História triatlonu a jeho nevšedný príbeh

Kedysi test prežitia amerických záchranárov, dnes triatlon. V skutočnosti to boli práve Francúzi, ktorí v dvadsiatych rokoch 20. storočia začali s pretekami pripomínajúcimi 3 športy v jednom. Od roku 2000 v Sydney sa na plávanie, cyklistiku a beh môžeme pozerať ako na olympijský šport – triatlon.

Francúzske počiatky

Celé to odštartovali francúzske preteky. Ešte v roku 1902 sa v historických záznamoch píše o podujatí, ktoré pozostávalo z troch športových disciplín – behu, jazde na bicykli a kanoistiky. Neskôr, keď prišiel rok 1920, francúzsky denník L’Auto vyhlásil súťaž Les trois sports – v preklade Tri športy. Znamenalo to, že športovcov čakali 3 km behu, 12 km jazdy bicyklom a plávanie kanálom Marne. Všetky tri športy sa mali vykonať následne po sebe bez oddychu a prerušenia. Súťaž sa opakovala aj o rok neskôr v Marseille v poradí cyklistika-beh-plávanie.

Triatlon: Cesta železných mužov – 1. časť

Francúzske noviny písali aj o závode v Marseille v roku 1927 a 1934 v meste La Rochelle. Kvôli 2. svetovej vojne sa súťaženiachtiví športovci opäť stretli v roku 1945. Bolo zvykom, že usporiadatelia súťaže zvykli meniť poradie týchto troch disciplín. Vyčerpaní šúťažiaci sa tak častokrát po jazde na bicykli a behu museli vrhať ešte do vody. Dnes sa tieto preteky – Les trois sports konajú každoročne blízko francúzskych miest Joinville-le-Pont, v Meulan a Poissy.

História triatlonu a jeho nevšedný príbeh

Prvý americký triatlon

Viacbojárske akcie boli obľúbené aj v Amerike. V 60-tych rokoch 20. storočia bol beh dosť nudný, tak sa športovci nechali inšpirovať staršími akciami, kde sa pre zmenu okrem behu plávalo. Neskôr sa asi nechali inšpirovať Francúzmi, keď pridali aj cyklistiku. Za prvé oficiálne narodeniny triatlonu sa tak považuje dátum 25. september 1974. V tento deň sa v San Diegu (južná Kalifornia) po prvýkrát konal Mission Bay triathlon – prvý moderný triatlon, ako ho poznáme dnes. Zúčastnilo sa ho 46 ľudí, ktorí súťažili na 500 yardov (457 m) v plávaní, 5 míľ (8 km) jazdy na bicykli a 6 míľ (9,7 km) behu.

Zrod Ironmanu

Triatlon sa tešil čoraz väčšej obľube. Aj preto sa zrodil dnes už dobre známy Ironman triatlon. Jeho počiatky sa začali na Havaji. Traduje sa, že za všetkým bola jedna stávka z krčmy. Chlapi sa nevedeli dohodnúť, či sú najsilnejší športovci bežci, cyklisti alebo plavci. John Collins, účastník amerického triatlonu Mission Bay, navrhol, že nech sa tak rozhodne v pretekoch týchto troch športov. Sily si zmerali v pôvodných športových podujatiach – plávanie na Waikiki Rough Water Swim (3,8 km), cyklistika na The Oahu Bike Race (180 km) a beh na Honolulu Marathon (42,2 km), ktoré sa konali v roku 1978. Spočiatku bolo prihlásených len pätnásť súťažiacich, z ktorých skončili v cieli len dvanásti. Domorodých obyvateľov táto stávka tak nakopla, že v roku 1982 sa začal pravidelne usporiadavať Havajský Ironman. Počet prihlásených v tom roku stúpol na takmer 600 a v roku 2006 až takmer 3000. Toto číslo sa tak stalo limitom v počte prihlásených účastníkov.

Triatlon: Cesta železných mužov – 2. časť

Nie je vzdialenosť ako vzdialenosť

Preteky triatlonu sa líšia vo vzdialenosti. Podľa Medzinárodného zväzu triatlonu a USA Triathlon, medzi hlavné medzinárodné pretekárske vzdialenosti patria:

  • Šprint vzdialenosť – 750 m plávanie, 20 km na bicykli a 5 km behu,
  • Štandardná vzdialenosť, ktorá sa bežne označuje aj za olympijskú – 1,5 km plávanie, 40 km na bicykli a 10 km behu,
  • Dlhá vzdialenosť sa bežne označuje ako 113,1 km (celková vzdalenosť), čo predstavuje pol Ironmanu – 1,9 km plávanie, 90 kilometrov na bicykli a 21,1 km beh (polovica Maratónu),
  • Ultra vzdialenosť označovaná ako 226,2 km (celková vzdialenosť), z čoho 3,8 km (Ironman) je plávanie, 180,2 km na bicykli a 42,2 km beh (celý Maratón).

Najuznávanejšou vzdialenosťou je práve ultra vzdialenosť, čo predstavuje Ironman triatlon.

História triatlonu a jeho nevšedný príbeh

Počiatky v bývalom Československu

S triatlonom to bolo zaujímavé taktiež aj u nás, ešte v bývalom Československu. Je priam neuveriteľné, že prvou krajinou po Amerike, kde sa hral triatlon, bolo Československo. Prispel k tomu článok v novinách, ktorý tento druh športu opísal v negatívnom zmysle slova. Mal názov Agónia železných mužov – tak v Amerike volali triatlonistov. Vraj spojenie troch športov do jedného mohol vymyslieť len „anonymný chorobný mozog“, ktoré sa mohlo stať pre súťažiacich osudné a vraj sa len zázrakom nikomu nič nestalo. Takýto pohľad na “nový“ šport prinášali športoví redaktori za socializmu. Napriek všetkým nezmyselným názorom triatlon v Československu nebol zakázaný. A čo nebolo zakázané, bolo povolené, ba priam lákavé. Už 21. júna 1980 sa preteky konali v Přední Hluboké (dnešné Česko) ako vôbec prvý triatlon v Európe. Išlo sa na 2 km plávanie, 60 km cyklistika a 20 km beh, a takto to funguje dodnes.

Železného muža dal triatlon dokopy po autonehode: Droga, ktorú som pri futbale neprežíval

Iniciatíva bratislavských študentov

Naši Slováci boli za čias Československa tri roky nútení vyhľadávať štarty v Čechách. Potom sa iniciatívy chopilo osem bratislavských študentov, ktorí v roku 1982 začali organizovať preteky len sami pre seba. Plávalo sa 3,8 km na plavárni Lafranconi, 180 km si odkrútili na bicykli do Nitry a späť a na koniec si odbehli ešte maratónsky dlhú trať. Prekvapením na záver boli výsledky, v ktorých aj keď nešlo o oficiálne preteky, ale najrýchleší z nich, Marián Valovič, prekonal dokonca aj československý rekord. Preteky mali tri stupne, čo do vzdialeností v km: 1. klasický Ironman 3,8-180-42,2, 2. bol prístupnejší pre širšiu verejnosť 2-20-200 a 3. 1-10-100.

Oficiálne prvý triatlon na Slovensku

Iniciatívnych Slovákov sa našlo aj v ďalšom roku. Písal sa jún 1983. Tento čas môžeme považovať za oficiálny rok, kedy sa konal prvý triatlon na území Slovenska, a to v Hriňovej. Ďalšie na seba nenechali dlho čakať. Piešťany, Prešov, Bratislava… mestá známe prvými pretekmi triatlonu, ktoré nasledovali po Hriňovej. Od roku 1984 nastal jeho obrovský boom, čo prinieslo tento druh športovania aj do menších slovenských miest. Prvé Majstrovstvá Slovenska sa konali v roku 1988 v Senici. Od tohto času sa konajú bez prestávky. Z hľadiska krátkej triatlonovej sezóny sa hľadala možnosť, ako organizovať preteky bez plávania a vtedy vznikol duatlon, zimný triatlon a ďalšie odnože disciplín klasického triatlonu.

História triatlonu a jeho nevšedný príbeh

Triatlon a olympiáda

Triatlon sa dočkal toľkého svetového záujmu, že sa v roku 2000 zaradil medzi ostatné športy na Olympijských hrách v Sydney. Olympijský triatlon sú pritom trochu iné preteky, ako vytrvalostný Ironman. Konajú sa na 1,5–40-10 km a pri cyklistike je povolený drafting. Od roku 1989, kedy sa tento šport rýchlo rozšíril do rôznych krajín, má teraz viac ako 120 národných federácií po celom svete.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať