Populárna bratislavská značka pokračuje v pozitívnom trende. Z nášho tímu mám dobrý pocit, teší klubového funkcionára

Pomaly ale isto sa snažia prinavrátiť legendárnemu klubu stratený lesk a slávu. Keď to ešte pred pár rokmi vyzeralo s budúcnosťou petržalského futbalu pochmúrne, dnes majú tamojší fanúšikovia oveľa väčší dôvod na úsmev. „Engerau“, ako znie prezývka jedného z najstarších futbalových celkov u nás, sa totiž postupne šplhá súťažami smerom nahor a klub už aktuálne pôsobí v 2. lige.

Od samého začiatku tohto petržalského futbalového „vzkriesenia“ je pri tom mladý generálny manažér klubu ANDREJ KALINA, ktorý sa s našimi čitateľmi podelil o najčerstvejšie novinky, ako aj najbližšie ciele z kuchyne ambiciózneho druholigistu.

Čoskoro začne odvetná časť 2. futbalovej ligy. Na čo si ako nováčik na jar trúfate? Stanovili ste si aj nejaký konkrétny tabuľkový cieľ?

Už v lete sme si stanovili taký náš interný cieľ, ktorým bolo skončiť po sezóne do 6. miesta. To sa nám zatiaľ darí napĺňať a túto latku nechceme podliezť ani na jar. Ak teda skončíme celkovo aspoň na šiestej priečke, budeme v klube spokojní.

V zimnej príprave ste dosahovali dobré výsledky. Je podľa vás súčasný káder silnejší v porovnaní s tým spred pol roka, keď ste súťaž začínali?

Hlavne sme si v zime zadefinovali, že chceme priviesť kvalitu na úkor kvantity. Na súpiske sme totiž mali 21 hráčov do poľa + štvoricu brankárov, pričom teraz sme ten počet trošku zúžili.

Verím, že noví chlapci, ktorí sa k nám v zime pripojili, vystužia a doplnia káder tak, aby mal na jar ešte vyššiu konkurencieschopnosť. A keď to mám posúdiť podľa posledných zápasov z prípravy, tak musím povedať, že mám z mužstva dobrý pocit a dúfam, že v dobrých výsledkoch budeme pokračovať aj v „ostrých“ majstrovských dueloch.

Mohli by ste našim čitateľom bližšie predstaviť nové tváre v kabíne FC Petržalka?

Do mužstva pribudli stopéri Ladislav Szöcs a Denis Horník. Z Dunajskej Stredy k nám prišiel Péter Nagy a z Hodonína Jakub Kosorin. Ofenzívu posilní Jozef Sombat a podarilo sa nám tiež získať talentovaného dorastenca Nicolasa Pochylého.

V štádiu riešenia sú ešte 1-2 posty a uvidíme, ako sa to vyvinie. Rozhodne chceme káder doplniť citlivo a uvážene.

FC Petržalka - engerau
K postupovému cieľu staršieho dorastu by mal prispeť aj šikovný krídelník Nicolas Pochylý (celkom vpravo). Zdroj: fcpetrzalka.sk

Keď sa bavíme o hráčskej skladbe, tak Petržalka je v súčasnom globalizovanom a kozmopolitnom futbalovom svete tak trocha raritou. Neraz sa totiž stáva, že už aj vidiecke kluby z nižších líg majú v tíme viacero cudzincov. Vy však nemáte v kádri ani jedného legionára, ba dokonca ani hráča z Českej republiky. Ide o zámer alebo to skrátka tak vyšlo?

Jednoducho sme si povedali, že v súčasnom štádiu, v ktorom sa ako klub nachádzame, tak sa primárne zameriame na našich domácich chalanov. Teda na futbalistov, o ktorých si vieme pozisťovať viac informácií a overiť si názory na nich z viacerých strán aj zdrojov. A ako aj ukazujú doterajšie výsledky, dobrý futbal sa dá hrať aj s domácimi hráčmi. 

Petržalka pôsobí momentálne v 2. lige. Vedeli by ste si predstaviť čisto slovenský káder aj keby ste účinkovali v najvyššej súťaži, t.j. vo Fortuna lige?

Ja osobne by som si to predstaviť vedel, hoci je to v tejto fáze len hypotetická otázka. Zároveň si myslím, že takýto tím by mohol mať zaujímavú kvalitu. Netvrdím však, že ak by sa v budúcnosti objavil cudzinec, ktorý by bol kvalitatívne vyššie ako naši hráči, tak by sme sa bránili jeho angažovaniu. Ak by nám takýto prestup dával zmysel, tak určite by sme to zvažovali. Rozhodne však, aspoň nateraz, preferujeme slovenských futbalistov.

