Hokejista roka a vzorný reprezentant Andrej Sekera: „Chcem ísť príkladom“

Je smutným faktom, že slovenských hokejistov je v zámorskej NHL čoraz menej. Slovákov, ktorí sú etablovanými hráčmi v slávnej súťaži, treba počítať na dvoch rukách. Jedným z nich je obranca Andrej Sekera, kľúčový muž defenzívy Edmonton Oilers a aj súčasnej slovenskej reprezentácie. Šikovný obranca nechýba vo výbere Európy na Svetovom pohári a krátko po oslave tridsiatky získal prvýkrát v kariére ocenenie pre slovenského Hokejistu roka. Prievidzský lokálpatriot poskytol nášmu magazínu exkluzívny rozhovor.

0
941
Na snímke kapitán tímu Andrej Sekera po tréningu slovenského hokejového tímu na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 16. mája 2016 v Petrohrade. FOTO TASR - Martin Baumann

Andrej Sekera

Dátum nar.:
8. júna 1986 v Bojniciach

Draft NHL:
V roku 2004 klubom Buffalo Sabres v 3. kole, 71. celkovo

Súčasný klub:
Edmonton Oilers

Najväčšie úspechy:
Strieborná medaila z MS 2012

Zaujímavosť:
Šesťkrát reprezentoval na MS a vždy bol vyhlásený za najlepšieho obrancu Slovenska na turnaji

Andrej, rozprávame sa krátko po tom, čo ste triumfovali v ankete Hokejista roka. Aký máte z toho pocit?

Prekvapilo ma to, nečakal som to. Takéto ocenenie však poteší, zvlášť, keď si uvedomím, pri akých menách víťazov z minulých rokov sa teraz to moje nachádza. Je to veľká pocta a zároveň i motivácia do ďalšej práce.

Veľa vážnych protikandidátov ste však v tejto sezóne nemali. Osvedčené mená ako Marián Hossa, Gáborík či Chára neodohrali ideálnu sezónu a vo váš prospech v očiach hlasujúcich určite hovorila aj už šiesta účasť na majstrovstvách sveta. Tentoraz navyše v pozícii kapitána.

Takto som nad tým nepremýšľal. Ja som tiež nemal nejakú „mega“ sezónu. Nečakal som, že moja sezóna bude až takto ocenená. Som preto veľmi vďačný za hlasy.

Aká teda bola uplynulá sezóna pre vás?

Ocitol som sa v novom mužstve, s novými ľuďmi, s novou tímovou chémiou. Zvykal som si a chvíľu som sa v tom systéme hľadal. Trvalo mi pár týždňov, kým som si zvykol, ale potom to už bola pohodička. Už sa mi aj lepšie hralo a aj som vedel, čo očakávať od chalanov. Začalo sa mi viac dariť, ale hokej je kolektívny šport a keďže sme nepostúpili do play off, sezóna bola pre klub sklamaním.

Máte za sebou prvú sezónu zo šesťročného kontraktu s Edmonton Oilers. Súčasný kontrakt je vo vašej kariére najväčší, čo sa týka dĺžky aj platu. Vnímate snahu klubu o vaše dlhodobé zotrvanie?

Skôr to zvyšuje šancu, že nebudete vymenený. NHL je však biznis a vymenený môžete byť prakticky hocikedy a hocikam. Kým sa tak nestane, nikto z hráčov sa tým nezaoberá. Potom sa však treba rýchlo zbaliť a ísť.

Máte v zmluve aj hráčmi tak cenenú klauzulu o tom, že vás klub nevymení bez vášho súhlasu?

Áno, je to tam. Myslím si však, že keď klub chce, aby ste už pre nich nehrali, tak ani táto klauzula nepomôže. Klub si nájde cestu, ako dosiahnuť svoje.

Edmontonský klub nie je medzi voľnými hráčmi príliš obľúbený. Takzvaní „voľní agenti“ dávajú skôr prednosť slnečnejším oblastiam alebo klubom s najvyššími ambíciami. Od Edmontonu ich zvykne odrádzať aj nie práve prívetivé počasie. Vám neprekážalo?

Práve že ani nie. Počasie bolo asi také isté ako v Buffale. Aj tam bolo chladno, zima, sneh. V Edmontone je pocit z počasia trochu iný, pretože je tam veľa slnka, takže keď je zima, ale zároveň svieti slnko, vyzerá ten deň omnoho krajšie. Ja som tam zažil aj mínus 20 stupňov, ale netrvalo to dlho. Navyše sme dosť na cestách, takže to až tak nevnímame. Keď máme trochu voľna, tak si zvyknem oddýchnuť, upratať doma, prípadne navariť.

Na snímke vpravo kapitán hokejistov Slovenska Andrej Sekera a vľavo v pozadí brankár Július Hudáček v prípravnom hokejovom zápase v rámci Euro Hockey Challenge Francúzsko - Slovensko vo francúzskom meste Megeve v piatok 22. apríla 2016. FOTO TASR - Martin Baumann
Na snímke vpravo kapitán hokejistov Slovenska Andrej Sekera a vľavo v pozadí brankár Július Hudáček v prípravnom hokejovom zápase v rámci Euro Hockey Challenge Francúzsko – Slovensko vo francúzskom meste Megeve v piatok 22. apríla 2016. FOTO TASR – Martin Baumann

Nielen spomínanou zmluvou, ale aj vyhláseniami do médií dali predstavitelia Oilers najavo, že s vami počítajú ako s lídrom obrany. Cítili ste sa tak?

Hlavne som chcel ísť niekam, kde budem hrávať a potvrdím tam svoje kvality. Tréneri mi v Edmontone dali toľko priestoru, koľko považovali za vhodné. Ja som sa snažil hrať čo najlepšie a zároveň aj byť lídrom. Možno veľa nenakecám, ale hovorím hlavne účelové a potrebné veci. Snažím sa spoluhráčov viesť svojimi výkonmi, aby videli, že takto a takto sa to má robiť.

Vedenie klubu malo ambíciu posilniť obranu aj pred aktuálnou sezónou. Tá potreba bola dokonca taká silná, že za obrancu Adama Larssona obetovali hviezdneho útočníka Taylora Halla. Čo si myslíte o tejto výmene?

Potrebovali sme obrancu praváka a vedenie sa rozhodlo pre túto výmenu. Ja dúfam, že sa to vyplatí pre obe strany. Nielen pre našu, ale aj Taylorovu. Dúfam, že sa mu bude v novom pôsobisku dariť a takisto aj Adamovi u nás. Až čas však ukáže, ako to dopadne a kto z výmeny viac profitoval.

Faktom však je, že Hall bol v minulej sezóne najproduktívnejší hráč Oilers a z tohto pohľadu sa cena za Larssona môže zdať privysoká.

Taylor bol v Edmontone šesť rokov, počas ktorých si spravil meno. Je ofenzívne ladený, vie dávať góly i dobré prihrávky. Larsson je mladý chalan a takzvaný tuhý obranca, ktorý trávi na ľade v zápasoch veľa času. Možno sme ako klub trochu viac pustili, ale keď chcete niečo získať, musíte aj niečo obetovať.

Už sme naznačili, že voľní hráči sa v minulých rokoch do Edmontonu práve nehrnuli. Súhlasíte s tvrdením, že ak chce vedenie Oilers získať naozaj kvalitného hráča, tak musí veľa obetovať?

Každý hráč chce hrať v play off a keď sa tím desať rokov nedostane do play off, tak to nových hráčov môže odradiť. Niekomu môže v Edmontone prekážať i počasie, ale ja si myslím, že keď sa dostaneme do play off a budeme mať dobré mužstvo, tak aj názor ostatných hráčov na Edmonton bude iný.

Spomínaný Hall bol v minulých rokoch hlavnou hviezdou Oilers, ale pozíciu najsledovanejšieho hráča má nielen v Edmontone, ale vari v celej NHL, má útočník Connor McDavid. S najväčším kanadským talentom desaťročia ste prakticky dennodenne. Čo o ňom môžete prezradiť?

Je to skromný, ale zároveň sebavedomý chalan, ktorý nie je vôbec namyslený. Je úžasné, ako je pripravený na tlak, ktorý je na neho vyvíjaný. Psychicky je veľmi odolný a navyše je to naozaj obrovský talent. Niektoré hokejové ťahy, ktoré má, jednoducho nenatrénujete. To je dar od Boha. Hrá výborne dopredu aj dozadu. Zároveň je nenormálne rýchly a jeho obrovskou prednosťou je hokejové myslenie i šikovné ruky. Takýto hráči sa nerodia často.

Po príchode do klubu čakajú hráčov testy. Vynikal McDavid aj v nich?

V testoch len tréneri skúšajú, či ste pripravený. Potom však prídu zápasy a v nich Connor ukázal, že je niekde úplne inde.

Na novú sezónu ste sa pripravovali aj s kondičným trénerom Romanom Švantnerom v Banskej Bystrici v spoločnosti ďalších slovenských hokejistov. Ako príprava vyzerala?

Bolo to rozdelené na tri časti – na naberanie sily a na prechod do rýchlosti a výbušnosti. Každá z tých fáz má určité cviky. Beh, schody, posilňovňa, thajský box. Mení sa to, aby sa človek cítil čo najlepšie.

A ako sa teda cítite?

Zatiaľ vynikajúco (spokojný úsmev).

Ste jedným zo šiestich slovenských hokejistov, ktorí nastúpia vo výbere Európy na Svetovom pohári (17. sept. – 1. okt.). Hrať na prestížnom medzinárodnom podujatí v inom než slovenskom drese bude určite zvláštne.

Je to zaujímavé, ale zároveň aj čudné. Taký zvláštny pocit. Jasné, že chcete reprezentovať svoju krajinu na takomto podujatí. Organizátori to však chceli spraviť marketingovo čo najzaujímavejšie, aby z toho vyžmýkali čo najväčší zisk. Je to biznis, nebudeme si klamať. Propagácia je pre nich dôležitá, pretože čím viac ľudí to bude pozerať, tým je to lepšie aj pre samotnú NHL.

EBE 10 Montreal - Na snímke vpravo slovenský obranca Andrej Sekera z Tímu Európa, vľavo hráč Tímu Severná Amerika do 23 rokov Nathan MacKinnon v zápase Tím Severná Amerika - Tím Európa (7:4) v kanadskom Montreale v noci na 12. septembra 2016. FOTO TASR/AP Team North America's Connor McDavid (97) is checked into the boards by Team Europe's Andrej Sekera (2) during an exhibition World Cup of Hockey game, Sunday, Sept. 11, 2016 in Montreal. (Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP)
Na snímke vpravo slovenský obranca Andrej Sekera z Tímu Európa, vľavo hráč Tímu Severná Amerika do 23 rokov Nathan MacKinnon v zápase Tím Severná Amerika – Tím Európa (7:4) v kanadskom Montreale v noci na 12. septembra 2016. FOTO TASR/AP

Čo myslíte, aké budú ambície vášho tímu?

Každý tím tam chce dosiahnuť čo najlepší výsledok a to isté aj my. Nechceme byť cirkusanti, chceme uspieť. Bude to síce nezvyčajný výber, ale myslím si, že všetci v ňom budeme hrať za jedno mužstvo, ktoré bude chcieť vyhrať.

Téma platy hráčov je na Slovensku tabu, v zámorí je to o niečo voľnejšie. Keď už príde reč na peniaze hráčov, tí rýchlo upozornia na to, že ich platy sa uvádzajú v nezdanených sumách. A tieto dane zvyknú byť rôzne podľa štátu, v ktorom hráč hrá. Je to tak?

Tu (na Slovensku, pozn.) sa často píše, koľko hráči NHL zarábajú. Vždy sa však uvádza suma pred zdanením. Reálne však na účet príde menšia suma, nezriedka aj o polovicu. Dane sú dane a musíme ich platiť aj my.

Takže platy v NHL nie sú v skutočnosti až také, ako sa zdá?

Každý americký štát má iné dane. Ak sa nemýlim, tak najmenšiu má štát Florida a najvyššia je v New Yorku a v Kalifornii. Tam je to tuším až nad 50 %. Z platov navyše odvádzame nejaké percentá, ktoré si berie liga pre prípad, že by bola v strate. Ak je v pluse, tak nám to vracia, ale nie je to tak vždy. Tie platy nie sú zas také, ako si mnoho ľudí myslí. Keď sme na tripe, tak nás potom zdania za to, koľko zápasov sme v tom ktorom meste odohrali, resp. koľko dní tam strávili. Platení sme v amerických dolároch.

Hráči NHL, ktorí zarábajú naozaj nadpriemerne, si radi doprajú luxus. Mnohí si splnia detské sny kúpou drahých áut či hodiniek. Do čoho rád investujete vy?

Každý chce mať pekné auto, pekné veci, ale ja takýto „fetiš“ nemám. Ja si chcem postaviť dom a keď to budem mať vybavené a spoločne s rodinou budeme mať pokoj, tak začnem riešiť možno aj niečo iné.

Už v úvode rozhovoru sme spomenuli vašu oddanosť reprezentácii. Ako čerstvý tridsiatnik máte na konte šesť účastí na MS, dvakrát ste hrali na olympiáde a trikrát ste štartovali aj na juniorských šampionátoch. Reprezentáciu ste nikdy neodmietli a odmenou vám je aj striebro z MS 2012. Neuvažovali ste nad odmietnutím reprezentácie ani počas nie takých dávnych „ťahaníc“ a štrajku reprezentantov?

Nie, vôbec. Pre mňa je naozaj česť reprezentovať. Keď mi to zdravie dovolí, tak prídem. Ohroziť to môžu iba zdravotné problémy, pri ktorých treba myslieť aj dopredu. Človek musí zvážiť svoje možnosti a rešpektovať aj prípadný zákaz od lekára.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.