Footgolfistky odhaľujú zákutia džentlmenského športu: Bez nervov z ocele to nejde

Footgolf si medzi nadšencami, ale aj širokou športovou verejnosťou nachádza čoraz viac obľúbencov. Ide o unikátne spojenie futbalu a golfu do jedného športu, pri ktorom sa spájajú talent, hodiny tvrdej driny, veľké množstvo odkopnutých lôpt na ihriskách a, samozrejme, psychika. O tomto športe rozprávala pre Šport je život dvojica footgolfistiek Janka Rácová a Martina Majerčíková, ktorá nám popísala zákutia footgolfu.

Ako dlho sa venujete footgolfu a ako ste sa dostali k tomuto športu?

Janka: Začala som s ním asi pred rokom cez kamaráta, ktorý hráva za Spartak Trnava. Najprv s tým začal môj expriateľ, potom som sa pridala.

Martina: Intenzívnejšie sa mu venujem dva až dva a pol roka. Na footgolf ma dostala kamarátka, resp. jej známy, ktorý nás v rámci voľného času zobral na tréning do kaštieľa v Tomášove. Tam som  prvýkrát kopla loptu do jamky.

Futbalová lopta Adidas World Cup 2018 Junior

Prečo vás tento šport tak baví a fascinuje?

Janka: Fascinuje ma, že sa je footgolf kombináciou dvoch najpopulárnejších športov.

Martina: Hneď ma chytil. Hneď na ďalší týždeň po prvom tréningu bol turnaj, kde som zobrala aj priateľa. Úplne nás footgolf pohltil, po pár mesiacoch sme hneď zakladali klub. S týmto športom to je tak, že keď ho raz vyskúšate, omotá si vás a budete ho chcieť hrať stále viac. Úžasné na ňom je, že ho môže hrať každý: dieťa, senior, ženy, atď. Jednoducho každý, kto má chuť na niečo nové. V skratke to je kombinácia futbalu, golfu, elegancie, výborných ľudí a prírody. Jednoducho výnimočný šport.

footgolf - Janka Rácová

Aké ste mali v úplných začiatkoch ohlasy od priateľov či rodiny na to, že sa venujete práve footgolfu?

Janka: Nechápali, čo to je a ako sa to hrá. Niektorí hovoria, že to nie je šport. Mňa to však neodradilo.

Martina: Skoro nikto z môjho okolia nemal predstavu, o čo ide. Najprv vraveli, že to je vymyslený šport. Keď sme s priateľom začali hrávať footgolf intenzívnejšie, oslovili sme super ľudí, založili klub, prejavili sa prvotné výsledky a ľuďom sa tento šport čoraz viac začal dostávať do povedomia. Známi a rodina nás v tom dnes veľmi podporujú. Vedia, že sme sa v tom našli.

Ako často trénujete?

Janka: Väčšinou cez víkendy, pretože cez týždeň pracujem a kvôli tomu nemám čas chodiť ani na turnaje, čo mi je ľúto, keďže to je super šport. Keď mám čas, chodím aspoň trénovať do Šurian.

Martina: Tréning v tomto športe je individuálny, niekto trávi celé dni na ihrisku, niekto si doma trénuje, ale ja, keďže mám veľmi málo času, sa snažím doma učiť nákopy, posilňovať nohy a hlavne cvičiť hlavu (úsmev). Na ihrisku trénujem v podstate vtedy, keď je priestor, na cudzom ihrisku deň pred turnajom, počas turnaja a po turnaji.

Ako to vyzeralo vo vašich začiatkoch vo footgolfe?

Janka: Nešlo mi to, lebo som sa nesústredila. Kamaráti mi však pomáhali, snažili sa mi vždy poradiť, ako kopnúť do lopty či akou silou kopnúť, aby som trafila do jamky.

Martina: Síce neviem, či sa niečo od začiatkov zmenilo, ale snáď sa na mňa niečo nalepilo. Viac-menej to bolo stále o učení pravidiel, prvé – nekoordinované akože nákopy lietali kade-tade. Keď sa niečo podarilo, bolo to viac-menej o náhode. Každým tréningom sa však učím a pracujeme na sebe. Jednoducho chcem byť so svojím výkonom spokojná. Som človek, ktorý má na seba vysoké nároky, takže sa neuspokojím s polovicou.

Footgolf - Martina Majerčíková

Aký je vo footgolfe dôležitý talent a koľko sa toho dá nadrieť tréningami?

Martina: Hm. Talent je dôležitý. Hlavne, ak niekto od mladého veku trénuje futbal a každým rokom sa zdokonaľuje. Ak žena niekedy hrala futbal alebo v minulosti prišla do kontaktu s loptou, je to na ihrisku veľmi vidieť. Je to neporovnateľný výsledok s hráčkou, ktorá prvýkrát kopla do lopty pred rokom. Povedala by som to takto: keď sa tréningami a učením „obyčajné“ dámy priblížia futbalistkám, je to veľký talent. Samozrejme, nie je všetko o nákopoch. Dôležité sú prihrávky, vyrátanie sily či presnosť.

Janka: Veľkú úlohu však zohráva aj šťastie. Keď nie je dobré počasie a fúka, nepomôže ani to, že ste majster sveta.

Ako vyzerajú pravidlá footgolfu?

Janka: Skóre sa počíta ako pri golfe, kde sa počíta každá rana, avšak hráči používajú nohy, aby mohli kopať futbalovú loptu cez fairway až k jamke. Najnižší počet kopov určuje víťaza.

Footgolf sa hrá s futbalovými loptami veľkosti 5, jedna lopta pre každého hráča. V skupine sú maximálne štyria hráči. Počas hry sa môžu nosiť len tenisky alebo turfy. Nie sú povolené futbalové kopačky ani golfové topánky. Lopta je kopaná z odpaliska po fareway na jamku. Hráč, ktorý dostal loptu do jamky v najmenšom počte kopov, vyhráva. Hráč s najnižším skóre alebo ten, kto získal najväčší počet jamiek, sa považuje za víťaza. Štartový kop môže byť vykonaný len zo zeme a hráč môže kopať s ľavou alebo pravou nohou. Kopy môžu byť vykonané len týmito časťami nohy: vnútorná strana, vonkajšia strana, špička nohy, valcovanie s podrážkou obuvi, kopanie pätou. Každý kontakt s loptou sa počíta ako jeden kop.

Footgolf je veľmi podobný golfu. Sú však vo footgolfe nejaké pravidlá, ako sa správať či obliekať?

Martina: V týchto pravidlách je podobný golfu. Je to džentlmenský šport, alkohol, fajčenie a vykrikovanie sú na ihrisku zakázané. Je nutné dodržiavať stanovený dress code, čo znamená, že treba mať polokošeľu, trenky s vreckami, štucne a predpísanú obuv – turfy.

Janka Rácová - footgolf

Ako vyzerá systém footgolfu na Slovensku?

Martina: Na Slovensku máme SFGA (Slovenskú footgolfovú asociáciu), ktorá spadá pod FIFG (Federation for international footgolf). V asociácii sú registrované jednotlivé kluby, v rámci Slovenska máme dvanásť klubov. U nás sa hrajú Slovenská footgolfová Tour a Slovenský pohár. Každý turnaj je bodovaný aj do svetového rebríčka. Kluby súperia medzi sebou na turnajoch, resp. počítajú sa traja najlepší hráči z klubu, počet bodov (kopov) a podľa toho sa vyhodnocuje rebríček.

Aký je tento šport náročný na čas či financie?

Martina: Keď si chce niekto dobre zakopať, musí za tým ihriskom prísť. Nie je to také hrozné, ale vždy je to na úkor času, ako každý šport. Bolo obdobie, keď sme každý víkend boli na turnaji v inej krajine, takže doma okrem práce a prania dresov na ďalší turnaj nezostávalo veľa času na nič iné. (úsmev) Keď sa cestuje po turnajoch na Slovensku, finančne je to prijateľné. Avšak výjazdy na zahraničné turnaje, aby ste si zahrali, videli iné ihrisko, aby ste splnili podmienky pre nomináciu na majstrovstvá sveta v Maroku alebo uspeli vo svetovom rebríčku, sú veľmi finančne náročné, či už ide o cesty, ubytovania, štartovné, atď. Aspoň však s týmto športom môžete spoznať množstvo nových krajín, kam by ste sa za normálnych okolností nevybrali. Je to taký spoznávací výlet s footgolfom. (úsmev)

V čom skrýva footgolf najväčšie nástrahy? Čo treba zvládnuť, aby sa človek v tomto športe posúval?

Martina: Človek v prvom rade musí chcieť. Treba vyčistiť a postaviť hlavu a stále sa posúvať: mentálne aj fyzicky. Ďalší, veľmi dôležitý faktor vo footgolfe je šťastie. Keď ho nemáte, môžete sa snažiť, koľko chcete. Často sa stáva, že v jeden deň hráte, ako keby ste prvýkrát kopli do lopty a na druhý sa vám podarí neuveriteľný výsledok. Vo footgolfe sa hovorí: „Keď to vieš, je to sranda.“

Aká je vo footgolfe dôležitá psychická rovina?

Martina: Psychika a koncentrácia sú veľmi dôležité. Treba mať nervy z ocele a zachovať si povestný kľud Angličana, nerozhodiť sa pri nevydarenej jamke, ale pokračovať a hrať každú jamku zodpovedne. Vždy, keď niekto pokazí jednu jamku, je tu ďalších 17 jamiek, ktoré treba dohrať a zahrať čo najlepšie. Toto veľa hráčov rozhodí a pokazí si tým turnaj, tiež som patrila k nim. Ja som v tomto veľmi ťažký prípad. Mám dve fázy: jedna je, že na turnaji, pri každom prvom odkope som nervózna tak, že sa mi ruky trasú, ako keby som išla podať životný výkon alebo keby som išla na maturitnú skúšku. Tým pádom sa tak veľmi snažím, že neviem poriadne kopnúť do lopty, takže či pri nákope, alebo pri putovaní (dokončenie jamky na krátku vzdialenosť) si pokazím prvé jamky.

Futbalová lopta Adidas World Cup 2018 Junior

 

Trvá mi chvíľu, kým ma nervozita opustí a začnem poriadne hrať, väčšinou sa mi to stáva, až po deviatej jamke, a potom sa snažím doháňať turnaj. Druhá fáza je, že turnaj beriem s ľahkosťou a začnem hrať tak, ako som v živote nehrala, mám výborné skóre, a keď zistím, že som na tom dobre, dostanem samú seba pod tlak, aby som to nepokazila a vtedy práve vyhorím.  Pri tréningoch podávam výkony, z ktorých som sama prekvapená , či z nákopov, či zo skóre, ale akonáhle prídem na turnaj, znervózniem. Takže na sebe stále pracujem a snažím sa vstrebávať tlak v môj prospech. (úsmev)

Martina Majerčíková - footgolf

Aké ste dosiahli vo footgolfe úspechy?

Janka: Na turnaji v Rajci som vyhrala súťaž o najdlhší kop medzi ženami. (úsmev)

Martina: Verím, že moje najväčšie úspechy ešte len prídu. Už sa mi však podarilo niečo dosiahnuť: napríklad víťazstvo v Záhoráckej lige (v roku 2016) a tretie miesta v Slovenskej Tour (2016 a 2017), na Germany FIFG 250 (v roku 2017), Slovenia Open FIFG 500 (v roku 2018), Tatry Cup FIFG 250 (v roku 2018) a v Slovenskom pohári (v roku 2017).

Footgolf sa javí ako vyslovene letný šport. Ako vyzerá zima v podaní footgolfistov?

Janka: Zopár turnajov sa koná aj v zime, na nich som ale ešte nebola. Každý však má niečo, čomu sa popri tomuto športu venuje v zime.

Martina: Áno, je to relatívne letný šport, ale v skupine nadšencov, ako sme my, počasie nehrá žiadnu rolu a hrávame skoro za každého počasia. Konali sa aj turnaje na snehu, ľade, keď bolo – 6 °C, chodievali sme na zimné turnaje do Maďarska, vždy, keď sa vyskytla príležitosť, bolo otvorené ihrisko, tak sa hralo.

Každý šport má svoj slang a typické výrazy. Ako je na tom footgolf?

Martina: Samozrejme, každý šport má niečo, pri footgolfe snáď každý hráč veľmi dobre pozná „zmrzlinu“. To je, keď ide lopta priamo na jamku, otočí sa okolo obruče a vyskočí von. Tento úkaz sa mi stáva dosť často, mohla by som si aj zmrzlináreň otvoriť. (smiech)

Koľko párov turfov zoderiete ročne pri tréningoch či turnajoch?

Martina: To je relatívne. (úsmev) Viete, keď sa hráčovi nedarí, veľakrát hľadá príčinu v turfách alebo v lopte, takže niekto môže počas sezóny vyskúšať viac párov, kým nezistí, čo mu najviac vyhovuje. Ďalším faktorom je, kto koľko kope, v mojom prípade je to asi jeden pár za rok.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať