Pán Sirko, výraz MMA horting mnohým ľuďom veľa nehovorí. Mohli by ste predstaviť tento šport?

Približuje sa k športu zvanému MMA, ktorý zahŕňa prvky viacerých druhov bojových športov, napríklad box, kickbox, karate, thajský box, grappling či brazílske jiu-jitsu.

V čom je tento šport odlišný od iných podobných?

V prvom rade treba poznamenať, že ide o vykonávanie komplexného športovo-výchovno-vzdelávacieho programu. Veková kategória začína od štyroch rokov, pričom na súťažiach sa zúčastňujú deti od 6 rokov. Zaujímavosťou je, že približne od 80. rokov minulého storočia existuje aj kategória dôchodcov. Deti sa pri tomto športe vzdelávajú a rastú v rôznych oblastiach. Spoznávajú nové kultúry, krajiny, cestujú, učia sa jazyky, spoznávajú rôzne zvyky a to ich v ich komunite posúva vpred. S tým následne súvisí silnejšie sebavedomie, vďaka ktorému neskôr jednoduchšie bojujú s problémami. Vedia sa o seba postarať a tým nemyslím len sebaobranu, ale aj ich pozíciu v spoločnosti.

O čo presne v ňom ide?

Ide o viac vecí naraz, nielen o súťaž či tréning. Dôležitou súčasťou je prítomnosť kolektívu, cestovanie či spoznávanie krajín, miest a ľudí. V neposlednom rade ide o budovanie pocitu víťazstva už od detí, takisto o učenie správnej morálky, úcty k starším, vážení si rodičov. Jednoducho, horting je do veľkej miery o pokore.

Ako vyzerajú tréningy?

Tréningy majú vyzerať tak, aby sa každý zverenec cítil takpovediac v pohode.
Tréningové skupiny sú rozdelené nielen podľa veku a hmotnosti zverencov, ale aj podľa frekvencie ich tréningov. Preto netrénujú spoločne dlhodobo a zriedkavo trénujúci zverenci. Samotný tréning pozostáva z rozcvičky, technického levelu, psychickej, kondičnej, fyzickej a taktickej prípravy. Na záver nasledujú tzv. „sparingy,“ v ktorých zverenci využijú prakticky všetko, čo na tréningu získali. Nakoniec nasleduje poriadny strečing, ktorého význam si horting naplno uvedomuje.

iStock_000055959080_Full

Čo zvykne rozhodovať v zápasoch o víťazovi?

Dôležitá je účasť na tréningoch. Je potrebné, aby zverenci svedomito trénovali a nevymeškávali tréningy, počúvali trénerov a zvládali jednotlivé disciplíny. Dôležitú rolu zohráva aj zdravá myseľ, kondícia, sebavedomie a sila vôle. Pre víťazstvo v samotnom zápase je potom dôležitá aktivita zápasníka. Ten, kto viac pracuje a pohybuje sa, má viac bodov a väčšiu podporu u rozhodcov. Aj v zápase zohrávajú dôležitú rolu pokyny trénera a psychické nastavenie zápasníka.

Vo vašom športovom životopise sa vynímajú najmä tituly majstra Ukrajiny v kickboxe, ale aj ďalšie úspechy v tomto športe. Ako ste sa vy osobne k hortingu dostali?

Bolo to ešte počas môjho aktívneho športového života v Londýne, kde som reprezentoval Veľkú Britániu v brazílskom jiu-jitsu. Po dlhodobom pozorovaní ma prezident medzinárodnej organizácie pozval na stretnutie, po ktorom sa ma spýtal, či by som prevzal zastúpenie tohto športu pre Európu ako jeho európsky prezident (Na základe toho bol zapísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší prezident v zmiešaných bojových umeniach, pozn. autora). To ma veľmi potešilo, a po tom, čo som si vzal čas na premyslenie, som to prijal. Následne som dostal oficiálne certifikáty, ktoré mi umožňujú predstavovať tento šport v Európe. Základňa bola vytvorená v Anglicku, kde aj bola vytvorená prvá akadémia – British horting academy. Po absolvovaní rôznych trénerských a rozhodcovských kurzov vo viacerých športoch mi bol udelený titul medzinárodný tréner a rozhodca v MMA hortingu. Od toho sa začali základy hortingu odvíjať aj na Slovensku, kde prevzal oficiálne zastúpenie môj brat Alexander Sirko, ktorý pôsobí v Bratislave v akadémii hortingu.

Ako sa tento šport dostal práve do Strážskeho?

Veľkú zásluhu na tom mal primátor mesta Strážske Vladimír Dunajčák, ktorý pomohol s priestormi a aj finančnou investíciou. Vďaka tomu sa prakticky na hlavnej križovatke medzi štyrmi mestami vytvorila špičková akadémia – MMA-BJJ-Hortig.

Koľko členov má váš klub?

Momentálne je to približne 20 chlapcov, 12 detí a 15-18 žien. Ich vek je v rozpätí od 6 do 60 rokov.

Kedy váš klub vnikol?

Klub vznikol v roku 2012, takže fungujeme už tretí rok. Pri tejto príležitosti pripomeniem, že v Michalovciach bude od 1. augusta 2015 už tretí klub.

Mixed martial artists fighting - kicking

Čo vás v najbližšom období čaká?

V mnohých športoch a kluboch sú momentálne letné prázdniny a tak je tomu aj u nás. Už od septembra sa však chystáme na rôzne súťaže na Slovensku aj v zahraničí. Z domácich spomeniem najmä tú, ktorá sa bude konať v októbri v Bratislave. Osobne dúfam, že sa nám všetko vydarí a že budeme podobne rásť aj ďalej. Dôležité však je mať nielen dostatok dobrých zápasníkov, ale aj sponzorov a investorov.

Kto sú vaši súperi?

Súťažíme s viacerými klubmi zo Slovenska aj zo zahraničia a to nás motivuje. Konkurencia je vždy dobrá a nedovoľuje nám poľaviť z nášho snaženia. To je výborné pre našu motiváciu a posun vpred.

Koho možno považovať za hviezdy tohto športu?

Takzvanými hviezdami je už pomerne veľa dobrých zápasníkov, keďže tento šport rastie rýchlo a pre mládež je moderný a zaujímavý. Hviezdou určite je spomínaný Fedor Emelianenko, no aj viacero ďalších, ktorí úspešne miešajú viacero podobných športov v jeden celok.