S akým menom sa vám spájajú kulturistika a bodybuilding? Má iniciály A.S.? Áno, je to úspešný bodybuilder, herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. V tomto roku vyšiel v preklade „Môj neuveriteľný pravdivý životný príbeh“, životopis, ktorý objasňuje skutočnosti a podrobnosti doteraz skryté v Arnoldovej mysli a medzi jeho najbližšími. V médiách boli niektoré udalosti akoby vytrhnuté z kontextu. A ten vám kniha a tento článok dozaista poskytnú.
Tri najvyššie méty
Arnold žil a žije mimoriadne bohatý život. Obsiahnuť ho na niekoľko sto stranách je umenie, za ktoré vďačí celému priehrštiu spolupracovníkov. Veď iba „veselé historky z natáčania“ jeho filmov by vydali na samostatnú knihu.
Arnoldov život sa niesol v troch rovinách a vo všetkých dosiahol najvyššie možné méty. Arnold ako bodybuilder je doteraz neprekonaný sedemnásobný Mr. Olympia. Legenda a priekopník. Synonymum bodybuildingu a vzor mnohých kulturistov. Arnold ako hollywoodska hviezda. Legendárny Barbar Conan a Terminátor, zároveň herec so zmyslom pre vtip a sebairóniu. Hviezda prvej veľkosti s miliónovými honorármi. A napokon Arnold ako guvernér. Na jeho bedrá sa zniesli prvé neúspechy prameniace z jeho akčnosti a politickej nezrelosti, mnohé prírodné katastrofy vrátane hurikánu Katrina a aj globálna finančná kríza. Napriek tomu ustál dve volebné obdobia, pričom americké právo už nedovoľuje kandidovať tretíkrát a ako človek narodený mimo USA nemôže kandidovať ani na post najvyšší – za prezidenta.
Drsné gladiátorské začiatky
Zamerajme sa na Arnoldove športové úspechy a jeho filozofiu. Narodil sa v rakúskej dedinke Thal v roku 1947. Tesne po druhej svetovej vojne, keď bola krajina okupovaná spojencami. Prísny otec, žandár Gustav frustrovaný prehrou vo vojne a „denacifikáciou“, viedol svojich dvoch synov – Arnolda a Meinhairda – k železnej disciplíne. Sám Arnold v knihe priznáva, že iba tvrdému drilu v detstve a sparťanským podmienkam vďačí za svoju cieľavedomosť. Už od útleho detstva sa upol na dve vízie – na úspech v športe a život v Amerike. Študoval športové časopisy, svoje vzory, ktorými boli Reg Park a Steve Reeves, si lepil na steny tak, ako o mnoho rokov neskôr zdobili steny posilňovní a izieb fanúšikov jeho portréty.
Ako sa stravuje veslár Lukáš Babač
Arnold veľa fyzicky pracoval, šport mu preto nebol cudzí ani keď začal cieľavedome cvičiť. Zlomovým okamihom v jeho kariére športovca bolo zapadnutie do komunity okolo parku s jazerom Thalersee. Tam sa chodievali predvádzať najväčšie miestne hviezdy. Tam sa neskôr odohrávali „gladiátorské“ hry a Arnoldovo prvé rande. Záchranár Willi Richter, Mr. Rakúsko Kurt Marnul, Karl Gerstl, neskorší Arnoldov sparringpartner, Karlov otec Fredi a ďalší ho zasvätili do cvikov s váhou vlastného tela, s voľnými váhami a vzpierania. Učňovské roky strávil cvičením, prácou v obchode a na prvých súťažiach začal cítiť, že publikum mu dodáva energiu.
Vždy priebojný a energický Arnold svoje dva sny spojil v jeden: prostredníctvom športových úspechov sa chcel dostať do Ameriky. Športovú kariéru si nenechal narušiť ani vojenskou službou, hoci ako tankista sa príliš nevyznamenal. Zrejme i pár excesov, ktoré napáchal a súťaže, ktoré povyhrával, mu zabezpečili skorší koniec vojenčiny. Arnold mal šťastie na ľudí, ktorí videli jeho potenciál. Takým bol i Albert Busek, šéfredaktor kulturistického časopisu Sportrevue, ktorý mu „vyšliapaval“ cestičku do medzinárodných kulturistických vôd. V Universum Sport Studio v Mníchove, ktoré vlastnil Rolf Putzinger, vydavateľ Sportrevue, Arnold odštartoval kariéru trénera a úspešného bodybuildera. Ako sám tvrdí, Mníchov bol len prestupnou stanicou medzi Thale, respektíve Gratzom, a Amerikou.
Na Mníchov však spomína v dobrom, i keď spočiatku súperil s druhou posilňovňou v meste, ktorú viedol Reinheird Smolan. Napokon sa zblížili a keď na scénu vstúpil ako Arnieho sparringpartner Talian zo Sardínie Franco Columbu, Arnoldova športová kariéra nabrala vysoké obrátky. V roku 1966 vyhral majstrovstvá Nemecka v silovom trojboji. Následne v Londýne na Mr. Universe síce skončil ako druhý, za Chesterom Yortonom, no bola to mimoriadne cenná skúsenosť z veľkého pódia. Techniku aj angličtinu si onedlho ďalej cizeloval v Londýne, kde mu pomáhali majitelia fitnescentier Wag a Dianne Bennettovci.
Novak Djokovič: Lano z lepku ma ťahalo späť
S vystupovaním na pódiu mu zasa extrémne pomohol chlapčenský idol Reg Park, od ktorého Arnold odpozoroval aj komunikáciu s publikom. Po návrate do Mníchova pokračoval v intenzívnom tréningu a prvýkrát otvorene píše o tom, ako bral steroidy. Citujme: „Ak som chcel drogy získať, stačilo zájsť za všeobecným lekárom.“ Neskôr, keď skončil kariéru profesionálneho športovca, s množstvom pribúdajúcich kulturistov a pokrokom v chémii a farmácii sa steroidy a drogy stali celospoločensky problematickými. Arnold bojoval za ich zákaz a reguláciu spolu s rôznymi inštitúciami a športovými organizáciami.
Prvé súťažné míľniky
Písal sa len rok 1967 a Arnie v rozpuku síl propagoval len v pózovacích plavkách bodybuilding v Mníchove. Dodajme, že bola zima a že podobný marketingový ťah dovtedy nikto neurobil. Radosť z cvičenia, spoločné úspechy s Francom, „hecovanie“ a psychológia cvičenia, nadšenie – to všetko vyvrcholilo súťažou Mr. Europe, ktorú zorganizovali v roku 1968. Smutnosmiešny moment bola bohatá účasť Čechoslovákov, ktorí účinkovanie na súťaži brali ako dobrú zámienku opustiť okupované Československo a uniknúť cez Mníchov do USA a Kanady.
Arnold si v roku 1967 priviezol z Londýna titul majstra sveta anglického zväzu NABBA. Zložitá situácia bola nielen v politike, ale aj v kulturistike. Stále populárnejší šport sa snažili pod svoje krídla dostať rôzne asociácie a tak sa okrem Mr. Universe vo Veľkej Británii konal ešte Mr. World, Mr. Universe v USA, za ktorým stál Joe Weider a Mr. Olympia. Viac súťaží sa rovnalo síce viac zmätku pre fanúšikov, ale i viac propagácie. Napokon bol to práve Joe Weider, ktorý pozval mladého Arnolda po víťazstve Mr. Universe v Británii v roku 1968 do Ameriky. Tam následne vyhral MS IFBB konané v New Yorku.
Ako sa stravuje Yveta Kulajtová
Mr. Universe v Miami bol pre mladého Schwarzeneggera ako vstup do kulturistického neba. Videl naživo svoje idoly z plagátov – šampiónov ako Sergio „The Myth“ Oliva, Dave Draper, Chuck Sipes. Vo finále stál v kategórii, v ktorej pózoval i Frank Zane. Hoci Arnold prehral, bol pre Kanaďana Weidera a jeho časopisy zaujímavou studnicou európskej kulturistiky a budúcim šampiónom. Zaplatil mu pobyt v Los Angeles, aby mohol rok trénovať na ďalšie majstrovstvá. Legenda kulturistiky pomohla budúcej legende.
Športové úspechy
1963 Contest in Graz, Steirer Hof Hotel, Graz, Rakúsko (2. miesto)
1964 Krajské majstrovstvá – juniori, Curlene, Rakúsko (1. miesto)
1965 Majstrovstvá Európy juniorov, Stuttgart, Nemecko (1. miesto)
1966 Majstrovstvá Európy – amatéri (1. miesto)
1966 Najlepšie stavaný muž Európy (1. miesto)
1966 Medzinárodné majstrovstvá v silovom trojboji, Nemecko – ťažká váha (1. miesto)
1966 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglicko – amatéri (2. miesto)
1967 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglicko – amatéri, celkovo (1. miesto)
1967 Majstrovstvá Nemecka v silovom trojboji – kategória +80 kg (2. miesto)
1968 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglicko – profesionáli, celkovo (1. miesto)
1968 IFBB Mr. Universe, Miami, USA – vo svojej triede aj celkovo (1. miesto)
1968 IFBB Mr. International, Tijuana, Mexiko (1. miesto)
1968 Majstrovstvá Nemecka v silovom trojboji – kategória +80 kg (1. miesto)
1969 IFBB Mr. Universe, New York, USA (1. miesto)
1969 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (2. miesto)
1969 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglicko – vo svojej triede aj celkovo (1. miesto)
1969 Majstrovstvá Európy, Essen, Nemecko – vo svojej triede aj celkovo (1. miesto)
1970 NABBA Mr. Universe, Londýn, Anglicko – vo svojej triede aj celkovo (1. miesto)
1970 AAU Pro Mr. World, Columbus, Ohio – USA (1. miesto)
1970 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. miesto)
1971 IFBB Mr. Olympia, Paríž, Francúzsko IFBB Mr. Olympia (1. miesto)
1972 IFBB Mr. Olympia, Essen, Nemecko (1. miesto)
1973 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. miesto)
1974 IFBB Mr. Olympia, New York, USA (1. miesto)
1975 IFBB Mr. Olympia, Pretoria, Južná Afrika (1. miesto)
1980 IFBB Mr. Olympia, Sydney, Austrália (1. miesto)
Zdroj: schwarzenegger.cz, schwarzenegger.com
Život vo vysnívanej Amerike
Arnold vo svojom životopise netají sklamanie z L.A. aj zo slávneho Gold’s Gymu. Predstavoval si ich väčšie a honosnejšie. V tomto období začínali pionieri bodybuildingu stavať pevné základy športu. Držali pri sebe ako komunita a vzájomne si pomáhali. Nielen formovali postavy, zapĺňali stránky časopisov, ale aj udávali trendy. Vďaka fotografom a reportérom z Muscle & Fitness a iných Weiderových časopisov vzniklo množstvo legendárnych záberov a článkov. Stačí spomenúť mená ako Joe Gold, Larry Scott, Serge Nubret, Bill Pearl, fotografa Artie Zellera, slávnu Muscle Beach v Stanta Monica, či Venice Beach. Obchodný čuch Joea Weidera a jeho brata Bena spolu s priebojnosťou Arnolda začali prinášať úžasné výsledky.
Ako sa stravuje Petra Valachovič Karabová
Arnie predával doplnky výživy, založil niekoľko lokálnych pobočiek časopisov, veľa cestoval a popri tom nezabúdal cvičiť a vyhrávať súťaže. Pomocníkom mu boli nielen Franco Columbu (jeho cestu do Ameriky opäť zariadil Weider na naliehanie Arnolda), neuveriteľný entuziazmus a cieľavedomosť, ale aj výborná znalosť súperov a šikovná voľba stratégie. Prezrádza, ako často dobre zvolená, akoby mimovoľná poznámka v šatni pred súťažou, dokázala na pódiu rozhodnúť o víťazovi. V tom čase ho však stále vedel poraziť iný imigrant, Kubánec Sergio Oliva. Ostatné triumfy po súťažiach doslova žal Arnie.
Do života sa Arnoldovi okrem bodybuildingu začlenil už aj svet šoubiznisu, a to prvým filmom v jeho kariére Herkules v New Yorku. Na nákladný život bez „skutočnej“ práce mu honorár od Joe Weidera nestačil, a tak s Francom začali podnikať v realitnom biznise. Najprv ako murári a kamenári, neskôr už ako investori. Z článkov pre Weidera zostavil Arnold brožúry, takpovediac návody na cvičenie jednotlivých partií tela a pustil sa do zásielkového obchodu. Keďže sa kulturistika rozvíjala, darilo sa mu a Weider mu bez problémov poskytol priestor na inzerciu vo svojich časopisoch. Arnold na sebe tvrdo drel a študoval súperov až do štádia, kedy vyhrával jednu súťaž za druhou, hoci aj v priebehu niekoľkých hodín a s presúvaním sa. Vrcholom športovej kariéry bolo, keď začal porážať svoje idoly: Rega Parka (v roku 1970 na MS NABBA v Londýne) a Sergia Olivu (v tom istom roku na Mr. World v Columbuse). Zároveň si pripísal aj svoj prvý titul Mr. Olympia.
Život však Arnoldovi neprinášal len úspechy. V roku 1971 sa pri autonehode zabil jeho brat Meinhard a Arnold odvtedy všemožne podporoval (a dodnes podporuje) jeho syna a svojho synovca Patrika. Po smrti otca Gustava v roku 1972 podporoval aj matku. Arnold bol napriek svojmu nízkemu veku všeobecne veľmi zodpovedný. Zrejme ako jeden z prvých prisťahovalcov si v Amerike založil zdravotné poistenie. Chodil do Santa Monica College a UCLA a bifľoval sa angličtinu, účtovníctvo, ekonomiku, marketing a ďalšie predmety. Matematika mu nikdy nerobila problémy, mal na ňu prirodzený talent, čo využíval aj neskôr pri podnikaní. To všetko zvládal Arnold s výdatnými tréningovými dávkami a neustálou túžbou vyhrávať.
Kultový Pumping Iron
Sám však priznáva, že posledné tituly získaval už akosi s prižmúrením oka porotcov, „zotrvačne“, často vďaka svojej charizme. Pritom mal vo svojej kategórii viac ako adekvátnych súperov – stále výborného Olivu a francúzsku hviezdu Serga Nubreta. V roku 1973 sa Arnoldovi začalo dariť na realitnom trhu, zrealizoval svoje prvé naozaj veľké kontrakty. Súčasne ho hnevalo, že je síce niekoľkonásobný šampión v bodybuildingu, no tento šport pozná len máličko ľudí. Začal sa viac angažovať v jeho propagácii s jediným cieľom – čím bude kulturistika známejšia, tým bude známejší aj on ako šampión. Natočili kultový dokument Pumping Iron. Spolu so súťažou Mr. International s vtedajšími hviezdami bodybuildingu (Schwarzenegger, Columbu, Nubret, Zane, Waller a Ferrigno), začali tomuto športu prichádzať na chuť tisíce ľudí.
Bikiny fitneska Saskia Cakoci po životnom roku: „Výzvam už hovorím ÁNO“
V podstate revolúciu vyvolalo aj „vpustenie“ žien do posilňovní. Kulturistika ukázala nežnejšiu tvár a odrazu bola „cool“ aj pre druhú polovicu populácie. Bol to však Arnold a ľudia okolo neho, ktorí dali bodybuildingu tvár. Vystupoval v rôznych show, propagoval cvičenie, prezentoval sa cez Weiderove magazíny a z knihy Pumping Iron sa stal bestseller. Nečudo, že Mr. Olympia 1974 bol jednou z najočakávanejších športových udalostí, takmer ako Super Bowl. V tvrdom súboji s Ferrignom Arnold vyhral. Mal množstvo skúseností a psychologickú výhodu a okrem toho predčil Ferrigna v detailoch póz a vyrysovanosti. Zaujímavé je, že ešte pred súťažou bol Arnold rozhodnutý, že ide o jeho posledné vystúpenie.
Začal sa viac kamarátiť s ľuďmi od filmu a televízie. Páčil sa mu šoubiznis a podnikateľské aktivity. Na kulturistiku mu zostávalo stále menej a menej času. Niektoré pasáže životopisu však vytvárajú dojem, akoby Arnold ani nespával a jeho dni mali 25 hodín! Študoval, učil sa od hereckých kolegov aj na súkromných hodinách vystupovať pred kamerou, cibril angličtinu, aby nemal rakúsky akcent, cvičil, pracoval a podnikal a ešte mu zostával čas na divoké párty, priateľku Barbaru a transcendentálnu meditáciu. Lenže ani jeho dni neboli nafukovacie a raz to muselo prasknúť. Ešte pred natáčaním málo známeho filmu Stay Hungry (1975), kde sekundoval Jeffovi Bridgesovi, sa s Barbarou rozišiel. Vylepšila to hádam len skutočnosť, že za svoju úlohu získal Arnie Zlatý glóbus.
„Zubárina“ musí počkať, z Tímey je svetová hviezda bikiny fitnes
K návratu na kulturistickú scénu sa odhodlal pri príprave a natáčaní filmovej verzie Pumping Iron, pod režisérskou taktovkou George Butlera. Arnold opäť psychologicky rozložil svojho filmového aj reálneho súpera Ferrigna natoľko, že vyhral svoj šiesty titul Mr. Olympia. Následne ohlásil ukončenie súťažnej kariéry. Medzitým pokračovali rôzne aktivity na podporu znalosti kulturistiky. Jednou z diskutabilných bola výstava Articulate Muscle: The Male Body in Art, ktorú usporiadali v roku 1976 vo Whitney Museum. Namiesto sôch na podstavcoch pózovali kulturisti – Frank Zane, Arnold a Ed Corney. Fitness boom Arniemu prinášal ďalšie peniaze, natočil preto videá Shape Up with Arnold Schwarzenegger distribuované v tej dobe na VHS a v reedícii vydal knihy Arnold’s Bodyshaping for Women a Arnold’s Bodybuilding for Men.
Významné filmy, seriály, dokumenty a režisérske počiny
2014 Expendables 3
2013 Konečná, Plán úteku
2012 Expendables 2
2010 Expendables
2003 Terminátor 3: Vzbura strojov
2002 Chladná pomsta (Collateral Damage)
2000 Šiesty deň
1999 Koniec dní
1997 Batman a Robin
1996 Likvidátor, Všade samé zvončeky
1994 Junior, Pravdivé lži
1993 Posledný akčný hrdina
1992 Christmas in Connecticut (TV film, réžia A. Schwarzenneger)
1991 Terminátor 2: Deň zúčtovania
1990 Policajt zo škôlky, Total Recall
1988 Červená horúčava, Dvojičky
1987 Muž na úteku, Predátor
1986 Špinavá dohoda
1985 Červená Sonja, Komando
1984 Conan ničiteľ, Terminátor
1982 Barbar Conan
1977 Pumping Iron (Dokument)
1976 Stay Hungry
1972 V uliciach San Francisca (TV seriál)
1969 Hercules in New York
Zdroj: csfd.cz
Legendárny Barbar Conan
Arnold nemal vo filmovom biznise šťastie hneď od začiatku. Bol síce postavičkou vraždiaceho kulturistu v epizóde The Streets of San Francisco (v ktorej ešte nehral Michael Douglas), no ťažil hlavne z úspechu Pumping Iron a Stay Hungry. Hollywood nevedel, čo s jeho postavou a vizážou vôbec, hoci sa sále viac a viac podieľal na živote komunity spojenej s filmom. Sám spomína na skvelé párty u Jacka Nicholsona. V roku 1977 stretol na benefičnom tenisovom turnaji Mariu Shriver z Kennedyovskej rodiny, svoju budúcu manželku. Prelomový okamih nastal, keď Arnolda objavil producent Ed Pressman. Barbarský bojovník, vizuálne stvárnený geniálnym Frankom Frazettom v komiksoch bol tou správnou úlohou pre „rakúsky dub“ („The Oak“), ako kulturisti nazývali Schwarzeneggera. Spojenie komiksu, svalnatých hrdinov, fantasy a skvelého príbehu urobili z Barbara Conana kultový film a z Arnolda skutočnú hviezdu.
Bikiny fitneska Olívia Čambalová: Muži ju obdivujú, ženy na ňu zazerajú
Dlhé mesiace filmovania, náročné tréningy so zbraňami, jazdy na koňoch a remeselná práca scenáristov a režisérov Johna Miliusa a Olivera Stonea, ale aj nezameniteľná hudba Basila Poledourisa, sa vyplatili. Rok 1982 však bol pre filmovú históriu jeden z najlepších. Okrem Conana vtedy vznikli snímky ako Rocky III, Blade Runner, The Thing a E.T. Mimozemšťan. Skalní fanúšikovia určite už objavili aj raritné filmy, kde sa neprehliadnuteľná postava mladého Rakúšana zjavila ešte pred Barbarom Conanom. Kriminálka The Long Goodbye (1973), western Kaktusový Jack (The Villian, 1979) a komédia Scavenger Hunt (1979) však zďaleka nedosiahli taký úspech.
Cez šport do politiky
Arnold medzitým získal ekonomický titul so špecializáciou na medzinárodný fitness marketing na Univerzite vo Wisconsine a v roku 1983 získal americké občianstvo s tým, že ako jeden z mála Rakúšanov si mohol ponechať aj to rakúske. V rodine Shriverovcov a Kennedyovcov už bol veľmi dobre zapísaný a komunitu športovcov a hollywoodskych hviezd rozšírila ešte komunita ľudí okolo vysokej politiky. Amerika prechádzala ekonomickou konjuktúrou. Dá sa povedať, že stačilo v niečom podnikať a odvšade sa „sypali“ doláre. Arnoldovi určite. Vynášal mu zásielkový obchod, tantiémy z filmov, článkov a zisky z realitného biznisu už dosahovali šesťmiestne cifry. Ponuka Jamesa Camerona v roku 1984 a úloha Terminátora ho navždy vystrelila medzi hollywoodsku hereckú elitu. Medzitým natočil – tak ako bol zmluvne viazaný – aj prepadáky Conan The Destroyer, Rawl Deal a Red Sonya a zažil románik s Brigitte Nielsenovou. Napokon požiadal o ruku Mariu – symbolicky na loďke uprostred Thalersee v Rakúsku. Vzali sa 26. apríla v roku 1986.
Na kulturistiku však Arnie nezanevrel, stále aktívne cvičil, čo v roku 1980 zužitkoval ešte v Sydney. Zisk siedmeho titulu Mr. Olympia ho navždy zapisuje do histórie bodybuildingu. Sám prezrádza, že mu k nemu dopomohla aj charizma, herecké pozadie a v neposlednom rade aj Maria a jej schopnosti získané v rodine politikov a v zákulisných bojoch počas volebných kampaní.
Arnoldova univerzita
Poviete si, smiešny názov, no má svoje opodstatnenie a skutočne fungovala. Nejde o nejakú kamennú inštitúciu, ale o filozofiu. Arnold sa totiž vzdelával najčastejšie tak, že sa obklopil ľuďmi, ktorí v danej problematike vynikali a nasával informácie od nich. Tak sa dokázal v rekordne krátkom čase naučiť základy herectva, ekonomiky a politiky. Arnold cieľavedome vyhľadával užitočné kontakty a nápomocný mu bol napríklad aj svokor Sarge, ktorý ho zoznámil s ľuďmi zo sveta politiky, žurnalistiky, biznisu aj neziskoviek.
V roku 1988 Arnold ukončil natáčanie Twins a stále viac koketoval s politikou. Jeho športová minulosť, „akčná“ súčasnosť a skutočnosť, že športovanie bolo stále na okraji záujmu obéznych Američanov, Arnolda posadili na trón a pasovali za „cára fitness“. Cez šport sa tak dostal až do prezidentskej Rady pre fyzickú zdatnosť a šport počas prezidentovania Georgea Busha. Výročný veľký americký tréning priamo na trávniku Bieleho domu v roku 1990 bol iba jednou z mnohých aktivít v rámci agendy, ktorú si ambiciózny Arnold vytýčil. Dokázal o športovaní hovoriť celé hodiny a nadchnúť tých správnych ľudí. A prezident Bush mal rád fyzickú činnosť a hry. Arnold sa spolupodieľal aj na organizácii olympijských hier pre telesne postihnutých.
Arnoldove pravidlá:
1. Nikdy nedopusťte, aby vám pýcha vliezla do cesty.
2. Príliš nepremýšľajte.
3. Zabudnite na plán B.
4. Aj s neslušným vtipom môžete zabodovať.
5. Deň má 24 hodín.
6. Robte stovky opakovaní.
7. Neobviňujte svojich rodičov.
8. Na veľké zmeny treba veľkú dávku odvahy.
9. Starajte sa o svoje telo a myseľ.
10. Zostaňte hladní.
Zdroj: Total Recall, vydalo The Vision
Nezničiteľný Terminátor
Arnold, ktorý sám seba rád videl ako stroj, Terminátora s nevyčerpateľným atómovým pohonom, stíhal cestovať a propagovať fitness, natáčať a promovať svoje filmy a ešte aj otvárať pobočky Planet Hollywood. Sieť celebritných reštaurácií síce o mnoho rokov neskôr skrachovala, no Arnoldovi sa investícia aspoň sčasti vrátila, nakoľko bol opatrný a podpisoval „nepriestrelné“ zmluvy. Dnes značka síce funguje, ale s jej konceptom sa už Arnold nestotožnil. Podobne nemal vždy šťastie na načasovanie premiér a propagáciu filmov, čo však bohato kompenzoval ziskami a kariérou v iných oblastiach. Vrátane kandidatúry na guvernéra Kalifornie, korunovanej víťazstvom v roku 2003.
V osobnom živote sa Arnold stal otcom štyroch detí s Mariou a jedného nemanželského syna, čo malo za následok doteraz trvajúce odlúčenie od manželky. Prešiel si operáciou kolena, vyliečil sa aj z komplikovanej zlomeniny nohy a napokon aj z hojne medializovanej dvojnásobnej operácie srdcovej chlopne v roku 1997.
ROZHOVOR S MAJSTERKOU SVETA VO FITNES FIGÚRE LAUROU TAKÁCSOVOU
Nadchýnal a motivoval mladých športovcov, politikov, celebrity, neskôr ako guvernér hasičov, záchranárov aj obyčajných ľudí postihnutých živelnými pohromami. Získal množstvo ocenení za prínosy v oblasti športu a fitness. V roku 1998 otvoril „Štadión Arnolda Schwarzeneggera“ v Graze, kde stojí na jeho počesť aj jeho socha. Arnold neprestáva inšpirovať. Spomeňme len Generation Iron, pripravovaný film, ktorý sa netají tým, že nadväzuje na odkaz kultového Pumping Iron. Je fascinujúce, že vo svojich 66-tich rokoch sa dokázal čestne a so zjavnou dávkou sebairónie vrátiť na plátna kín trilógiou Expendables. Sľuby o spoločnom filme s večným rivalom Silvestrom Stallonem sa stali skutočnosťou vďaka Escape Plan a de facto sám seba si s chuťou zahral vo filme Konečná.
Arnie je aktívny v prostredí sociálnych sietí, ako napríklad Pinterest alebo Instagram. Len nedávno sa prostredníctvom Twitteru doberal s boxerom Vladimirom Kličkom. Veríme, že mu zdravie a entuziazmus vydržia čo najdlhšie.
[…] Arnold Schwarzenegger ikona bodybuildingu […]