Kto z nás si pamätá na staršie ročníky počítačovej hry NHL, určite často spomína na ikonky pri jednotlivých hráčoch. Jedni mali terč, ktorý napovedal, že ide o hokejistu s mimoriadne presnou strelou, pri iných ste našli kladivko, vďaka ktorému ste vedeli, že máte v tíme vychyteného bitkára. Títo hokejisti hrávali v tímoch v drvivej väčšine v tzv. checking lines, teda vo formáciách, ktoré tréneri nasadzovali najmä za účelom znepríjemňovania života súperovým najväčším hviezdam v zápase. Ich významnou funkciou však v prvom rade bolo chrániť najlepších hráčov svojho tímu a v prípade vzniknutého konfliktu ich pomstiť a vydobyť si rešpekt.

Hokejoví bodyguardi zažívali zlaté časy v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, štatistiky však napovedajú, že hráči sa dnes „tlčú“ oveľa menej ako v minulosti, hlavnou príčinou je tempo hry v zámorskej súťaži.

„Liga sa zmenila. Zlých mužov nahradili v tretích a štvrtých útokoch zručnejší hokejisti,“ povedal Tie Domi, jeden z najaktívnejších čo sa bitiek v hokeji týka. Dnes sa už teda aj od tretích a štvrtých formácií oveľa viac vyžadujú góly, tvorenie hry, jednoducho, dbá sa vyslovene na hokejovú stránku hráča. Zdá sa, že fanúšikom tejto súčasti hokeja už zostáva len spomínať na tvrdé pästné súboje bitkárov.

Ktorí pästiari boli na ľade tí najlepší? Tu je desiatka vybraných hokejistov, s ktorými by ste sa v pästnom súboji veru stretnúť nechceli.

1GORDIE HOWE

Pojem „Hetrik Gordieho Howea“ už v hokeji zľudovel a zahŕňa v sebe aj pästný súboj. Dosiahol ho hokejista, ktorý v jednom zápase strelil gól, aspoň pri jednom asistoval a zapojil sa do bitky. Hoci Howe nebol vysloveným bitkárom a vďaka jeho nesmiernemu talentu sa v prvom rade sústredil na zbieranie bodov, keď zhodil rukavice, stálo to za to. A rozhodne sa to urobiť nebál. Jeho najznámejšou bola bitka s Mauricom Richardom, keď si päste vymieňali dve legendy svetového hokeja, a o tomto súboji sa hovorí dodnes.

Späť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.