Pomáha vám pri angažovaní nových hráčov aj slávna a bohatá história petržalského klubu? Je to akási vaša konkurenčná výhoda?

Určite to zohrávalo svoju úlohu, no skôr v časoch, keď sme ešte účinkovali v nižších súťažiach. Ale za ešte dôležitejší považujem divácky faktor, respektíve našu silnú fanúšikovskú základňu. Pretože aj keď sme pôsobili v amatérskych ligách, fanúšikovia chodili na náš štadión fakt v hojnom počte, čo samozrejme imponuje prakticky každému hráčovi. K tomu by som pridal aj kvalitné zázemie a vo všeobecnosti kultúrne prostredie, ktoré u nás hráči vždy našli.

Takže áno, určite tá história zohrala istú rolu, no nemyslím, že úplne kľúčovú. Okrem toho teraz, keď už sme v celoštátnej súťaži, hráči sami prejavujú záujem prísť do nášho klubu a obliekať petržalský dres.

Za tento zvýšený záujem zo strany hráčov vďačíme jednak dobrým výsledkom na jeseň, ale aj dobrej reputácii, ktorú náš klub má.

Čo si máme predstaviť pod pojmom „dobrá reputácia“?

Vo futbalových kruhoch a tým pádom aj medzi samotnými hráčmi sa vie, že veci u nás fungujú správne a procesy, ktoré súvisia s riadením klubu ako organizácie, sú tu dobre nastavené. Futbalisti u nás nájdu príjemné a žičlivé pracovné prostredie s nádychom rodinného klubu. Možno aj preto máme dostatok kvalitných adeptov na náš dres a nemusíme zbytočne a nezmyselne preplácať vybraných hráčov.

FC Petržalka - engerau
Za športovo-technické záležitosti v klube je zodpovedný generálny manažér Andrej Kalina. Zdroj: fcpetrzalka.sk

Keď spomínate financie, respektíve výdavky na platy hráčov – môžete prezradiť, aký je ročný rozpočet klubu FC Petržalka?

Ide zhruba o sumu 400-tisíc eur. Z toho na mládež ide okolo 60% a zvyšok je určený pre seniorský A-tím.

Čo sa týka mládeže, viackrát ste v poslednom období verejne deklarovali, že chcete, aby petržalskí dorastenci hrávali od budúcej sezóny v najvyššej celoštátnej súťaži. Je postup dorasteneckých kategórií na rok 2019 pre vás klubovou prioritou?

Jednoznačne. Aj my vo vedení sa snažíme vytvárať čo najlepšie podmienky pre mládež, pričom akousi vlajkovou loďou by mala byť práve najstaršia veková kategória U 19. Aktuálne k tomuto ročníku prišiel tréner Maroš Šarmír, ktorý vlani dotiahol mužov Serede do Fortuna ligy, takže aj to poukazuje na naše ambície.

Takisto sa nám podarilo pred pár dňami získať talentovaného ofenzívneho hráča Nicolasa Pochylého, ktorý dokonca nastúpil aj do posledných dvoch prípravných stretnutí za seniorov. Veríme teda, že toto všetko nám v konečnom dôsledku pomôže k dosiahnutiu postupového cieľa. Určite by sme našich dorastencov chceli od sezóny 2019/20 vidieť medzi domácou elitou.

Na záver skúsme trochu netradične – zákulisie profi športu je rozhodne drsné a mimoriadne konkurenčné prostredie. Máte však aj napriek tomu nejaký úsmevný zážitok, prípadne kurióznu historku, na ktorú tak ľahko nezabudnete?

Hoci to už je pár rokov, jedna takáto historka mi utkvela v pamäti. Mali sme tu jedného dorastenca, ktorého sme v zime vzali do prípravy k mužom, pričom bol aj nominovaný na víkendový zápas. Chalanisko si však večer pred zápasom spomenul, že v rovnaký deň má mať FIFA turnaj (na Playstation) a náš zápas mu nepríjemne skrížil plány. A tak nelenil a rovno poslal trénerovi SMS-ku, že či by ho nemohol uvoľniť zo zápasu, lebo veď má FIFA turnaj. Keď som to počul a videl potom tú SMS, tak som si myslel, že sa mi to sníva (úsmev).

Nenechaj si ujsť náš katalóg plný športových potrieb aj pre fanúšikov futbalu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať