Hráči ho milujú, tréneri nenávidia: Ako sa z poslíčka pizze stal jeden z najmocnejších mužov vo futbale

Ak je šport pre niečo krásny, sú to okrem pocitov víťazstva príbehy, ktoré so sebou prináša. Poznáme množstvo mien, ktoré sa vyškriabali z nuly a dotiahli to na vrchol. Nasledujúci príbeh má podobný priebeh. Hoci nejde o žiadneho športovca, toto meno je futbalovým fajnšmekrom dobre známe.

Začiatok s pizzou

Jeho meno je Mino Raiola a je jedným z najvplyvnejších a najbohatších futbalových agentov na svete, ak nie úplne naj. Začínal pri tom ako kuchár pizze. V rodinnej reštaurácii sa okrem toho venoval umývaniu riadov, rozvozu, neskôr začal s účtovníctvom a komunikáciou s úradmi. Nebol futbalový analfabet, do 18 rokov hrával za mládežnícky tím holandského HFC Haarlem, kde vyrastal. Potom prešiel do manažmentu klubu.

„Prezident klubu sa k nám do reštaurácie chodieval každý piatok najesť. Neustále som sa mu snažil vysvetliť, že o futbale nič nevie. Jedného dňa si ma zobral nabok a povedal: Počúvaj, tak si to teda poď vyskúšať. Vymenoval ma za športového riaditeľa,“ spomína Raiola. Táto historka akoby ho dokonale charakterizovala: nemá rešpekt pred nikým, jedinou autoritou pre neho bol otec. V klube sa dlho neohrial, kvôli konzervatívnemu prístupu vedenia skončil.

Mladý slovenský pretekár sa kamaráti s najväčšími hviezdami motoršportu

Frustrovali ho obmedzené finančné možnosti, ktoré mu zabraňovali urobiť zmeny, ktoré chcel a to na neho vrhalo tieň neschopnosti. Tak isto nevydržal študovať právo – len štyri semestre.

K práci agenta „pričuchol“ v agentúre Sports Promotions, kde zúročil holandsko-talianske korene a pomáhal ako tlmočník s prestupmi Holanďanov do Talianska. Vo futbalových kruhoch sa povráva, že v tejto agentúre si drzo prefotil všetky dôležité dokumenty: pre prípad, že si raz založí vlastnú firmu v tejto oblasti.

Tu prvýkrát zacítil veľké peniaze a v Sports Promotions bolo jasné, že Raiola nebude malou rybou v agentských vodách, ale poriadnym dravcom.

Prvá veľká ryba

Jeho prvým veľkým nezávislým úspechom bol prestup českej ikony Pavla Nedvěda z českej Sparty Praha do talianskeho Lazia Rím. Napriek tomu, že mnoho trénerov má Raiolu v zuboch, v prípade českého futbalistu sa mu podaril husársky kúsok. V Laziu pôsobil ďalší Čech – Zdeněk Zeman na pozícii trénera.

Oplatí sa bicykel vypožičať? Odpoveď je jednoznačná

Raiola na konci 20. storočia vo veľkom vybavoval prestupy hráčov do Talianska. Zeman bol okrem toho, že je futbalový workoholik a perfekcionista, preslávený tým, že z neznámych hráčov spravil tím, ktorý vtedy šokujúcim ofenzívnym rozostavením 4-3-3 hral útočne a dokázal zdolávať slávne mená u veľkých súperov.

„Futbalista, ktorého chceš, neexistuje. Chceš perfektný typ, ktorý za zápas odbehá 17 kilometrov, dribluje ako Maradona a trénuje tvrdšie, ako si vieš predstaviť,“ otvorene povedal Raiola Zemanovi. V Českej Sparte Praha však jedného predsa len našiel.

„Je tu Pavel Nedvěd. Futbalový extrémista. Jeho jediná chyba je, že si o sebe myslí, že nevie hrať futbal. Ale trénuje tvrdšie ako zvyšok tímu.“ O Nedvědovi bolo známe, že po tréningu na štadióne prišiel domov a pokračoval v tréningu na záhrade. V Laziu pobudol päť rokov, potom prestúpil do Juventusu a stala sa z neho futbalová legenda. Vo významnej časti zásluhou agenta Mina Raiolu.

Po tomto Raiolovom záreze to už išlo „samé“.

S trénermi na nože

Zaujímavý je Raiolov štýl, ktorým sa prezentuje. Okrem toho, že bežne lieta ekonomickou triedou, pôsobí jeho imidž nekonvenčne. Na dôležité stretnutia a rokovania chodí veľmi často v rozťahanom tričku, mikine a rifliach.

