Na festivale padlo niekoľko rekordov:

  1. rekordný počet družstiev na majstrovstvách Slovenska – 35 (150 hráčov),

2. zrod nového slovenského rekordu v účasti – za šachovnice na majstrovstvá Slovenska v rapid šachu si sadlo až 332 hráčov.

3. podujatie sledovalo prostredníctvom internetu 146 300 unikátnych adries spolu viac ako 600 000 krát, najväčší záujem bol posledný deň turnaja, kedy si online prenos a stránku podujatia otvorilo cez 86 000 sledovateľov.

Od 28.5. – 6.6. sa v ružomberskom Hoteli Kultúra odohrával ten najdôležitejší zápas o tituly majstrov sveta. Absolútnym víťazom sa stal Shashikant Kutwal z Indie, ktorý celý turnaj viedol, v predposlednom kole zaváhal a dotiahol sa naňho vicemajster Andrei Gurbanov z Izreaela, ale v dramatickom poslednom kole, kedy Gurbanov len remízoval sa Kutwal vrátil na prvé miesto a stal sa po prvýkrát majstrom sveta v šachu. Tretie miesto si odváža na Ukrajinu Nikolay Mukha. Minuloročný majster sveta Igor Yarmonov z Ukrajiny skončil až na 10. mieste.

Úspech indickej výpravy potvrdila Jennitha Anto K, ktorá sa stala majsterkou sveta v ženskej kategórii. Druhé a tretie miesto putuje do Ruska zásluhou Galiny Melnik a Marie Dorozhkniny. Spomínaná Dorozhkina sa stala aj juniorskou majsterkou sveta a juniorským majstrom sveta sa stal Rus Andrey Tersinsev, ktorý v celkovom poradí turnaja skončil na veľmi peknom 6. mieste. Najlepším Slovákom bol Štefan Belák, ktorý skončil celkovo 17.

 

Súbežne s turnajom sa hral aj 20. ročník MONTANA FIDE OPEN, kde prví traja v poradí skončili s rovnakým počtom bodov a  muselo rozhodovať až pomocné hodnotenie. Víťazom podujatia sa stal Chorvát Bogdan Božinovič, druhý skončil Roman Hrnčiar z Dolného Kubína a v Ružomberku ostal bronz vďaka Monike Motyčákovej. Monika Motyčáková ako odborný garant podujatia odohrala šachovú simultánku proti 6 hráčom naraz. Tri partie vyhrala a tri prehrala.

V rámci ďalšieho sprievodného podujatia sa hralo aj o titul majstra IPCA v blitz šachu, do ktorého sa mohla zapojiť aj široká verejnosť. Túto kategóriu vyhral Andrei Gurbanov z Izraela pred druhým Nikolayom Mukhom z Ukrajiny. Bronz si odnáša do Bratislavy Pavel Čertek. Medzi ženami bola najlepšia Monika Motyčáková a medzi juniormi zvíťazil Samarth J Rao z Indie.

„Podujatie sme zorganizovali vďaka množstvu partnerov na čele s mestom Ružomberok, Nadáciou KIA motors Slovakia, firmou MONTANA, ale aj vďaka mnohým ďalším partnerom. Ďakujeme všetkým hráčom, návštevníkom aj divákom a vidíme sa opäť o rok.“ Zhodnotil riaditeľ turnaja Marek Zelnický.

Reakcie účastníkov na šachový festival CHESSFEST 2017

Shashikant Kutwal – INDIA, úradujúci majster sveta
Bola  skvelá skúsenosť zúčastniť sa na 17. svetovom šachovom šampionáte IPCA na Slovensku. Nastavili ste vysokú latku podujatia podujatia. Šachové turnaje hrám pravidelne, ale toto bolo asi najlepšie na akom som hral. Ružomberok je veľmi krásny. Ste veľmi super hostitelia. Som veľmi šťastný, že som vyhral turnaj.

Khasim Shaik – INDIA – reprezentačný tréner
Ďakujeme vám za vašu pohostinnosť. Turnaj je veľmi veľmi dobrý. Gratulujeme k uskutočneniu takého skvelého turnaja.

Ilian Lipillin – Rusko, reprezentant
Naozaj ste urobili špeciálny turnaj. Sme veľmi radi, že sme sa zúčastnili tejto súťaže.
Ďakujem za srdečné prijatie, starostlivosť a trpezlivosť. Všetko bolo skvelé! Ružomberok je veľmi pekné mesto a jeho okolie. Mali sme čas navštíviť Hrabovo a Vlkolínec – je to nezabudnuteľné! Bohužiaľ sme nemali čas ísť na Oravský hrad, dúfame, že ho navštívime čoskoro.

Frank-Michael Gutzelnig – Rakúsko, reprezentant
Pre mňa všetko bolo veľmi, veľmi dobré a prijemné. Určite prídem na každý šachový turnaj, kde budete organizátori. Veľmi sa teším na ďalšie stretnutie.

Martin Sekáč – Česká republika, reprezentant
Turnaj byl skvěle zorganizovaný, za což chci poděkovat organizátorum. Městečko Ružomberok bylo na takovou to akci ideální. Krásné prostředí stvořené pro procházky, které pomáhaly se odreagovat nebo se v klidu soustředit na šachy. Těším se na viděnou na podobných, skvělých akcích.

Ružana Pavlova – Rusko, reprezentant a trener
Veľmi vám ďakujem za srdečné privítanie, vysokú kvalitu súťaže! Netrpezlivo budeme čakať na ďalšiu súťaž.

Peter Fiala – vedúci družstva, tréner Garde Detva
Samozrejme, tak ako po minulé roky, vysoká profesionalita celého tímu Mareka Zelnického. Po športovej a organizačnej stránke niet čo vytknúť – naozaj perfektne fungujúci šach a mesto! Klobúk dole pred množstvom sponzorov a pozorností pre hráčov. Rád sa sem aj v budúcnosti vrátim.

Jozef Ráchela – vedúci družstva ŠK Dunajská Streda
ŠK Dun.Streda sa zúčastnila MSR družstiev st.žiakov a rapid jednotlivcov. Organizáciu podujatí hodnotím ako veľmi dobrú, vo všetkých smeroch dominovala ochota a ústretovosť organizátorov, slušné prostredie a celková spokojnosť. Prajem Vám, aby vydržalo Vaše nadšenie a radi sa zúčastníme aj ďalších akcií poriadaných u Vás.