Favoritom ME v tanečnom športe v Košiciach aj slovenský pár

Slovenský paralympijský výbor má s organizovaním medzinárodných podujatí bohaté skúsenosti, ale ME v tanečnom športe sa na Slovensku budú konať prvýkrát. „Naša snaha o usporiadanie ME v tanečnom športe práve v Košiciach trvala viac než dva roky. Organizácia takéhoto podujatia je náročnejšia než v prípade akcie, na ktorej súťažia zdraví športovci. Rozdiel je napríklad v ubytovaní, keďže paralympijskí športovci potrebujú bezbariérové prístupy na izby. V Košiciach sa napokon všetky výpravy ubytujú v dvoch hoteloch. Keď sa podujatie vydarí, tak budeme premýšľať aj nad organizáciou majstrovstiev sveta,“ prezradil prezident organizačného výboru Ján Riapoš. Podľa jeho slov prišiel prvý impulz na konanie tohto podujatia práve v Košiciach od tanečníka Petra Vidašiča, ktorý je spoločne s Helenou Kašickou majstrom sveta a na domácom podujatí nebude chýbať.

Mesto Košice sa v roku 2016 pýši titulom Európske mesto športu a ME v tanečnom športe na vozíku budú jedným z najvýznamnejších podujatí. Potvrdila to aj viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová. „Je pre nás cťou hostiť ME v tanečnom športe. Je to jedno z najvýznamnejších podujatí v rámci Európskeho mesta športu, ktoré zároveň pomáha našej ambícii priblížiť šport čo najväčšiemu počtu ľudí. Očakávame účasť súťažiacich z viac než 14-tich krajín a dúfame, že ich mesto Košice zaujme natoľko, že sa sem budú v budúcnosti radi vracať. Organizátorom prajem hladký priebeh podujatia a našim tanečníkom splnenie ich cieľov,“ uviedla Lenártová.

Organizátori chcú vyjsť v ústrety divákom a vstup bude voľný vo všetky tri dni podujatia, pričom každý deň sa začína od 15.00. „Paralympizmus možno nie je tak mediálne zaujímavý ako „zdravý“ šport, ale o to zaujímavejšie sú príbehy jednotlivých športovcov. Žiaľ, v Košiciach neprivítame Ukrajinku Nadiiu Sivakovú, ktorá nedávno zomrela. Jej pamiatku si uctíme minútou ticha,“ prezradil Riapoš.

Priamy prenos zo Spoločenského pavilóna pôjde aj na oficiálnych stránkach Medzinárodného paralympijského výboru, čím sa organizátori chcú ešte viac priblížiť divákom a priaznivcom tohto športu.

Špeciálnymi hosťami programu budú Lukáš Spišák a Eva Tibenská, ktorí sú profesionálnymi majstrami Slovenska v štandardných tancoch. „Okrem slovenského páru Kašická – Vidašič budú favoritmi podujatia viaceré páry zo zahraničia. Napríklad z Ukrajiny, ale aj z ďalších krajín. Nepochybujem o tom, že diváci sa majú na čo tešiť, keďže ide o tanečné podujatie najvyššej úrovne,“ uviedla športová riaditeľka podujatia Natália Ščasná, ktorá zároveň vyzdvihla prístup mesta Košice k ME. „My na Slovensku vnímame bezbariérové autobusy ako vymoženosť, pritom by to mala byť samozrejmosť. Preto nás teší, že mesto Košice nám poskytne bezbariérové autobusy, ktoré budú pomáhať výpravám v presunoch medzi hotelom a Spoločenským pavilónom,“ dodala Ščasná.

Na parkete sa predstavia páry zo 14-tich krajín, Slovensko bude mať na súťaži päť dvojíc. „Dorastá nám generácia, ktorá bude v budúcnosti silnou konkurenciou pre Helenku a Petra a ktorá môže zabojovať o medaily aj v medzinárodnej konkurencii. Našou ďalšou ambíciou je spraviť tradíciu a pritiahnuť do Košíc aj Svetový pohár, prípadne aj majstrovstvá sveta,“ uviedol Ján Riapoš pre TASR.

Helena Kašická a Peter Vidašič budú v domácom prostredí patriť k najväčším favoritom a smelé ambície im nebudú chýbať. Predstavia sa v troch kategóriách a získať v nich prvenstvo by bolo ideálnym scenárom úspešnej slovenskej dvojice. „Dúfame, že sa to doma podarí a že získame tri zlaté medaily. Robíme všetko pre to, aby sa to podarilo. Očakávame, že najťažšie to bude v latinskoamerických tancoch, ale ľahké to určite nebude ani vo freestyle a štandardných,“ poznamenala Helena Kašická a Peter Vidašič dodal: „Je veľmi pekné sa tancom poďakovať ľuďom, ktorí nám pomáhajú vytvárať podmienky, v ktorých trénujeme. Bude to emočne omnoho silnejšie než v zahraničí. Zároveň to bude aj náročnejšie, ale tešíme sa na to,“ dodal Vidašič.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať