Ivan Buchinger: Musím vyhrávať, a cesta do UFC bude otvorená

Rodák z Gabčíkova, Ivan Buchinger, patrí medzi elitu československého MMA. Na našom území patril medzi prvých, ktorý začínali s MMA. Prvý profesionálny zápas si pripísal v roku 2008 a odvtedy odzápasil cez 30 profesionálnych MMA zápasov, z ktorých dokázal 34 vyhrať a iba 6 prehrať. Dlhšiu dobu ťahal trinásť zápasovú šnúru víťazstiev. Ako sa však dostal k MMA? Prečo sa rozhodol pri ňom ostať? Čo robí keď netrénuje? Aké sú jeho plány do budúcna? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

 

Zdravíme ťa Ivan, už dlhšie ma zaujíma, ako vznikla tvoja prezývka Buki. Vieš nám to vysvetliť?

To je len tak, nemá to nejak význam. Vzniklo to na tréningoch, keď chalani skrátili moje priezvisko.

Aké športy si skúšal pred MMA? Dosiahol si aj nejaký úspech?

Zápasenie som robil pred MMA. Bol som viacnásobným majstrom Slovenska a rôznych medzinárodných turnajov. Celkom dobre som hral aj futbal, ale viac ma to ťahalo k zápaseniu.

Tip pre teba: Doplnky výživy v MMA 

Ako už vieme, vyrastal si v spoločnosti Attila Végha. Máš aj nejakú úsmevnú spomienku na vaše spoločné detstvo?

Fúha, áno, mám ich docela veľa.  On mi ukázal prvýkrát MMA, bolo to v telke. Vtedy ešte na kazete. Zápasenie vtedy akurát u náš v Gabčíkové skončilo a nevedeli sme, že čo s nami bude. Attila vtedy trénoval Kempo Karate, ale ja len zápasenie.  Povedal mi, že mi ukáže niečo a dal ešte do videa kazetu, a bolo tam UFC. Mne sa to veľmi zapáčilo a chcel som si to hneď vyskúšať, to bolo v roku 2007-08. Na druhý deň sme išli skúsiť spárovať spolu a hovorím mu, že nech dáva na mňa pozor, lebo nemám ani chrániče žiadne. On to však asi nepochopil a podarilo sa mu vykopnúť mi zub.

Ivan Buchinger s opaskom MMA

Spomínaš si na tvoj vôbec prvý zápas v MMA? Aké to pre teba bolo?

Ja som ani nechodil najprv na zápasy, mal som obrovský strach z toho. Potom sa môj kamoš Marin Nagy, ktorý mal mať zápas zranil a povedal mi, aby som išiel na zápas miesto neho ja. Ja som tam však dokázal vyhrať. Ani by som nehovoril, že by boli moje zápasy amatérske, nazývali ho tak, ale boli to už normálne profesionálne  zápasy. V Maďarsku som mal prvý amatérsky turnaj, tam som porazil domáceho amatérskeho majstra MMA.  Dal mi v zápase takú páku na ruku, že sa mi skoro zlomila, ale ja som sa nevzdal a dostal som sa z toho. Celý ten turnaj som vyhral.

V akom klube si začínal trénovať?

Nemali sme klub, len sme trénovali MMA na futbalovom ihrisku. Postupne som začal navštevovať kluby v mojom okolí.

V tvojom treťom zápase si za súpera dostal veľmi nebezpečného ruského zápasníka, Mairbek Taisumova, ktorý mal vtedy skóre 4-0. Ty si ho však porazil. Bol to zápas, v ktorom si kráčal do oktagonu so strachom?

Pfff s Bekanom som mal brutálny zápas, na to nikdy v živote nezabudnem. Mal som ten zápas v Česku a normálne ma vysmiali, že čo tam ja hľadám. Ja som ani nevedel, že s kým idem. Vtedy som už poznal Ilju Škondriča, chodil som k nemu trénovať, a povedal mi, že budem mať nejakého Čečenca za súpera. Strach som nemal, proste som tam išiel a zvíťazil.

Ivan Buchinger víťaztvo v XFN

Po trinástich výhrach v rade, kde iba jeden zápas skončil tvojím víťazstvom na body, si utrpel dve porážky v rade. Aké vplyv to malo na tvoju psychiku?

Keď som prehral môj prvý zápas, tak som hodinu v šatni. Zápas som prehral neférovo na body s domácim bojovníkom. Ľudia po tomto rozhodnutí vypískali domáceho a mne tlieskali. Vtedy som začal cítiť strach pred zápasom.

Následne si z desiatich zápasov až deväť vyhral, v jednom z nich si dokonca vybojoval titul vo vtedajšej najlepšej európskej MMA organizácie Cage Warriors. Pri obhajobe tohto titulu si nastúpil do zápasu s írskym zápasníkom Conorom Mcgregorom. Zapôsobila pred zápasom na teba jeho silná psychika?

Áno áno, Conora som pozrel cez youtube a hovoril som si, že ho zabijem, ale nezabil som ho :D. Psychický ma zničil už pred zápasom, bol veľmi arogantný a sebavedomý. Takéto správanie som dovtedy nikdy nezažil. Do klietky som kráčal sprevádzaný urážkami domácich fanúšikov a to ma tiež rozladilo. Už pred zápasom som chcel, aby už bol koniec zápasu.

Zápas s Conorom

V M-1 si vybojoval titul a bol si jeho držiteľom viac než 2 roky, až si oňho prišiel v zápase s Khamzatom Dalgievom. Tvoj cieľ bol tento titul získať späť, ty si však prešiel do XFN. Prečo si sa tak rozhodol?

Áno, môj ciel bol získať opasok naspäť, ale bohužiaľ mi organizácia M1 nedala šancu. Ja si myslím, že ten zápas s Khamzatom som nemal prehrať, ale stalo sa. Rozhodol som sa teda pre  XFN, dohodol som sa s menežérom, že rád by som už vyskúšal niečo iné. Chcel som zase zápasiť doma, keďže doma ma ľudia ani tak dobre nepoznajú, čo sa dúfam zmení!

Aké máš plány v MMA do budúcna? Myslíš, že príde ponuka z UFC?

Neviem ci ponuka príde či nie, to záleží na mne, či vyhrám nad kvalitnými súpermi. XFN vie doniesť veľmi dobrých súperov, takže si musím pripisovať nad nimi výhry a cesta do UFC bude otvorená.

Aktuálne trénuješ v klube MMA Spirit v nemeckom Frankfurte. Ako si sa tam dostal, a prečo si sa rozhodol práve pre tento klub?

Vtedy som ešte pracoval na smeny a môj manažér mi napísal, že ma pozve MMA Spirit na tréningy. Tam sme sa dohodli na spolupráci s týmto nemeckým klubom a som tam veľmi spokojný, sme tu ako veľká rodina. Kvôli tomuto klubu som tým, čim som.

Ako ty vnímaš ten vzostup MMA na Slovensku? Čomu to pripisuješ ty?

Určite veľmi pomohol OKTAGON MMA s popularizáciou na Slovensku a v Česku. Prostredníctvom toho sa verejnosť dozvedela o MMA.  Teraz aj XFN robí dobrú reklamu nášmu MMA, takže sa to tu stále zlepšuje, čo je super!

Posledný Ivanov zápas:

 

Kedy a kde sa najbližšie predstavíš fanúšikom?

Môj zápas je naplánovaný na 18.11. v bratislavskej aréne Ondreja Nepelu na XFN 14. Chcel by som pozvať mojich fanúšikov na tento zápas, konečne sa vraciam naspäť, takže buďte pri tom! Teším sa na vás a budem robiť všetko pre to, aby sa vám môj výkon páčil.

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov aj pre bojové športy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať