Inšpiratívny príbeh Conora McGregora: Z inštalatéra kráľ bojových umení

Kráľ bojových umení, Pán Nesmrteľný, írska beštia. Všetky tieto prezývky sedia na Conora McGregora, ktorému svet zmiešaných bojových umení MMA leží pri nohách. Jeho príbeh a cesta na vrchol sú mimoriadne inšpiratívne.

0
3572

Obeť šikany

Všetko sa to začalo už v detstve, na ktoré Conor nespomína v dobrom, hoci možno práve to ho donútilo začať na sebe tvrdo pracovať. Nebol vysoký, práve naopak, bol skôr útlej postavy, často preto býval terčom šikany. „Mal som tvár, ktorú tí, ktorí zvykli druhých šikanovať, veľmi radi mlátili,“ spomína McGregor.

Keď už si povedal, že to ďalej nejde, začal s bojovými umeniami. Kto by vtedy povedal, že raz im bude kraľovať? Dnes robí na školách semináre, prednáša v nich, ako sa vysporiadať so šikanovaním v rôznom veku na školách.

Skúšal to aj s futbalom, fanúšik Manchestru United McGregor na svoj obľúbený klub nedal dopustiť. Vybral si však boj v klietke. Nezaujímalo ho ani, že sa vyučil za inštalatéra, túto profesiu nikdy profesne nevykonával. Veril svojmu snu, svojim schopnostiam, preto mu nevadilo byť prihlásený na úrade práce a poberať sociálne dávky. „Budem profesionálny MMA bojovník a prekonám rekordy, uvidíte, nemajte pochyby,“ hovoril v začiatkoch v jednom z televíznych rozhovorov.

14054207_1341290999272529_6705609885308896463_n
zdroj: facebook

On sníval a trénoval, žena pracovala

Vraví sa, že za každým úspešným mužom stojí žena, ktorá mu dáva cenné rady. V McGregorovom prípade to platí stopercentne, s Dee Devlinovou sa dal dokopy pred ôsmimi rokmi, teraz spolu čakajú dieťa.

„Pracovala naozaj tvrdo po celé roky a zostala pri mne, keď som nemal dokopy nič. Dostať ju z práce, dať jej všetko, čo kedy chcela a precestovať s ňou svet, to ma napĺňa hrdosťou,“ vyznáva city svojej životnej láske Conor, ktorý by bez Dee možno prestal pracovať na svojom sne.

„Každý deň, odkedy som s týmto všetkým začal, ma podporovala. Vozila ma do telocvične, počúvala, aké mám sny. Nemal som prácu, lebo som trávil všetok čas v telocvični. Veril som, že môžem byť šampión a ona tiež. Napriek nedostatku peňazí dohliadala, aby som jedol správne a aby som dodržoval denný režim. Keď prišla domov vyčerpaná, vždy povedala: Conor, je to v poriadku, dokážeš to. Dee mi zachránila život. Toto by som nerobil, nebyť jej. Všetko to robím pre ňu.“

Elegán aj uličník v jednom

Prácu inštalatéra napriek tomu, že s tým rodičia nesúhlasili, McGregor odložil na neurčito. Vo svete bojových umení vyletel hore ako kométa a značka menom The Notorious nabrala nevyčísliteľnú hodnotu. McGregor v sebe spája dušu nezničiteľného bojovníka a zmes imidžu elegána a pouličného drsného chlapca. Prvú zložku podčiarkuje smrtiacou silou a rýchlosťou v klietke, súperov vie zdolať kopom z otočky či ľavým hákom, ktorým dokáže súpera „uspať“ expresne rýchlo. Nečaká, čo vymyslí súper, je to McGregor, kto diktuje tempo.

Zatiaľ, čo jeho súperi v mnohých prípadoch prídu na tlačovú konferenciu vo vyťahaných tričkách, McGregor si potrpí na vybraný šatník a okrem slušných topánok ho zdobia košele, vesty, tesilové nohavice, norkové kožuchy či kravata na krku. Oblečenie gentlemana dopĺňajú hipsterská brada, hravý pohľad tínedžera a nevinný úsmev. Tam sa však jeho nevinnosť končí. McGregor vie, čo ľudia „žerú“ a čo chcú vidieť, chápe, že emócie a konflikty predávajú.

Pokorný, arogantný aj posadnutý

V obale gentlemana sa skrýva uličník s obrovskými tetovaniami, ktorý uráža všetkých naokolo, sebavedomia má za troch, z jeho prejavu ani na sekundu necítiť, že by o sebe pochyboval, že je lepší ako ostatní.

„Som pokorný k tým, ktorí ma poznajú. Som arogantný k tým, ktorí o mne pochybujú. Som nemilosrdný k tým, proti ktorým bojujem. Som posadnutý. Počúvam, že ľudia o mne hovoria, že som príliš sebavedomý, nafúkaný, arogantný. Nevedia nič. Vidím v tomto biznise veľa faloše,“ povedal o sebe.