Vo vyjednávacom procese je drzý, neústupný a nekompromisný. Vo futbalovom svete má prezývku držgroš, no milióny vie obracať ako nikto iný. Kluby ho kvôli tomu nemajú radi, často totiž od nich dostane za hráča viac peňazí, ako boli pôvodne ochotné minúť a trénerom sťažuje prácu.

Raiola neváhal dourážať Pepa Guardiolu, keď o ňom vyhlásil, že ho nemá rád ako osobu, ako tréner je pre neho nudný a vraj nemá gule na to, aby si s ním sadol za jeden stôl. Slovník grobiána k Raiolovi jednoducho patrí a dotvára to jeho agentskú osobnosť. Seppa Blattera nazval dementným diktátorom, Michel Platini bol podľa neho nekompetentný a nebohého Johana Cruyffa nazval senilným bastardom.

Robíte pravidelné prechádzky aj v zime?

Večný kritik futbalových agentov a legendárny tréner Alex Ferguson dlhodobo rýpe do Raiolu. „Existujú jeden alebo dvaja agenti, ktorých nemám rád. Jedným z nich je Mino Raiola. On a ja sme boli ako olej a voda. Neveril som mu od chvíle, ako som ho prvýkrát stretol,“ vyhlásil o drzom agentovi Ferguson, podľa Raiolu ho raz otvorene nazval hlupákom.

Tento rok, keď Manchester United získal späť záložníka Paula Pogbu (Raiola ho zastupuje, pozn. red.), trénerská ikona pritvrdila. Keď sa Škóta spýtali, prečo v minulosti, keď Pogba prestúpil z United do Juventusu, nebol schopný rospoznať, že raz bude stáť 100 miliónov, odpovedal stroho: „Má zlého agenta. Je to odporný človek a lenivec.“ Na meno Raiolovi nevie prísť ani taliansky tréner Roberto Mancini, prezident SSC Neapol Aurelio de Laurentiis tohto agenta nazval „osinou v zadkou“.

Z arogantného Zlatana krotký baránok

Faktom je, že hoci klubom sa jeho metódy nepáčia a tvrdia, že vyrába problémy, on argumentuje tým, že ich rieši a háji záujmy svojich klientov – hráčov. To, že kráľovsky zarobia hráči aj Mino, je ďalšia vec. Futbalové zápasy nenavštevuje na štadiónoch, radšej si ich pozrie pred televíznou obrazovkou.

Na jednej strane na seba drzým a vulgárnym prejavom upozorňuje pred celým svetom, na druhej sa občas tiež nerád ukazuje a po 300 dňoch, ktoré strávi na cestách a v hoteloch mimo domova, si chce oddýchnuť s rodinou. Pod patronátom má Raiola aj obávaného kanoniera Zlatana Ibrahimoviča. Zaujímavé a úsmevné je ich prvé stretnutie: spoločná večera.

„Netušil som, aký druh človeka očakávať, čakal som však chlapíka s veľkými zlatými hodinkami. A kto sa to, sakra, objavil? Muž v džínsoch, tričku Nike a s veľkým bruchom. Zjedli sme v tej reštaurácii za päť ľudí. Doslova sa napchával,“ spomína vo svojej knihe Ibrahimovič, ktorý na stretnutie prišiel na svojom Porsche a vo veste Gucci. So sebavedomou hviezdou Raiola nemal zľutovanie a dokonale mu zrazil hrebienok.

Bicyklom do práce

„Ak nie si najlepší, si nič, si nula. Predaj autá, hodinky a začni makať. Musíš tvrdo trénovať, trikrát toľko ako doteraz, pretože tvoje štatistiky stoja za nič,“ hovoril mu v roku 2003, keď ho vzal pod svoje krídla. Raiola sa celkovo o svojich hráčov stará ako v bavlnke. „Uisťujem sa, že sa moji hráči cítia v bezpečí a chránení. Riešim ich problémy tak, ako by som bol ich otec. Som ich rodina. Som ten, kto im ukazuje, kadiaľ môže viesť ich cesta. Zaujímam sa len o mojich hráčov. Som altruista a starám sa o nich,“ tvrdí Raiola.

Prečo ste ma nechali čakať, pán Moggi?

Z mastnej provízie za megaprestup Paula Pogbu si Raiola, ženatý otec dvoch detí, ktorý žije v daňovom raji Monaku, kúpil v Miami za sedem miliónov libier vilu po jednom z najväčších šéfov organizovaného zločinu Al Caponem. Podobne mafiánsky vyznieva Raiolov rozhovor s bývalým šéfom Juventusu Lucianom Moggim a dokonale vykresľuje Minov pracovný štýl agenta.

Raiola si dohodol stretnutie s Moggim, vtedy riaditeľom AC Turín, na 11:00. Naliehavo presný Mino prišiel už o 10:45. „Poslali ma do nejakej miestnosti, pripadal som si ako v čakárni u zubára. Bolo tam okolo 25 ľudí, všetci fajčili a rozprávali sa. Bolo 11:15 a nikto za mnou neprišiel, tak som šiel za sekretárkou a povedal jej: Mohli by ste povedať pánovi Moggimu, že čakám a môžete mi povedať, koľko to ešte bude trvať? Pozrela sa na mňa a povedala: Všetci títo ľudia čakajú na pána Moggiho. Tak som odišiel, o dve hodiny vletel za Moggim do reštaurácie, bol tam v sprievode tých 25 ľudí z čakárne, ktorí boli s ním na obede,“ spomína Raiola.

Konverzácia medzi nimi bola veľmi stručná:
Raiola: Vy ste pán Moggi?
Moggi: Áno.
Raiola: Zdá sa mi veľmi neslušné a drzé, že ste ma nechali čakať.
Moggi: Kto ste?
Raiola: Som Raiola.
Moggi: Aha, vy ste Raiola. Ak ste na mňa takýto nepríjemný, nikdy nepredáte hráča v Taliansku.

Šéf klubu sa však poriadne mýlil, Raiola drvivú väčšinu prestupov z toho obdobia smeroval práve do Talianska, Moggi po úplatkárskom škandále v roku 2006 v talianskom futbale skončil. Títo dvaja sa ešte raz stretli, to už Moggi prešiel do Juventusu a chcel získať Pavla Nedvěda z Lazia Rím, ktorého zastupoval práve Raiola. Mino si ho poriadne vychutnal.

Raiola: Máte hodinky?
Moggi: Pozri, nebuď nepríjemný. Jasné, že mám.
Raiola: O koľkej sa stretneme?
Moggi: O dvanástej vo Florencii.
Raiola: Budem tam 11:50, počkám najneskôr do 12:10, potom sa cena zdvojnásobuje.

Moggi sa neukázal a Raiola odišiel, Nedvěd prestúpil do Juventusu za 41 miliónov eur. Typický Raiola: blízko k hráčom, nepríjemný a ostrý voči klubom. To, že Raiolov vzťah s hráčmi je viac ako agent-klient, potvrdzujú gestá samotných hviezd. Mario Balotelli mu volal po tom, ako si podpálil byt, ďalší s Raiolom viedli videohovor predtým, ako kupoval nový dom. Názor agenta bol pre nich veľmi dôležitý. Na oplátku im Mino vybavuje kráľovské podmienky v kluboch.

Do smrti zabezpečil hráča

Dokonalým príkladom oddanosti svojim klientom je bývalý holandský futbalista Rody Turpijn, ktorý prestupoval zo slávneho Ajaxu Amsterdam do oveľa menšieho klubu De Graafschap. Turpijn, Raiola a prezident klubu sa stretli v motoreste, prezident navrhol plat, ktorý je ochotný dať Turpijnovi.

V Birminghame štartujú HMS, Slováci chcú ísť minimálne do semifinále

„Neznie to zle,“ pomyslel si Turpijn, navyše, bolo to dokonca viac, ako zarábal v Ajaxe a De Graafschap bol jediný klub, ktorý ho v tej dobe chcel podpísať. Potom však prišla divadelná chvíľa Mina Raiolu, ktorý vykríkol: „Viete vy, koľko zarába v Ajaxe? Toto nie je seriózna ponuka. Poďme, Rody, nebudeme tu strácať čas.“ Raiola vstal a chystal sa odísť, Turpijn ho poslušne nasledoval.

Bol to maximálny možný risk, ktorý vyšiel. Prezident prosil dvojicu, aby zostala. Raiola vybavil hráčovi za 20 minút vrátane všakovakých rôznych bonusov zmluvu, o ktorej sa mu ani nesnívalo. „Do značnej miery zaistil moju budúcnosť. Nie na štyri roky, ktoré by som hral za De Graafschap, ale na zvyšok môjho života,“ dodal Turpijn, čím odkryl druhú Raiolovu tvár.

Taký je príbeh najslávnejšieho futbalového agenta sveta, nenávideného aj milovaného. Futbalové divadlo ho stálo veľa, za to lístky na jeho „predstavenia“ sa vypredajú v momente…

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať