FIS predbežne suspendovala šesticu ruských reprezentantov

Moskva - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) s platnosťou od 22. decembra predbežne suspendovala šiestich ruských bežcov. Mená smú zverejniť len športovci osobne alebo národná federácia s ich dovolením. Opatrenie prišlo po tom, ako Medzinárodný olympijský výbor (MOV) spustil vyšetrovanie pre podozrenia z porušenia antidopingových pravidiel na ZOH 2014 v Soči.

0
Val di Fiemme - Ruské družstvo žien v zložení Julia Ivanovová, Aľja Iksanovová, Marija Guščinová a Julia Čekalevová oslavuje tretie miesto v štafete na 4x5 km na MS v severských disciplínach v talianskom stredisku Val di Fiemme vo štvrtok 28. februára 2013. FOTO TASR/AP
- Reklama -

Prihlásila sa Julia Ivanovová, ktorá poprela akýkoľvek dopingový prehrešok. “Všetko sa vyjasní, nie sme diskvalifikovaní, iba predbežne suspendovaní,” povedala Ivanovová. V ruských médiách sa objavili aj mená zvyšnej pätice, ale šéfka Ruskej federácie behu na lyžiach (FLGR) Jelena Välbeová varovala pred ich predčasným zverejnením.

Najnovšia správa vyšetrovateľa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richarda McLarena zahrnula približne tisícku ruských športovcov. Ďalšie skúmanie povedie Disciplinárna komisia MOV, ktorá bude spolupracovať s FIS. FLGR už informovala o svojom záujme prinavrátiť si dôveru a napomôcť čistote zápolení, za týmto účelom sa vzdala finále Svetového pohára, ktoré sa malo uskutočniť v marci 2017 v Ťumeni. “Závery McLarenovej správy vážne poškodili integritu športu. Sme odhodlaní pristúpiť k nevyhnutným krokom a potrestať previnenia. Spoločne s FLGR sa pokúsime napraviť reputáciu behu na lyžiach v Rusku a spoliehame sa na ich prísľub,” uviedol prezident FIS Gian Franco Kasper.

Medzinárodná biatlonová únia (IBU) už vo štvrtok predbežne suspendovala dvoch ruských reprezentantov a ďalších 29 začala vyšetrovať, MOV v piatok otvoril disciplinárne konanie voči 28 Rusom naprieč viacerými zimnými odvetviami z McLarenovej správy. Podľa moskovského periodika Sport-Express sú všetci lyžiari a figurujú medzi nimi aj medailisti zo Soči, čo by mohlo mať za následok zmenu poradia v niektorých disciplínach.

Prezident Ruského národného olympijského výboru (NOK) Alexander Žukov priznal vážnosť situácie: “Radi by sme súťažili v Pjongčangu 2018, to sa však momentálne dá predpokladať len ťažko.” Ruská biatlonová únia (RBU) vyzvala IBU na okamžité a férové vyšetrovanie informácií z McLarenovej správy, pri ktorom budú dodržané práva športovcov a tresty prídu jedine po riadnom dokázaní viny.

Takisto biatlonisti sa zaviazali očistiť odvetvie, už sa uskutočnilo viac než desať antidopingových seminárov pre športovcov a trénerov za účasti domácich i zahraničných predstaviteľov. “Všetkých, ktorí v internom vyšetrovaní nesplnili striktné podmienky RBU, postihli prísne sankcie,” citovala agentúra DPA zo stanoviska národnej únie. Tá sa dobrovoľne vzdala usporiadania budúcoročných mládežníckych a juniorských majstrovstiev sveta v Ostrove, ako aj Svetového pohára v Ťumeni. IBU rovnako ako FIS o náhradných dejiskách rozhodne neskôr.

- Reklama -