Elektronika na turistike

Elektronika na turistike. Viacerí z vás neodolajú a vydajú sa do terénu napr. na turistiku či na bicykel, aby si mohli oddýchnuť či zašportovať. Dnes je však doba elektronická, a preto si väčšina so sebou berie aj elektronickú výbavu. Najčastejšie je to mobilný telefón, fotoaparát, ale aj navigačný prístroj. V čom nám môžu tieto prístroje pomôcť a naopak, na čo si treba dávať pozor?

xperia_Z3

Smartfón do terénu

Niektoré moderné telefóny sú robené predovšetkým na dizajn a v skutočnosti toho príliš veľa nevydržia. Sú tenké, obyčajne vyzerajú efektne avšak do náročného terénu alebo na šport nie sú celkom vhodné. Existujú aj smartfóny, ktoré sú na jednej strane elegantné a na druhej strane aj poriadne odolné. Odolnosť sa vyjadruje stupňom krytia, ktorý charakterizuje, ako je zariadenie odolné proti prenikaniu pevných častí a vody do jeho vnútra. Najvyšším stupňom je IP68, čo je vlastne trvalé ponorenie do vody.

TIP: Čo priniesla IFA pre športovcov?

Typickým predstaviteľom odolných telefónov je značka Sony, ktorá svoje najvyššie modely smartfónov a tabletov vyrába presne tak, aby ste ich mohli používať aj v teréne. Musíte na to len zabezpečiť, aby boli všetky krytky na zariadení zatvorené. Napr. Xperia Z3 alebo menší Xperia Z3 Compact môžete pokojne umývať od nečistôt aj v potoku. To sa pri pohybe v teréne hodí, lebo vplyvu vody, napr. vo forme dažďa, sa na turistike či pri bicyklovaní nevyhnete.

Druhým spôsobom, ako sa dá poškodiť smartfón, sú jeho pády na zem. Pokiaľ ide o pád displejom na zem s kamienkami, je veľká pravdepodobnosť, že si to displej odnesie. Prasknutie prednej strany smartfónu znamená opravu vo výške od 150 do 250 eur. Veľa závisí od tohto, či je prasknuté vrchné sklo alebo aj displej. Sú samozrejme smartfóny, ktoré majú aj zvýšenú odolnosť proti rozbitiu displeja. Ide o splnenie vojenských štandardov MIL pri páde z definovanej výšky na konkrétny typ podložky. Typickým predstaviteľom smartfónu, ktorý sa dá používať aj v drsnejších podmienkach, je značka CAT. Telefóny tohto výrobcu sú mimoriadne odolné a naozaj vydržia aj nešetrné zaobchádzanie, avšak zodpovedá tomu aj ich „priemyselný“ dizajn.

CAT_2Softvérová výbava

Obyčajne si vystačíte so základnou softvérovou výbavou v smartfónoch. Výhodné je nainštalovať si navigačné mapy, ktoré na navigáciu nebudú potrebovať pripojenie na internet, keďže to väčšinou  na horských túrach nebýva dostupné. Tzv. off-line mapy sa oplatia preto, lebo navigujú len pomocou GPS signálu. Príkladom bezplatných off-line máp sú Nokia Here alebo Sygic v základnej verzii. Obe na základnú navigáciu postačia, treba ale vedieť, že ide predovšetkým o cestnú navigáciu. Na presný pohyb v teréne potrebujete turistické mapy.

TIP: S aplikáciami na dovolenku

Oplatí sa stiahnuť si aj aplikáciu Compass a Barometer a tieto využívať pri pohybe v teréne. Vhodná je tiež aplikácia, ktorá pomocou blesku v telefóne dokáže vysielať núdzové signály. No a keď sme pri núdzových signáloch, určite nie je na škodu zobrať si so sebou aj tzv. powerbanku, čiže niečo ako nabíjačku. Viete si ňou dobiť telefón bez použitia sieťovej elektriny, čo sa zíde najmä v kritických situáciách. Powerbanky sa tiež vyrábajú v odolných, outdoorových variantoch.                gear_fit

Inteligentné hodinky

Aktuálnym trendom sú tzv. nositeľné zariadenia. Sú to prístroje, ktoré nosíte neustále na sebe a monitorujú vašu aktivitu. Najčastejšie sú to inteligentné hodinky a pomocou nich potom viete nielen koľko je hodín, ale aj to, koľko ste prešli krokov, koľko kalórií ste spálili, aký máte tep, akú dlhú vzdialenosť ste prešli a pod. Je to pre vás taký denník aktivity, ku ktorému sa dá vrátiť a podrobne si ho vyhodnotiť. Predstaviteľom inteligentných hodín je napr. Samsung Gear Fit, ktorý sa ľahko nosí, je vysoko odolný, avšak spojíte ho iba s telefónmi značky Samsung. No momentálne je na trhu veľa rôznych podobných zariadení, ktoré sú univerzálnejšie a spojíte ich s viacerými značkami, napríklad Garmin vivosmart.

canon_powershot

Odolné fotoaparáty a kamery

Bežný fotoaparát je pomerne citlivý na vodu i na pády, ale aj v tejto oblasti sa nájdu špecializované riešenia. Veď aj fotografie pod vodou majú svoje čaro a aj tie z ťažko dostupných miest. Jednoducho, máte spoločníka k vašim dobrodružstvám, aby ste si mohli urobiť zábery a neskôr ich ukázať svojim známym. Príkladom takéhoto fotoaparátu je Canon PowerShot D30, s ktorým môžete fotografovať pod vodou do hĺbky 25 metrov.

Ten je odolný aj voči nárazu a vybavený GPS snímačom – teda budete presne vedieť, kde ste fotky realizovali. Samozrejme, dá sa s ním nakrúcať aj video. Iným príkladom takéhoto fotoaparátu je Nikon Coolpix AW130s, ktorý má napr. zabudovanú podporu pre Wi-Fi a NFC, čo vám umožňuje ihneď po odfotení preniesť svoje fotky na sociálne siete, pokiaľ máte, samozrejme, pripojenie na internet J Tieto fotoaparáty sú odolné voči zvýšenej teplote, mrazu ale aj nárazu.

TIP: Ľudovít Kocsis: Niekto zbiera známky, ja medaily v karate

Iným spôsobom zaznamenania si kvalitných videí a fotografií hlavne pri akčnej zábave je kamera od firmy GoPro. Napr. produkt Hero 4 je super zariadenie s vysokým rozlíšením a tiež rýchlym zaznamenávaním dejov. Existujú viaceré typy takýchto kamier, napr. od firmy Panasonic alebo Garmin. Akčné kamery dokážu zachytiť mimoriadne dynamický pohyb, využijete ich pri skokoch na padáku, motokrose, hĺbkovom ponáraní a pod. Výhodou je, že pre ne existuje množstvo doplnkov, ktoré umožňujú pripevniť kameru napr. na prilbu alebo ruku. S dostatočne veľkou pamäťovou kartou si zachytíte aj dlhšie aktivity a neskôr si doma z nich vyberiete to, čo potrebujete.

  garmin_monterra_1

Špecializovaná elektronika do terénu

To, čo vám ale pri turistike najviac pomôže, sú špecializované turistické navigačné prístroje. Tieto plnia viacero úloh naraz a sú to zariadenia mimoriadne odolné voči poškodeniu. Spomeňme úplnú novinku Garmin Monterra, ktorá je postavená na báze operačného systému Android a teda dajú sa tu nainštalovať a použiť viaceré aplikácie pre tento systém. Má odolné minerálne sklo, ktoré sa nerozbije ani pri páde na kameň. Dá sa namontovať napr. na motorku, ale aj na bicykel a vo výbave sú aj turistické mapy.

garmin_monterraNa rozdiel od GPS prijímačoch v smartfónoch sa vyznačujú tieto špecializované prístroje oveľa lepším príjmom tohto signálu. Priestorové podmienky v takýchto navigátoroch totiž umožňujú použiť kvalitnejšie prijímače. Nebudete mať teda problémy s navigáciou ani v rokline medzi skalami alebo v hustom lese. Vo výbave je kvalitný fotoaparát a špeciálnou funkciou je rozpoznanie pohoria, na ktoré sa pozeráte cez kameru. Ako batériu môžete použiť dobíjateľný akumulátor alebo aj alkalické batérie. Vo výbave je presný kompas, barometer, merač zrýchlenia a napr. aj snímač slnečného žiarenia.

Celkovo je toho naozaj dosť, čo si môžete zobrať so sebou a spríjemniť si chvíle oddychu. No najdôležitejšie je správne odhadnúť svoje sily a užiť si každý okamih.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať