Futbal spája všetkých, gól túži dať každý

Európsky futbalový týždeň Špeciálnych olympiád organizujú od 27. mája do 4. júna vo vyše 40 krajinách. Počas tohto týždňa sa do 450 podujatí zapojí viac ako 45 000 športovcov, pričom Európsky futbalový týždeň je jednou z najdôležitejších častí projektu rozvoja futbalu hnutia Špeciálnych olympiád. Od roku 2000 ho podporuje aj UEFA a  tento rok sa do neho zapojili také kluby ako Real Madrid, Bayern Mníchov či Olympique Marseille. Hoci je futbal najobľúbenejším športom na svete, odhaduje sa, že iba jeden z 500 ľudí s mentálnym postihnutím má možnosť hrať túto hru. ,,Európsky futbalový týždeň Špeciálnych olympiád dáva možnosť prejaviť svoju vášeň a lásku k futbalu a rozdeliť sa o pocit radosti z hry, ktorú prežívajú rovnako zdraví, tak aj mentálne postihnutí športovci,“ hovorí Eva Gažová, národná riaditeľka Special Olympics Slovakia. ,,Futbal je hra všetkých bez rozdielu a my sa s radosťou zapájame do všetkých aktivít, ktoré sú určené deťom s mentálnym postihnutím,“ dodal Vladimír Ľupták, koordinátor Grassroots projektov Slovenského futbalového zväzu.

Na Slovensku sa v rámci tohto výnimočného týždňa uskutočnia zápasy unifikovaných futbalových tímov, v ktorých sa stretnú miešané mužstvá športovcov Slovenského hnutia špeciálnych olympiád a ich zdraví partneri. ,,Na dnešnom futbalovom dni sme sa sústredili na deti do veku 12 rokov. Program pre mladých športovcov s mentálnym postihnutím podporovaný spoločnosťou Metlife je takým mostíkom medzi programom pre deti vo veku 2 až 7 rokov a programom špeciálnych olympiád pre deti staršie ako 12 rokov,“ zdôraznila Eva Lysičanová, prezidentka Special Olympics Slovakia.

Malí športovci z Bratislavy, Bytče, Púchova a Považskej Bystrice si deň plný aktivít a hier na ihrisku v Karlovej Vsi užili naplno. ,,Hrávam hlavne hádzanú, ale s kamarátmi aj futbal. Veľmi sa mi tu dnes páčilo, na takomto veľkom ihrisku som ešte nebol,“ usmial sa Paľko Šľapka zo Spojenej školy internátnej v Považskej Bystrici. ,,Som veľmi rád, že sa organizujú takéto podujatia, pri ktorých sa deti s mentálnym postihnutím dostávajú viac do povedomia. Zakaždým ukážu, akých skvelých výkonov sú schopní,“ pochválil športovcov ambasádor Special Olympics Slovakia Filip Šebo.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať