INdoor cycling je IN

Indoor cycling či spinnig?

Prečo toľká pojmológia? Nuž, nie každé cvičenie na stacionárnych bicykloch je totiž spinning. Existujú viaceré indoor cyclingové systémy – „značky“, ktoré si konkurujú. Máme dokonca aj slovenskú alternatívu bicyklovania vo vnútri – Spindoor. Tieto systémy sa však líšia nielen v názve. Najvýraznejším rozdielom je „filozofia“ systému, teda súbor základných pravidiel a myšlienok, ktoré musí inštruktor školený v tom­‑ktorom systéme uplatňovať pri vedení lekcie. Niektoré systémy sa viac pridŕžajú klasického cyklistického tréningu, iné majú možno bližšie k diskotéke Jazdci na stacionárnom bicykli na takýchto cyklistických lekciách robia len to, čo využijú aj pri jazde na bicykli vonku. Simuluje sa jazda po rovine i do kopca. V rámci lekcie môžu odjazdiť hoci aj časť etapy Tour de France, vyskúšať si prejazd tmavým alpským tunelom či časovku družstva. Tu je však už dôležitá aj predstavivosť cvičencov a ochota pristúpiť na hru. V niektorých systémoch sa tak trochu necyklisticky zapája aj horná polovica tela. Na riadidlách stacionárneho bicykla cvičiaci robia rôzne kľuky alebo si k šliapaniu do pedálov pridávajú i pohyby rúk známe skôr z aerobiku.

Najrozšírenejšie systémy indoor cyclingu

Sú nimi Spinning a Schwinn cycling. Registrované označenie Spinning akosi zľudovelo a bežne sa nie celkom správne používa na označenie lekcií ktoréhokoľvek z typov indoor cyclingu. Ak našinec zamieri do fitnescentra, je najpravdepodobnejšie, že sa dostane na lekciu Spinningu. Systém Schwinn cycling je zasa známy ako cyklisticky prísnejší tréning s využitím tepovej frekvencie a tiež sa u nás pod touto značkou usporadúvajú masové indoor cyclingové akcie – maratóny. Návšteva maratónu môže znamenať zaujímavú fyzickú výzvu. Veď niekedy sa šliape do pedálov aj 5 hodín v spoločnosti niekoľkých desiatok cyklistov. Jedna lekcia je ekvivalent približne 25-kilometrovej jazdy na bicykli vonku.


Indoor cycling v kocke

Indoor cycling je mimoriadne efektívne a populárne cvičenie, ktoré sa vykonáva na špeciálne upravených stacionárnych bicykloch pod dohľadom certifikovaného inštruktora  a sprievodu dynamickej hudby, väčšinou v samostatnej miestnosti v rámci fitness centra. Pred štartom hodiny inštruktor pomôže klientovi s nastavením bicykla, najmä sedla. Sedlo by malo byť v zodpovedajúcej výške tak, aby bola dolná končatina v najnižšej polohe pedálu dopnutá  v kolene, čiže úplne vystretá. Samozrejmú súčasť kvalitnej indoor cycling lekcie tvoria aj snímače pulzu, aby si mohol klient kontrolovať srdcovú činnosť a tepovú frekvenciu. Počas hodiny sa podľa pokynov inštruktora aj tempa hudby pridáva záťaž, čím toto cvičenie spĺňa kritériá náročnejšieho intervalového tréningu. Jedna hodina cvičenia predstavuje úbytok približne 500 kilokalórií. Cena indoor cycling hodiny sa pohybuje v rozmedzí 5-10 eur za vstup.


 

Nahradiť tréningovú cyklojazdu po cestách spoločným tréningom na stacionárnych bicykloch za sprievodu motivujúcej hudby sa ako prvý pokúsil Juhoafričan Johnatan Goldberg, ktorý mal tehotnú manželku a nechcel sa preto na dlhý čas vzďaľovať z domu. Súčasne sa ako výkonnostný cyklista nechcel vzdať tréningu. Nainštaloval si teda niekoľko trenažérov do garáže, zavolal kamarátov a prvý indoor cycling bol na svete. Túto myšlienku komerčne využili firmy Mad Dogg Athletics a Schwinn, ktoré až do roku 2001 spolupracovali na tréningovom systéme s názvom Spinning. Neskôr sa partneri rozišli a vznikli dva samostatné, no veľmi podobné tréningové systémy Spinning a Schwinn cycling.

Kondícia a motivácia

Indoor cycling však nie je len pre pretekárov a outdoor cyklistov. Stacionárny bicykel umožňuje regulovať silu, ktorá brzdí šliapanie a tým si jazdec sám určuje námahu, akú chce na lekcii indoor cyclingu vyvinúť. Na bežnej lekcii je viac ľudí, ktorí nenaháňajú trofeje, ale predovšetkým skvelú kondíciu jednoduchým, ale efektívnym spôsobom. Práve na indoor cyclingu spália najviac kalórii. Samozrejme – tak ako pri každom športe a aktivite – treba aj trochu chcieť

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať