História lyžovania

Lyžovanie nepochybne patrilo a stále patrí medzi najobľúbenejšie a najatraktívnejšie zimné športy v prírode. Na Slovensku existuje množstvo zjazdoviek a zimných stredísk, ktoré môžu milovníci tohto športu navštíviť. Ako každý iný šport, aj lyžovanie má svoju históriu a tú vám v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Vznik a význam slova SKI v svetových jazykoch

Pôvod slova ski pochádza zo staronórskeho slova „skíð“ a znamená drevená palica. V Nórsku sa používali dva výrazy – „vedski“ – rozštiepené drevo na výrobu ohňa a „skigard“ – drevená rozdelená plotová tyč.

V modernej nórčine sa kladie dôraz na výslovnosť, ktorá má korene v angličtine a francúzštine, a vyslovuje sa „ski“. V Taliansku sa píše rovnako, ale vyslovuje sa „sci“. Nemci, Portugalci a Španieli si slovo prispôsobili – „Schifahren – Esqui – Esquí“.

Najstaršie nálezy

Lyžovanie je prehistorická aktivita a po celom svete bolo nájdené množstvo lyží, lyžiarskych fragmentov či nástenných malieb. Najstaršie boli objavené v Rusku a pochádzajú až z roku 8000 až 7000 pred Kristom. Prvá písomná zmienka popisuje lyžovanie v severnej Číne a pochádza z obdobia dynastie Han (206 – 200 po Kristovi). Prvé lyže boli krátke a široké a v zimnom období sa využívali pri lovení zvery, pri putovaní krajinou alebo počas bojov s inými kmeňmi. V súčasnosti sa dokonca stále využívajú na prepravu v niektorých oblastiach Ruska a škandinávskych krajín.

iStock_000019866681_Full

Lyže a vojsko

Lyže hrajú významnú rolu aj v histórii vojen. Nórski vojaci ich používali na prieskum krajiny počas vojny o Oslo v roku 1200. Švédske vojenské jednotky ich taktiež využívali, a to najmä medzi 15. a 17. storočím, obľúbené boli aj v oddieloch Fínska, Ruska a Poľska.

Kedy a kde začať lyžovať s deťmi?

Kapitán Jens Emmakusen napísal prvý lyžiarsky manuál a na jeho základe sa neskôr začali usporadúvať súťaže s finančnou odmenou. Tvorili základy biatlonu, pretože sa v nich kombinovalo lyžovanie a streľba na cieľ. Vojenské lyžovanie pokračuje aj v 20. storočí,  počas prvej aj druhej svetovej vojny sa v zimnom období lyže využívali počas presunov bojových oddielov a doručovanie pošty medzi jednotlivými posádkami. Mnohí vojenskí veteráni sa aktívne venovali tomuto športu aj po návrate do civilného života.

 

Lyžovanie ako rekreácia a šport

Jednou z prvých lyžiarskych súťaží boli lyžiarske preteky cross-country v nórskom meste Tromsø v roku 1843. Podobná súťaž sa odohrala aj v Kalifornii o pár rokov neskôr – pri ktorej sa využívali lyže dlhé 3,7 metra s viazaním, v ktorom bola pripevnená o lyžu len špička topánok. Prvá súťaž v skokoch do diaľky sa uskutočnila v roku 1879 v Christianii – terajšie Oslo.

V 19. storočí bolo lyžovanie dosť obmedzené práve pre typ viazania, kde bola lyžiarska topánka pripojená koženými remienkami na lyži len v oblasti špičky, čiže pre lyžiarov bolo takmer nemožné manévrovať po strmých svahoch. Podľa miestnych povier v roku 1860 Nór menom Sondre Nordheim zviazal mokré korene brezy okolo topánok od špičiek cez zadné popruhy až po päty topánok. Po vysušení dreva sa celá topánka spevnila a na rozdiel od remienkov tak lyžiari získali lepšiu stabilitu a kontrolu nad smerom jazdy.

Prvé vleky

V minulosti museli lyžiari vystúpiť na svahy po vlastných nohách, a to samozrejme ovplyvnilo ich fyzický výkon a aj počet jázd smerom dolu. Preto bolo zavedenie vleku nevyhnutné. Ako prvý bol zostrojený vlek v roku 1930 v Alpách, ktorý pozostával z dvoch vlečných lán a sedačiek, ktorý umožnil lyžiarom zjazdiť svah štyri až päťnásobne viackrát ako predtým.

S vynálezom lyžiarskeho vleku sa alpské lyžovanie stáva čoraz populárnejším a rozširuje sa po celej Európe, neskôr do Severnej Ameriky, na Nový Zéland, do Čile či Japonska.

 

Old skis

Využite technológií

Televízne prenosy z lyžiarskych podujatí sa začali vysielať v roku 1950, čím sa lyžovanie ešte viac spopularizovalo. Ďalším faktorom, ktorý prispel k šíreniu lyžovania, bolo zavedenie strojov na výrobu snehu v tom istom roku – v roku 1950, ktoré zaručovali dostatočné pokrytie svahov umelým snehom, ak boli prírodné podmienky nepriaznivé.

Postupom času sa lyžovanie rozšírilo do všetkých kútov sveta, a tak keď je čo i len najmenšia možnosť a správne prírodné podmienky, všetci lyžiarski nadšenci vyberú svoje lyže a užívajú si jazdu na svahoch.

O tom, aké druhy lyžovania v súčasnosti existujú, kde a ako vznikli a čím sa od seba líšia, sa dočítate v nasledujúcom článku s názvom:

Techniky na svahu

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať