Fitness tracker – technológia, ktorá vám pomôže pri cvičení

Fitness tracker – technológia, ktorá vám pomôže pri cvičení. Jeden z najväčších fitness trendov, užívajúci si výslnie, je moderná technológia, ktorá sa o vás pri cvičení postará. Reč je o fitness náramku, ktorý si s vami rád zacvičí, bude vás motivovať k lepším výsledkom a dá vám spätnú väzbu už počas cvičenia. Je to ideálny spoločník pre každého.

Hneď po krokomeroch, monitoroch tepovej frekvencie, pulzných monitoroch na rad prichádzajú chytré hodinky, náramky, GPS zariadenia, skrátka fitness trackery. Tieto zariadenia sú skvelé, pokiaľ ide o sledovanie vášho tela pri cvičení. Pomaly sa z nich stáva žiaduci trend a ich technológia – výkon a presnosť – sa  neustále zdokonaľuje.

Efektívne zariadenie

Fitness trackery sú účinní sprievodcovia, ktorí nám pomáhajú na ceste za vysnívanou postavou pri chudnutí alebo pri pravidelnom udržiavaní sa v pohybe. Eefa Shroff, odborníčka na fitness, hovorí: „Monitorovanie srdcového tepu je jednou z tých činností, ktoré vám pomôžu nastaviť sa. To znamená, či budete potrebovať aeróbne alebo anaeróbne cvičenie. 70 percent z vašej maximálnej tepovej frekvencie je moment, pri ktorom aeróbnym spôsobom začínate spaľovať tukové zásoby.

TIP: 7 TOP aplikácií, ktoré vám pomôžu pamätať na zdravý životný štýl

Okrem toho, začnete využívať svalový glykogén. Ten je veľmi dôležitý pre budovanie svalovej hmoty a sily, ale nie pre spaľovanie mastných kyselín. Takže, keď je vaším cieľom chudnutie, vyberte si cvičenie, pri ktorom dosiahnete aspoň 70 percent tepovej frekvencie.“

Veľký motivátor

Denné cvičenie s používaním miniaplikácií povzbudzuje ľudí, aby dosahovali lepšie výsledky na ceste za vysneným cieľom. Psychiater Dr. Harish Shetty hovorí, že „takéto prístroje zároveň vykonávajú vedeckú činnosť. Po každom cvičení, kde sa merajú výsledky, sa tieto dáta ukladajú a na konci istého obdobia je možné ich vyhodnotiť a vidieť na svojom tele posun. V tabuľkách a grafoch sú výsledky o to viac motivujúcejšie.“ Fitness a wellness tréner Swati Shah si myslí, že „tieto moderné technologické pomôcky môžu pomôcť niekomu, kto ešte len začína s cvičením a potrebuje ďalší podnet na jeho začatie.“ Niektoré miniaplikácie dávajú nositeľovi mierny elektrický šok, ak zaznamenajú aj menší pozitívny posun v jeho výkone.

Pravidelná aktualizácia

Investícia do fitness náramku by vám tiež mohla pomôcť vo vašom odhodlaní, dodržiavaní nového cvičebného režimu a na ceste za vysnívaným cieľom, pretože vás upozorní vždy, keď nastane odchýlka od požadovanej fyzickej aktivity. Aplikácie a pomôcky musia byť pravidelne aktualizované, to znamená, že by ste ich mali pravidelne zahŕňať najnovšími informáciami o sebe. To pomáha sledovať váš denný pokrok čo najpresnejšie. Rýchlosť však v tomto prípade nehrá rolu, ak chcete spaľovať tuk. Ide o vhodný výber aeróbneho cvičenia a aj správne dodržiavanie režimu. A k tomu vám môže dopomôcť fitness tracker.

TIP: Príbeh, ktorý inšpiruje celý svet: Zdolal svoj hendikep a urobil z neho zbraň

4

Pokročilá technológia

Výber toho správneho náramku pre vás je veľmi dôležitý. Na trhu existujú naozaj rôzne typy trackerov, ktoré dokážu zaujímavé kúsky. Existujú aj také, ktoré vás počúvajú na slovo. Ide o zabudovaný softvér, ktorým tracker riadite pomocou vášho hlasu. Na trhu nájdete aj trackery so senzormi, ktoré detekujú vaše držanie tela a v prípade zlého držania vám to váš tracker pripomenie jemným zavibrovaním. Možností je veľa, stačí si len vybrať.

Výhody náramku

– monitoruje vašu aeróbnu a fyzickú aktivitu
– stará sa o vaše zdravie
– je veľkým motivátorom, aby ste dodržiavali nastavený režim
– sleduje váš pokrok
– jednoducho sa používa
– pomáha vám vypočítať spálené kalórie
– môžete ho nosiť kdekoľvek so sebou.

Aký tracker vybrať

Ponuka náramkov na trhu je veľmi bohatá. Dnes sa na ich výrobe a zdokonaľovaní podieľa mnoho firiem a značiek. Viaceré z nich ich používajú ako doplnok k mobilnému telefónu. Vybrať si preto nie je jednoduché. Ide však len o to, čo od trackera očakávate.

1

Takzvaný krokomer

Fitness náramok je v podstate sofistikovanejší krokomer, ktorý je obohatený o senzory ako akcelerometer alebo gyroskop. Jeho využitie je celodenné. Bude zaznamenávať všetky vaše kroky počas celého dňa od jeho nasadenia ráno až po dobu, kým si ho nezložíte pred spaním. Pokiaľ však od trackera máte vyššie očakávania, napríklad meranie športových výkonov pri behaní, nie všetky trackery vám to splnia.

TIP: 4 dôvody prečo by aj ženy mali dbať na budovanie svalov

Jemné odlišnosti = dôležité odlišnosti

Základnými funkciami a senzormi sa nelíši. Odlišnosťami náramok disponuje prostredníctvom aplikácií, ktorými sa ovláda, meria a používa. Preto je potrebné vyberať také, ktoré vám sadnú. Pokiaľ má tracker plniť svoj účel, mal by byť vaším spoločníkom na ruke, prípadne na nohe nepretržite. Preto v neposlednom rade prihliadajte aj na jeho dizajn, musí vám padnúť nielen na ruku alebo nohu, ale aj „do oka“. Taktiež dôležitým faktorom je aj jeho veľkosť a tvar. Správny náramok je taký, o ktorom ani neviete, že ho nosíte. Nemali by ste ho cítiť. Každý výrobca preferuje vlastný dizajn a materiál.

Vodoodolnosť samozrejmosťou

Ak hovoríme o materiáli, pri každom náraze by mal niečo vydržať. Taktiež jeho vodotesnosť by mala byť samozrejmosťou. Výrobcovia na to už dnes prihliadajú a takmer všetky trackery na trhu by mali byť vodoodolné. Súčasťou ich vzhľadu sú prevažne gumové časti, ktoré chránia čip vo vnútri, to je aj záruka toho, že vo svojej podstate sú nerozbitné. Existujú však aj tie s displejom. Tu by ste mali zvážiť, či pri športových činnostiach potrebujete tracker s displejom. Hrozí jeho poškodenie. Predsa len, jeho cena je vyššia.

3

Cena taktiež rozhoduje

S výberom a rozhodovaním prichádza na rad aj kvalita a cena. Nie vždy platí čím vyššia cena, tým lepšia kvalita. Nenechajte sa preto zlákať príjemnou cenovkou či akciovou ponukou. Nech rozhodne kvalita a jeho možnosti.

Nabíjačku so sebou?

Fitness trackery je potrebné, rovnako ako mobily, nabíjať. Niektoré si vystačia len s jednou nabíjačkou, iné typy na to potrebujú trochu viac príslušenstva. To oceníte hlavne na dovolenke alebo na cestách. Čím menej toho na nabíjanie balíte so sebou, tým lepšie. Pre niekoho je to jeden z dôležitých atribútov, podľa ktorého sa pri kúpe rozhodujete. Vyberte si preto tie, ktoré u vás zohrávajú dôležitú rolu a podľa toho sa rozhodnite. Bola by škoda, ak by tento moderný pomocník skončil vo vašej zásuvke a upadol by tak do zabudnutia.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať