada trávi voľný čas doma v spoločnosti hŕstky skvelých kamarátov, rodiny a priateľa. Rada si zahrá bedminton a občas basketbal.


[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”50px” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][youtube id=”https://youtu.be/08vHrZKIEl0″ width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”Duo Nestarcová – Dubovcová mieri do Ria” link=”https://sjz.sk/duo-nestarcova-dubovcova-mieri-do-ria/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/11-300×200.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full]