„Je to charizmatická osobnosť s najlepšou stabilitou na svete, s najrýchlejšou otočkou, ktorá navyše vyzerá skvele. Conor dokáže zblázniť ľudí napríklad tým, ako súperov rozoberie už rečami pred zápasom. Dáva do toho všetku energiu,“ hovoril o McGregorovi Ondřej Novotný, muž, ktorý priviedol sériu UFC do Čiech. „Dostane sa vám do hlavy, potom vás dorazí,“ pritakal Dave Hill, ktorého McGregor zdolal už v 2. kole súboja.

zdroj: facebook
zdroj: facebook

Talent v klietke neexistuje

Ír na ceste za slávou preskočil aj slovenskú prekážku, keď pred tromi rokmi porazil Ivana Buchingera. „Zaslúži si veľký rešpekt za všetko, čo dosiahol. Po našom zápase som si nemyslel, že by sa mohol dostať na takúto úroveň, jeho zápasenie nebolo také, aby ho mohlo dostať na vrchol. Je však veľký zabávač a jeho údery sú veľmi presné. Udiera naozaj tvrdo,“ hovorí o McGregorovi Slovák s odstupom času, cituje ho portál bloodyelbow.com.

Zaujímavosti o Conorovi McGregorovi:

  1. Nosí so sebou klobúk svojho starého otca. Motivuje ho a pripomína mu, odkiaľ pochádza.
  2. Jeho sestra je bodybuilderka, obaja sa navzájom motivujú k tvrdej práci.
  3. Chce si zmeniť prezývku. Celý svet ho pozná pod pseudonymom „Notorious“ (nechválne známy), Conor by si rád hovoril „Tiger zo Celticu“.
  4. Podporuje zlegalizovanie manželstiev rovnakých pohlaví v Írsku.
  5. Jeho vzorom je Muhammad Ali.

McGregor má v recepte na úspech jasno. „Tu nejde o talent, ale o tvrdú prácu. O posadnutosť. Talent neexistuje. Môžete byť kýmkoľvek, stačí, ak tomu venujete správny čas. Tak dosiahnete vrchol. Ja nie som talentovaný, som len posadnutý. Kto chce uspieť v MMA, musí mať viac než talent. Buď musí byť mnou, alebo ma musí poraziť,“ povedal šampión ľahkej a pérovej váhy tradične nahlas a dodal, že má na svete najradšej dve veci: rád vyzerá dobre a rád mláti ľudí za peniaze.

Posadnutosť McGregor podčiarkol, keď sa pripravoval na odvetu proti Natemu Diazovi potom, ako prvý vzájomný duel nezvládol. Začal trénovať ešte tvrdšie, prípravu vyčíslil na státisíce eur. „Na tréningoch sme dreli každý deň len na tento zápas. Pre mňa to je vojna,“ hovoril vtedy.

Vyšplhal sa z hlbín

Írska hviezda ťahala od roku 2015 15-zápasovú sériu víťazstiev, najkratší čas, za ktorý Ír zničil súpera, boli 4 sekundy. Keď mal bojovať s Josém Aldom, no jeho súper si pred zápasom zlomil rebro a McGregor musel hľadať súpera, zranený Brazílčan sa slov útechy nedočkal. „Som jednotka. Je mi fuk, či si podám dvojku alebo trojku,“ vyhlásil sebavedomý McGregor.

Keď však bojoval s Chadom Mendesom, dlho to vyzeralo, že sa mu jeho slová vypomstia. Bol na zemi a súper ho likvidoval. McGregor dostával úder za úderom, krvácal, podlahu v klietke špinili červené fľaky. Fanúšikovia boli, rovnako ako írsky borec, otrasení, veď ich obľúbenec bol ako nechránená korisť. McGregor sa však vyšplhal z hlbín, začal búšiť do Mendesa, až ho presným a tvrdým úderom vypol. Akoby ani necítil únavu.

K tej sa nestihol dostať ani v jeho poslednom zápase s Eddiem Alvarezom, ktorému nedal šancu a v druhom kole ho donútil vzdať sa. McGregor týmto víťazstvom prepísal históriu, keď sa stal prvým bojovníkom, ktorý sa stal šampiónom v dvoch hmotnostných kategóriách. Nikto by sa nečudoval, keby to skúsil aj v tretej. Írske monštrum už viackrát ukázalo, že hranice má oproti ostatným bojovníkom posunuté oveľa ďalej.

14915276_1408221045912857_2110025530202166294_n
zdroj: fcabook

Rekordér si dáva prestávku

Po víťazstve s Alvarezom však prekvapil. Nielen, že si kvôli tomu, že sa stane otcom, dáva od MMA oddych, ale od UFC žiada, aby ho spravila spolumajiteľom, vraj organizácii zarobil dostatočné množstvo peňazí na to, aby dostal svoj podiel.

McGregor má oproti UFC navrch, veď organizácia si nemôže dovoliť stratiť takú značku, je to bojovník, kto si momentálne môže diktovať podmienky. Hoci Ír povedal, že prehodnotí svoju budúcnosť, keďže „nechce priviezť dieťa do takého niečoho“, jeho posadnutosť bojovými umeniami hovorí opak.

„Som posadnutý každým bodom boja. Filozofia bojových umení zmiešaná s nemilosrdnou hrou čistého a neobmedzeného boja. Je to stret dvoch svetov, ale je to môj život.“

zdroj: flickr
zdroj: flickr